COVID-19 підвищує ризик серцевих нападів та інсультів через три роки після інфікування
Джерело: CNN
Нове дослідження виявило, що COVID-19 може значно підвищити ризик серцевих нападів, інсультів та смертей протягом трьох років після інфікування. Дослідження ґрунтується на аналізі медичних записів приблизно 250 000 осіб із бази даних UK Biobank. Його опублікували у журналі Atherosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.
Дослідники проаналізували записи понад 11 000 осіб, в яких у 2020 році підтверджували позитивний тест на COVID-19. З-поміж них майже 3000 людей шпиталізували через інфекцію. Ці дані порівняли із понад 222 000 людей, які не хворіли на COVID-19.
Результати свідчать, що інфіковані мали вдвічі вищий ризик серцевих нападів, інсультів або смерті протягом майже трьох років після інфекції, ніж ті, хто не хворів на COVID-19. Якщо ж пацієнтів шпиталізували через важкий перебіг хвороби – ризик серцево-судинних подій був утричі вищим.
У людей, які важко хворіли і потребували шпиталізації, ризик серцевих нападів та інсультів був подібним до ризиків, які спричиняють діабет або захворювання периферичних артерій. Понад 3,5 мільйона американців шпиталізували з травня 2020 року по квітень 2021 року через ускладнення, спричинені хворобою.
Дослідження стверджує, що підвищений ризик серцево-судинних захворювань не зменшується з часом. Доктор Стенлі Хейзен із клініки Клівленда каже, що відсутність зниження цього ризику є несподіваною знахідкою. Це, ймовірно, унікальний феномен саме COVID-19.
Докторка Патрісія Бест, кардіологиня з клініки Мейо, заявила, що хоча інфекції зазвичай підвищують ризик серцевих нападів – це, зазвичай, швидко зникає. Проте COVID-19, за її словами, має особливий вплив, який триває довше.
Дослідники поки що не можуть точно пояснити причини такого довготривалого впливу COVID-19 на серцево-судинну систему Але вони припускають, що вірус може інфікувати стінки судин або сприяти дестабілізації атеросклеротичних бляшок. Це збільшує ймовірність утворення тромбів, які можуть призвести до інфарктів та інсультів.
У дослідженні також були позитивні висновки. Люди, яких шпиталізували через хворобу і приймали низькі дози аспірину, не мали підвищеного ризику серцевих нападів та інсультів. Це вказує на можливість зниження ризику за допомогою профілактичних заходів.
Дослідники зазначили також, що люди з групами крові A, B або AB мають вищий ризик серцевих подій після COVID-19, ніж люди з групою крові O, які, своєю чергою, мали дещо нижчий ризик. Проте це не означає, що вони були повністю захищені.
Доктор Хейзен наголошує, що кожен, хто переніс COVID-19, особливо у важкій формі, має бути уважним до свого серцево-судинного здоров’я. Він рекомендує регулярно перевіряти артеріальний тиск і рівень холестерину, а також розглянути можливість щоденного прийому аспірину. Хоча вплив вакцинації на серцево-судинний ризик не досліджувався, Хейзен припускає, що вакцинація може допомогти знизити цей ризик.
- Дослідження свідчить, що чимало людей, котрі захворіли на коронавірус на початку пандемії, навіть через роки відчувають когнітивні та психологічні наслідки цього захворювання.
18 травня на площі Кошута в Будапешті відбулася масштабна демонстрація проти законопроєкту “Про прозорість суспільного життя”, котрий громадськість вважає наступом уряду Орбана на незалежні медіа та громадські організації.
На початку повномасштабного вторгнення Україна критично залежала від західного озброєння. Нині ж, в умовах обстрілів та обмеженого фінансування, оборонна промисловість країни досягла історичного максимуму.
Парламент Бельгії проголосував за відмову від ухваленого у 2003 році плану поступового виведення з експлуатації атомних електростанцій.
У 46-го президента США Джо Байдена діагностували агресивну форму раку передміхурової залози з метастазами в кістки. Нині він спільно з сім’єю розглядає варіанти лікування.
Згідно з даними екзитполі, у другий тур президентських виборів у Польщі виходять Рафал Тшасковський та Кароль Навроцький. Антиукраїнський кандидат вибуває з перегонів.