Через забруднене повітря у 2021 році померло понад 500 тисяч осіб у ЄС – дослідження

Джерело: The Guardian

Через токсичне повітря в 2021 році в ЄС загинуло понад пів мільйона осіб. Близько половини смертей можна було б уникнути, скоротивши забруднення до меж, рекомендованих лікарями.

Зокрема дослідники з Європейського агентства з навколишнього середовища (EEA) пов’язали 253 тисячі ранніх смертей з концентрацією дрібних частинок, відомих як PM2,5, яка перевищила максимальні нормативи Всесвітньої організації охорони здоров’я в 5 мкг/м3. Тоді як ще 52 тисячі смертей спричинені надмірним вмістом діоксиду азоту, а 22 тисячі смертей сталися через короткочасний вплив надмірних рівнів озону.

“Цифри, опубліковані EEA, нагадують нам, що забруднення повітря, як і раніше, є проблемою номер один для здоров’я навколишнього середовища в ЄС”, – попередив Віргініюс Сінкявічюс, комісар ЄС із навколишнього середовища.

За словами представників ВООЗ, жоден рівень забруднення повітря не можна вважати безпечним. Утім, організація все ж встановила верхні межі для деяких забруднювачів.

Примітно, що Європейський парламент проголосував за приведення правил ЄС щодо якості повітря у відповідність із правилами ВООЗ ще у вересні, але вирішив відкласти це до 2035 року.

“Хороша новина полягає в тому, що політика забезпечення чистого повітря працює, і якість нашого повітря покращується. Але нам потрібно домогтися більшого і ще більше знизити рівень забруднення”, – пояснив Сінкявічюс.

Як розповіли у виданні, EEA вперше оцінило повний тягар хвороб, спричинених забрудненням повітря. Крім аналізу загальної кількості загиблих, дослідники підрахували, скільки ще років населення жило з хворобами, викликаними поганим повітрям.

Цікаво, що для деяких проблем зі здоров’ям, таких як рак легенів та ішемічна хвороба серця, додатковий крок мало що змінив. Тоді як стосовно інших захворювань, таких як астма, виявлено високий рівень страждань, який не враховувався в статистиці смертності.

“Коли люди хворіють на рак легенів, зазвичай, вони помирають дуже швидко. Що стосується інших захворювань – особливо астми, а також діабету або хронічної обструктивної хвороби легень – також існує важливий внесок цього стану життя з обмеженими можливостями”, – зауважив Альберто Гонсалес Ортіс, дослідник забруднення повітря EEA.

За оцінками EEA, в результаті хронічного обструктивного захворювання легень, викликаного забрудненням PM2,5 у 2021 році, в ЄС буде втрачено близько 150 тисяч років життя і приблизно така ж кількість років інвалідності.

“Люди можуть тривалий час жити у поганих умовах. Беручи до уваги лише смертність, ми недооцінювали вплив забруднення повітря”, – додав Ортіс.

Дослідники попередили, що спалювання викопного палива, автомобілі та сільське господарство виділяють великі обсяги токсичного газу й шкідливих частинок, які люди потім вдихають. Найдрібніші з цих частинок, відомі як PM2,5, можуть потрапити в кров, де вони поширюються всім тілом і пошкоджують органи, від мозку до репродуктивних органів.

Журналіст Wall Street Journal Еван Гершкович, засуджений у Росії до 16 років колонії за шпигунство, опублікував своє перше розслідування після повернення до США.

Туреччина порушила питання про пом’якшення санкцій щодо російського “Газпромбанку” під час переговорів з американською делегацією, котру очолює держсекретар США Ентоні Блінкен.

На Харківщині врятували пораненого лебедя. Надзвичайники зауважили, що птах перебував на кризі місцевого ставка у селі Подворки.

З початку 2024 року населення Росії витратило на купівлю валянок 2,41 млрд рублів. Зазначається, що це найбільша сума за минулі три роки.

Статус учасника бойових дій відповідно до законодавства надається тим, хто брав участь у бойових завданнях в районах воєнних дій або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від того, скільки часу це тривало, наголосив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.