Дослідники заявили, що гора Еверест стрімко зростає

Джерело: The Guardian

Дослідники кажуть, що гора Еверест переживає певний стрибок зростання й за останні 89 000 років зросла на 15 – 50 метрів.

Гімалаї утворилися приблизно 50 мільйонів років тому, коли Індійський субконтинент врізався в Євразійську тектонічну плиту, хоча останні дослідження свідчать, що краї цих плит були дуже високо перед зіткненням.

Оскільки процес все ще триває, гірський хребет продовжує підійматися вгору.

Експерти кажуть, що Еверест, висота якого зараз становить 8849 м, зазнає додаткового зростаня своєї висоти в результаті ерозії сусідніх річок.

“Наше дослідження демонструє, що навіть найвища вершина світу зазнає постійний геологічних процесів, які можуть вимірно вплинути на її висоту протягом відносно короткого геологічного періоду часу”, – сказав професор Цзінген Дай, співавтор дослідження з Китайського університету наук про Землю в Пекіні.

Він зазначив, що Еверест – це щось на кшталт аномалії: його вершина приблизно на 250 метрів вища за інші найвищі гори Гімалаїв. Крім того, дані свідчать про розбіжності між довгостроковими та короткостроковими темпами підйому Евересту.

“Це породжує питання про те, чи існує якийсь механізм, що робить аномальне піднесення Евересту ще вищим”, – сказав Дай.

Експерти створили комп’ютерні моделі для дослідження еволюції річкових мереж у Гімалаях. Їхні результати свідчать про те, що приблизно 89 000 років тому верхня течія річки Арун, яка тече на північ від Евересту, злилася з її нижньою течією в результаті ерозії останньої на північ. Результатом стало те, що вся довжина річки Арун стала частиною системи річки Косі.

Команда припускає, що зміна маршруту призвела до збільшення ерозії річки поблизу Евересту та утворення ущелини річки Арун.

“У той час через річку Арун текла б величезна кількість додаткової води, і це могло б транспортувати більше осаду, розмивати більше корінних порід і врізатися в дно долини”, – сказав доктор Метью Фокс, співавтор автор дослідження.

Дослідники кажуть, що зменшення ваги земної кори внаслідок видалення цього матеріалу призвело до підняття навколишньої землі – процес, відомий як ізостатичний відскок.

За оцінками команди, цей процес підіймає Еверест приблизно на 0,16-0,53 мм на рік, а його сусідні вершини Лхоцзе та Макалу, четверта та п’ята вершини світу відповідно, зазнають подібного підйому.

Статуя колишнього президента США Дональда Трампа в оголеному вигляді з’явилась в Неваді поблизу Лас-Вегаса в США.

На фестивалі циркового мистецтва Salieri Circus Award в Італії українку Анну Петренко виключили зі списку учасників після протесту проти запрошення до журі керівника Московського цирку Максима Нікуліна.

Речник МЗС Георгій Тихий спростував інформацію про міністра закордонних справ Андрія Сибігу в статті Financial Times (FT).

1 жовтня до української енергомережі під’єднали ще один енергоблок АЕС, який додасть 1000 МВт потужності. Його вивели з планово-попереджувального ремонту на 12 днів раніше запланованого терміну, і наразі триває набір потужності.

Кабінет міністрів України на засіданні 1 жовтня ухвалив зміни до порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації на особливий період. Відповідно до нових правил, командирам військових частин надано право самостійно призивати добровольців без залучення ТЦК та СП.