COVID-19 підвищує ризик серцевих нападів та інсультів через три роки після інфікування

Джерело: CNN

Нове дослідження виявило, що COVID-19 може значно підвищити ризик серцевих нападів, інсультів та смертей протягом трьох років після інфікування. Дослідження ґрунтується на аналізі медичних записів приблизно 250 000 осіб із бази даних UK Biobank. Його опублікували у журналі Atherosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology.

Дослідники проаналізували записи понад 11 000 осіб, в яких у 2020 році підтверджували позитивний тест на COVID-19. З-поміж них  майже 3000 людей шпиталізували через інфекцію. Ці дані порівняли із понад 222 000 людей, які не хворіли на COVID-19.

Результати свідчать, що інфіковані мали вдвічі вищий ризик серцевих нападів, інсультів або смерті протягом майже трьох років після інфекції, ніж ті, хто не хворів на COVID-19. Якщо ж пацієнтів шпиталізували через важкий перебіг хвороби – ризик серцево-судинних подій був утричі вищим.

У людей, які важко хворіли і потребували шпиталізації, ризик серцевих нападів та інсультів був подібним до ризиків, які спричиняють діабет або захворювання периферичних артерій. Понад 3,5 мільйона американців шпиталізували з травня 2020 року по квітень 2021 року через ускладнення, спричинені хворобою.

Дослідження стверджує, що підвищений ризик серцево-судинних захворювань не зменшується з часом. Доктор Стенлі Хейзен із клініки Клівленда каже, що відсутність зниження цього ризику є несподіваною знахідкою. Це, ймовірно, унікальний феномен саме COVID-19.

Докторка Патрісія Бест, кардіологиня з клініки Мейо, заявила, що хоча інфекції зазвичай підвищують ризик серцевих нападів – це, зазвичай, швидко зникає. Проте COVID-19, за її словами, має особливий вплив, який триває довше.

Дослідники поки що не можуть точно пояснити причини такого довготривалого впливу COVID-19 на серцево-судинну систему Але вони припускають, що вірус може інфікувати стінки судин або сприяти дестабілізації атеросклеротичних бляшок. Це збільшує ймовірність утворення тромбів, які можуть призвести до інфарктів та інсультів.

У дослідженні також були позитивні висновки. Люди, яких шпиталізували через хворобу і приймали низькі дози аспірину, не мали підвищеного ризику серцевих нападів та інсультів. Це вказує на можливість зниження ризику за допомогою профілактичних заходів.

Дослідники зазначили також, що люди з групами крові A, B або AB мають вищий ризик серцевих подій після COVID-19, ніж люди з групою крові O, які, своєю чергою, мали дещо нижчий ризик. Проте це не означає, що вони були повністю захищені.

Доктор Хейзен наголошує, що кожен, хто переніс COVID-19, особливо у важкій формі, має бути уважним до свого серцево-судинного здоров’я. Він рекомендує регулярно перевіряти артеріальний тиск і рівень холестерину, а також розглянути можливість щоденного прийому аспірину. Хоча вплив вакцинації на серцево-судинний ризик не досліджувався, Хейзен припускає, що вакцинація може допомогти знизити цей ризик.

Пізно ввечері 14 листопада російські війська знову здійснили масовану атаку дронами на Одесу та район. Внаслідок обстрілу є загибла та поранені, пошкоджена цивільна інфраструктура.

Українська делегація на чолі з головою парламентського комітету з екологічної політики Олегом Бондаренком і його заступницею Оленою Криворучкіною звернулася до учасників найбільшої у світі кліматичної конференції COP29 із закликом зупинити російський екоцид. Представники України наголосили, що агресія Росії створює загрозу для екологічної безпеки всього світу.

Американська акторка Шанель Бенкс, відома роллю Сойєр Беннетт в серіалі “Пліткарка”, зникла безвісти.

Вчені Міжнародного центру фізіології та екології комах у Кенії відкрили новий спосіб боротьби з пластиковими відходами. Виявилось, що личинки темного жука Alphitobius здатні споживати і розкладати полістирен — пластик, який використовується у пакуванні продуктів, електроніки та промислової продукції. Це перший відомий випадок, коли африканські комахи виявили здатність розщеплювати цей стійкий матеріал.

Сучасний український та міжнародний скульптор, учасник проєкту “Сади мрій” Альоша (Aljoscha) 29 жовтня 2024 презентував…