Держдеп США заперечив видалення даних про викрадення Росією українських дітей
Джерело: Reuters
Державний департамент США заперечує, що дані про тисячі викрадених українських дітей були видалені, однак, підтвердив, що фінансування програми відстеження зупинене в межах масштабного замороження американської допомоги іноземним проєктам.
Найбільше занепокоєння серед американських законодавців, поінформованих про цю ситуацію, викликало припущення про видалення бази даних дослідницької лабораторії.
Ми знаємо, хто керує цими даними та веб-платформою, і можемо підтвердити, що інформація не зникла, – запевнила речниці Держдепу Тамі Брюс.
Програму відстеження, що реалізовувалася в межах ініціативи Humanitarian Research Lab Єльського університету, зупинили 25 січня. Це стало наслідком рішення президента Дональда Трампа переглянути зовнішнє фінансування США та скоротити витрати на ініціативи, котрі не відповідають “американським інтересам”.
Україна неодноразово заявляла, що Росія викрала десятки тисяч дітей, вивізши їх на окуповані території або до РФ без згоди батьків чи опікунів. Київ розцінює це як воєнний злочин і акт геноциду.
Через зупинку програми вчені втратили доступ до супутникових знімків та інших матеріалів, котрі допомагали документувати факти депортації понад 30 тисяч українських дітей. Підпорядковані безпосередньо главі РФ літаки та державні ресурси використовувалися для насильницького переміщення українських дітей з тимчасово окупованих територій до Росії, де їх передавали російським сім’ям, мовиться у дослідженні Школи громадського здоров’я Єльського університету, проведеному за підтримки Держдепартаменту США.
Нині Україна заявляє про вивезення понад 19 тисяч дітей до Росії та Криму з початку повномасштабного вторгнення.
У березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт Володимира Путіна та так званої уповноваженої РФ з прав дитини Марії Львової-Бєлової за організацію депортації українських дітей.
Додамо, сейм Польщі прийняв резолюцію із засудженням викрадення Росією українських дітей, наголосивши, що це є “ганебним замахом на українську ідентичність”.
Раніше британська розвідка повідомила, що станом на сьогодні щонайменше 11 000 українських дітей утримуються у 43 так званих “таборах перевиховання” по всій Росії за тисячі км від дому.
Окрім цього, з’явилася інформація, що у Поволжі в Росії розгорнулося масштабне будівництво фільтраційних таборів під виглядом дитячих піонерських таборів. Росіяни зводять швидкомонтажні модульні будиночки, швидше бараки, які вміщатимуть сотні “відвідувачів”. Кремль вибудовує систему фільтраційних таборів від початку своєї окупації України. У таких зонах людей перевіряють на лояльність окупаційній владі. Також з її допомогою намагаються створити базу даних мешканців окупованих територій.
Також стало відомо, що влада РФ продовжує імплементацію стратегії етнічної чистки українців на тимчасово окупованих територіях України. Перший етап передбачає проведення системних фільтраційних заходів задля витіснення патріотично налаштованого населення.
Тоді як на другому етапі росіяни масово депортуватимуть українців на територію РФ, так змінюючи етнічний склад українських територій. Водночас на місце українців ворог планує переселити етнічних росіян, ускладнюючи реінтеграцію тимчасово окупованих територій після деокупації.
Зауважимо, заступник глави Радбезу РФ Дмитро Медведєв поділився планами Кремля щодо репресій проти українських громадян на тимчасово окупованих територіях України. За його словами, українці ТОТ, які “завдають шкоди” Росії, повинні бути “викриті і покарані, заслані до Сибіру для перевиховання в таборах примусової праці”.
Як мовиться у звіті ISW, показові судові процеси і репресії сталінської епохи, починаючи з 1920-х і 1930-х років, так само були спрямовані на “шкідників”, особливо в сільськогосподарській сфері. Аналітики додали, що використання Медведєвим риторики сталінської епохи про “чистки” є показовим.
- Глава Міністерства закордонних справ Радослав Сікорський вкотре розкритикував Росію за викрадення українських дітей. Відкриваючи Нараду ОБСЄ з питань людського виміру у Варшаві, міністр заявив, що це є геноцидом.
- Російські окупанти після викрадення українських дітей на тимчасово окупованих територіях пропонували їм 100 000 рублів за переїзд до міст РФ на їхній вибір.
- Близько 30 європейських країн, а також Австралія і Канада звернулися до Міжнародного суду ООН в Гаазі з проханням ухвалити рішення, що Суд має юрисдикцію для розгляду по суті позову України проти Росії, в якому Україна обвинувачує РФ у зловживанні Конвенцією про запобігання злочину геноциду з метою створення приводу для повномасштабного вторгнення, яке відбулося 24 лютого 2022 року.
- До Білорусі депортували тисячі українських дітей: деякі з них вже пройшли “військовий вишкіл” – The Telegraph.
- У Центрі національного спротиву повідомили, що 12 тисяч українських дітей із тимчасово окупованої Луганщини у час літніх канікул планують відправити у різні регіони РФ на “перевиховання”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію на фронті станом на 22:00 16 липня. Загалом від початку цієї доби відбулося 112 бойових зіткнень.
Кількість загиблих внаслідок російського авіаудару по Добропіллю на Донеччині збільшилася до двох осіб.
Євросоюз розглядає можливість використання прибутку від заморожених російських активів для фінансування нового пакету військової допомоги Україні на $10 млрд, запропонованого президентом США Дональдом Трампом.
Верховна Рада 16 липня ухвалила в другому читанні законопроєкт №13168, яким вносяться зміни до закону “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, врегулювавши порядок отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі військового у полоні та прирівнявши смерть у російських тюрмах до загибелі на полі бою.
16 липня президент Володимир Зеленський подав щойно звільненого главу уряду Дениса Шмигаля на посаду очільника Міністерства оборони.