Чому діють відключення, що таке черга і скільки годин не буде світла: відповіді «Укренерго»

Джерело: “Укренерго”

В “Укренерго відповіли на найпоширеніші запитання споживачів про відключення електроенергії.

Що таке черга?

Споживачі по всій Україні, крім об’єктів критичної інфраструктури, поділені на шість черг. 

Черга – це група побутових споживачів та бізнесу, які споживають певну кількість мегават. 

Споживання в областях відрізняється за обсягами, оскільки залежить від рівня споживання критичної інфраструктури, та кількості промислових підприємств, які імпортують понад 80% обсягу свого споживання (їх відключати не можна, відповідно до постанови Кабінету міністрів). 

Як споживання обмежується за чергами?

Диспетчерський центр “Укренерго” визначає, скільки саме черг одночасно застосовувати для компенсації дефіциту енергії в системі. 

Дефіцит – це нестача електроенергії в системі, коли рівень споживання значно перевищує обсяг виробленої українськими станціями та імпортованої з ЄС електроенергії . 

Диспетчерський центр “Укренерго” повинен збалансовувати рівень споживання до рівня наявної енергії в системі для уникнення масштабної аварійної ситуації.

Тривалість черги, яку чергу відключати саме зараз, коли перемкнути на іншу чергу – визначають обленерго у кожному регіоні. 

Скільки годин не буде світла?

Якщо застосовують одну чергу графіків відключень – це 4 години обмежень на добу, дві черги – 8 годин обмежень, три черги – 12 годин обмежень, чотири черги – понад 12 годин обмежень.

Відповідні графіки для кожного регіону формують обленерго. “Укренерго” визначає лише кількість черг, яку одночасно мають відключити всі обленерго в країні.

Інформацію про те, який у вас графік погодинних відключень, можна переглянути на офіційних сайтах обленерго та на їхніх сторінках у соцмережах.

Як може не бути світла 12 годин, якщо черги діють, наприклад, з 16:00 до 18:00?

Коли три черги графіків відключень діють протягом всієї доби, то це означає, що в цю добу у вас сумарно буде 12 годин без світла. 

Якщо, наприклад, три черги відключень діють декілька годин, то для енергетиків це означає, що більша кількість споживачів обмежена в цей період.

Що таке “Укренерго” та обленерго, і за що вони відповідають?

НЕК “Укренерго” – державний оператор енергосистеми України (оператор системи передачі). 

“Укренерго”:

  • транспортує (передає) електроенергію магістральними високовольтними мережами класом напруги від 750000 вольтів до 220 000 вольтів від електростанцій до мереж обленерго;
  • стежить за балансом між виробленою всіма українськими електростанціями енергією та рівнем споживання в країні.

Обленерго:

  • у кожному регіоні є оператор, який розподіляє електроенергію з мережі “Укренерго” до споживачів мережами класом напруги від 110 000 вольтів до 220 вольтів. 

“Укренерго” не постачає електроенергію безпосередньо споживачам, не визначає, з яких адрес споживачів складаються черги та не формує графіки відключень у будь-якому регіоні. Це – функції обленерго.

Чому обмежують споживання?

Головною причиною обмеження електроспоживання є наслідки восьми ракетних і дронових атак РФ по українських електростанціях. Втрати української енергосистеми перевищують 9 ГВт потужності, що еквівалентно споживанню у пікові години влітку Нідерландів або Фінляндії.

За словами колишнього Головнокомандувача ЗСУ, а нині посла України у Великій Британії, глибокі прориви на фронті зараз неможливі через технічно-еволюційний процес, який має завершитись до 2027 року.

Німеччина поставила Україні лише 6,5% обіцяних бронеавтомобілів MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) з посиленим протимінним захистом. 

Представник Головного управління розвідки Андрій Юсов повідомив, що у Росії діє система катувань для українських полонених. За це відповідають окремі люди, яких спеціально навчають тортур.

Велика Британія виконає ордер Міжнародного кримінального суду на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, якщо він відвідає Сполучене Королівство.

Голова Європейського парламенту Роберта Мецола підтримала надання Україні ракет дальнього радіуса дії для захисту від Росії.