Чи може «зомбі-хвороба», яка вразила оленів у США, передатися людям: відповідь вчених

Джерело: The Guardian

У жовтні 2023 року в Єллоустонському національному парку, що знаходиться на північному заході Вайомінга (США), помер чорнохвостий олень внаслідок хронічної хвороби, що виснажує (CWD). Науковці не змогли дійти згоди щодо того, чи може передатися ця “зомбі-хвороба” людині.

Як розповіли у виданні, хвороба, викликана пріонами – аномальними, трансмісивними патогенами, “таємно” поширювалася Північною Америкою. При цьому першими стурбованість висловили мисливці, які помітили дивну поведінку оленів.

За словами вчених, пріони спричиняють зміни в мозку та нервовій системі. Тварини починають пускати слину, стають млявими, виснаженими та мають характерний “порожній погляд”. Саме через ці симптоми захворювання отримало неофіційну назву “хвороба оленів-зомбі”.

Вона поширюється через сімейство оленячих: оленів, лосів та північних оленів, – та є смертельно небезпечною, оскільки нині немає відомих методів лікування чи вакцин.

Доктор Томас Роффе, ветеринар і колишній керівник відділу охорони здоров’я тварин Fish & Wildlife. Service , федеральне агентство США, зазначив, що відкриття захворювання в Єллоустоуні, екосистема якого підтримує найбільшу та найрізноманітнішу низку великих диких ссавців у континентальній частині США, є важливим дзвінком для громадськості.

Роффе попередив, що ця хвороба має величезні екологічні наслідки. Він заявив, що і федеральному уряду, і штату Вайомінг слід вжити “агресивних” заходів, щоб уповільнити її поширення. За його словами, ці попередження залишилися практично без уваги, і тепер наслідки виявляться на очах мільйонів людей, які відвідують парк щороку.

За словами д-ра Майкла Остергольма, епідеміолога, який вивчав спалах губчастої енцефалопатії великої рогатої худоби або “коров’ячого сказу” – спорідненого пріонного захворювання – у Великій Британії, ця хвороба є “катастрофою”.

Своєю чергою, доктор Корі Андерсон, котрий нещодавно отримав докторський ступінь, наголосив, що “ми маємо справу з хворобою, яка незмінно є смертельною, невиліковною та дуже заразною”.

“Основне занепокоєння полягає в тому, що ми не маємо ефективного простого способу викорінити її, ані у тварин, яких вона заражає, ані в навколишньому середовищі, яке забруднює. Після зараження середовища збудник надзвичайно важко знищити. Він може роками зберігатися в бруді або на поверхнях, і він стійкий до дезінфекційних засобів, формальдегіду, радіації та спалювання при 600C”, – прокоментував він.

Фахівці зауважили, що в США та Канаді CWD привернув увагу не лише тому, що він вражає великих тварин, але й через те, що він може подолати видовий бар’єр . Олені, лосі та лосі можуть заразити худобу, інших ссавців, птахів або навіть людей.

Епідеміологи кажуть, що відсутність “побічного” випадку ще не означає, що його не буде.

З огляду на те, що в США розпочався сезон полювання, Центри США з контролю за захворюваннями та окремі штати закликають перевіряти видобуту дичину на захворювання, а м’ясо оленячих, які виглядають хворими, не споживати.

У 2017 році Alliance for Public Wildlife підрахував , що від 7 000 до 15 000 тварин, інфікованих CWD, мимовільно з’їдаються людьми на рік, і очікується, що ця кількість щорічно зростатиме на 20%.

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.