Через російські кібератаки Швеція і Норвегія не зможуть відмовитись від готівки

 

Джерело: The Guardian

Швеція та Норвегія відмовляються від створення безготівкових суспільств через занепокоєння щодо можливих російських загроз.

Обидві країни мають добре розвинені фінансові технології, зокрема шведську систему мобільних платежів Swish та її норвезький аналог Vipps.

Колишній заступник голови центрального банку Швеції передбачив у 2018 році, що країна, ймовірно, стане безготівковою до 2025 року. Відсоток покупок за готівку в країні знизився з 40% у 2012 році до близько 10% за останні роки.

Проте, після вторгнення Росії в Україну у 2022 році, Швеція переглянула свої оборонні стратегії, приєдналася до НАТО та посилила готовність до кібератак. Норвегія також посилила контроль на кордоні з Росією.

У брошурі під назвою “Якщо прийде криза або війна”, яку надішлють у кожну домівку у Швеції наступного місяця, міністерство оборони країни радить людям регулярно користуватися готівкою і мати принаймні тижневий запас у різних номіналах, а також мати доступ до інших форм оплати, таких як банківські картки і цифрові платіжні сервіси.

Уряд Швеції розглядає законодавство для захисту можливості платити готівкою, оскільки, хоча готівка є законним платіжним засобом, багато магазинів можуть відмовлятися приймати оплату нею.

Норвегія вже ухвалила закон, що зобов’язує роздрібних торговців приймати готівку, з огляду на зростання безготівкових розрахунків. Міністерство юстиції Норвегії рекомендує мати готівку через вразливість цифрових платіжних систем до кібератак, а уряд наголошує на важливості готовності до криз.

Науковий співробітник центрального банку Макс Брімберг зазначив, що зменшення використання готівки може бути ризиком, особливо для тих, хто ще не перейшов на цифрові рішення. Готівка, за його словами, залишається важливою в умовах криз, коли цифрові системи можуть бути недоступними.

Водночас Ганс Льовенг, професор системних наук з питань оборони і безпеки у Шведському університеті оборони, сказав, що бракує доказів того, чи є готівка кращою за цифрові платежі. Вказуючи на процеси цифровізації в Україні, він сказав:

“Україна є дуже хорошим прикладом руху в майбутнє під час війни, а не в минуле”.

Президент Чехії Петр Павел заявив в інтерв’ю BBC, що Захід не повинен тиснути на Україну з вимогою якнайшвидше звільнити всі окуповані території, якщо це означатиме надмірні людські втрати. За його словами, підтримка України має ґрунтуватися на реалістичному підході, а не на примарних очікуваннях миттєвої перемоги.

Коли мова заходить про турботу про здоров’я, більшість людей згадує про харчування, фізичну активність або психічний стан. Але часто поза увагою залишається один важливий аспект – стан ротової порожнини.

The Weatherman Foundation – це благодійний фонд, створений американкою Елізабет Везермен та її чоловіком Ендрю Данканом невдовзі після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Президенткою Фонду є Меган Моббс. Меган  – донька генерала армії США, радника президента Трампа Кіта Келлога. Для неї головне не титули, а вибір, коли Росія напала на Україну, подружжя вирішило діяти і заснувало фонд на честь батька, який у молодості був військовим кореспондентом і знав, що таке війна зсередини.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.