Дослідники США виявили ймовірне місце розгортання нової ядерної ракети РФ – Reuters

Фото: Planet Labs

Джерело: Reuters

Два американські дослідники повідомили, що визначили ймовірне місце розгортання Росією нової ядерної крилатої ракети – 9М370 “Буревісник” – яку у Кремлі називають “непереможною”.

За словами президента РФ Володимира Путіна, ця ракета має фактично необмежену дальність та може обійти американську протиракетну систему. Попри це деякі західні експерти не згодні з твердженням Путіна та вважають, що “Буревісник” не принесе Росії нових можливостей і, щобільше, він навіть додає ризик радіаційного викиду.

Переглядаючи фото з супутника Planet Labs від 26 липня, дослідники виявили будівництво поряд зі сховищем ядерних боєголовок, яке відоме рід двома назвами – Вологда-20 та Чебсара. Вони дійшли висновку, що це і є потенційне місце розгортання “Буревісника”. Об’єкт розташований за 475 км на північ від Москви.

Аналітик Деккер Евелет, який переглядав супутникові фото, оцінив, що на знімках – дев’ять горизонтальних стартових майданчиків, які зараз на етапі будівництва. Вони розташовані трьома групами всередині високих насипів.

Майданчики з’єднані дорогами з об’єктами, де, на думку Евелета, будуть обслуговувати ракети та їх компоненти. Також від майданчиків прокладено шлях до п’яти бункерів, де зберігають ядерні боєголовки.

“Місце призначено для великої стаціонарної ракетної системи і єдина велика стаціонарна ракетна система яку вони (РФ) зараз розробляють – це Skyfall (так називають “Буревісник” у НАТО – ред.)”, – сказав аналітик.

Офіційні відомства США та РФ відмовились коментувати дані дослідників. Проте Евелет та другий дослідник Джеффрі Льюїс зауважили, що визначення ймовірного місця будівництва свідчить про те, що РФ продовжує розгортання ракети після низки її випробувань останніми роками, які були огорнуті проблемами.

Льюїс погодився з думкою Евелата після перегляду супутникових фото.

“(Фото) свідчать про щось дуже унікальне та незвичне. І, очевидно, ми знаємо, що Росії розробляє цю ядерну ракету”, – сказав він.

Представник Федерації американських вчених Ганс Крістенсен на прохання Евелата також переглянув фото і сказав, що на них видно будівництво стартових майданчиків та інші об’єкти, які “ймовірно” пов’язані з “Буревісником”. Водночас він наголосив, що не може бути впевненим на 100%, оскільки зазвичай Росія не розташовує ракетні пускові установки поряд зі сховищем ядерних боєголовок.

Низка експертів сказали, що найчастіше Росія зберігає ядерні боєголовки для наземних ракет якомога далі від пускових майданчиків, за виключенням тих, які розміщуються на міжконтинентальних балістичних ракетах.

Однак розгортання “Буревісника” у Вологді дозволить військам РФ розташовувати ядерні ракети у своїх бункерах, що дасть змогу швидко запускати їх.

Днями у російському МЗС заявили, що РФ внесе зміни до чинних правил застосування ядерної зброї у відповідь на “ескалацію Заходом війни в Україні”.

У 2020 році Національний центр повітряної та космічної розвідки ВПС США попередив: якщо РФ візьме на озброєння “Буревісник”, вона володітиме “унікальною зброєю з міжконтинентальною дальністю”.

Проте низка інцидентів та конструктивні обмеження викликали сумнів в експертів, опитаних агентством, щодо того, що розгортання “Буревісника” дасть переваги Кремлю.

Зокрема у ракети погана історія випробувань. З 2016 року відомо про 13 випробувань ракети, з яких лише два мали частковий успіх.

Серед невдач – вибух у 2019 році під час невдалого відновлення неекранованого ядерного реактора, якому дозволено “тліти” на дні Білого моря протягом року після аварії прототипу ракети, згідно зі звітами Державного департаменту, відкриває нову вкладку.

Держатом “Росатом” заявив, що п’ятеро співробітників загинули під час випробування ракети 8 серпня. Путін вручив їхнім вдовам найвищі державні нагороди, заявивши, що зброя, яку вони розробляють, не має рівних у світі.

Павел Подвіг, женевський експерт з ядерних сил Росії, Льюїс, Евелет та інші експерти заявили, що це не додасть можливостей, яких ядерні сили РФ вже не мають, включаючи здатність подолати протиракетну оборону США.

Крім того, ядерний двигун “Буревісника” загрожує викидом радіації вздовж траєкторії польоту, а його розгортання загрожує аварією, яка може забруднити навколишній регіон, сказала Шеріл Рофер, колишній американський вчений з ядерної зброї та інші експерти.

“Skyfall — це унікальна дурна система зброї, літаючий Чорнобиль, який становить більшу загрозу для Росії, ніж для інших країн”, — погодився Томас Кантрімен, колишній високопосадовець Державного департаменту з Асоціації контролю над озброєннями.

Про технічні деталі “Буревісника” відомо небагато. Експерти вважають, що це буде невелика твердопаливна ракета, яка буде оснащена двигуном з мініатюрним ядерним ректором.

Путін публічно повідомив про ракету у березні 2018 року, заявивши, що ця вона буде “низько літаючою”, з майже необмеженою дальністю, непередбачуваною траєкторією польоту та “непереможною” для поточного та майбутнього захисту.

Багато експертів скептично ставляться до заяв Путіна. Вважається, що “Буревісник” летітиме на дальність до 23 000 км, що зробить ракету вразливою.

“Вона буде такою ж вразливою, як будь-яка крилата ракета. Чим довше вона летить, тим вразливіша стає, тому що є більше часу, щоб її відстежити. Я не розумію тут мотив Путіна”, — сказав Крістенсен.

Розгортання “Буревісника” не заборонено останньою американсько-російською угодою, що обмежує розміщення стратегічної ядерної зброї, термін дії якої закінчується в лютому 2026 року.

Угода дозволяє Вашингтону вимагати переговорів з Москвою про переведення “Буревісника” у сховища, але речник Держдепу заявив, що таких переговорів не було.

Однак після повномасштабного вторгнення в Україну відкинула заклики США до беззастережних переговорів щодо перегляду угоди, розпалюючи побоювання повної гонки ядерних озброєнь після закінчення терміну його дії.

Подвіг сказав, що РФ може використати ракету як розмінну монету, якщо переговори колись відновляться. Він назвав “Буревісник” “політичною зброєю”, яку Путін використовував для зміцнення іміджу сильної людини.

14 січня держсекретар США Ентоні Блінкен та міністр закордонних справ Вірменії Арарат Мірзоян підписали регламент про стратегічне партнерство між їхніми країнами.

Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.

Глава РФ Володимир Путін та президент Ірану Масуд Пезешкіан 17 січня мають намір підписати у Москві угоду про всеосяжне партнерство, котра регулюватиме двосторонні відносини на найближчі 20 років. Однак, інформують, джерела, документ не включає визнання тимчасово окупованого Росією Криму, а також інших ТОТ.

Агентство з регулювання та розвитку фінансового ринку Казахстану затвердило нові правила для банків другого рівня та філій іноземних банків, ускладнивши умови видачі банківських карток громадянам Російської Федерації.

Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.