Дослідження показало зв’язок між хронічною кишковою інфекцією та хворобою Альцгеймера

Джерело: Health
Нове дослідження надало нові докази “зв’язку кишечник-мозок” — хронічні кишкові інфекції можуть бути пов’язані з розвитком хвороби Альцгеймера.
Дослідження, опубліковане в Alzheimer and Dementia, показало, що звичайний вірус може закріплюватися в кишечнику деяких людей і з часом проникати в мозок. Подальші дослідження виявили зв’язок між високою концентрацією вірусу в клітинах мозку та певними білками тау та амілоїду, які пов’язані з хворобою Альцгеймера.
Вірус, про який йдеться, називається цитомегаловірусом людини. Вірус зустрічається частіше в країнах, що розвиваються, де ним інфіковано близько 90% населення.
Цитомегаловірус є типом вірусу герпесу, який залишається в організмі в латентному стані після первинної інфекції. У здорових людей ці інфекції зазвичай протікають з легкими симптомами, такими як лихоманка та біль у горлі, або взагалі можуть бути безсимптомними. Вірус може залишатися в організмі навіть після того, як людина одужала від початкової інфекції.
“Коли ви інфіковані, ви інфіковані на все життя. Ваша імунна система може контролювати вірус, але ніколи не очистити його від вашої системи”, — сказав Кевін Звездарік, доктор філософії, доцент кафедри мікробіології та імунології в Медичній школі Університету Тьюлейна.
Організм не може повністю позбутися вірусу, що може призвести до його реактивації, повторного зараження кишечника та переміщення до мозку, пояснив дослідник.
Це дослідження доповнює численні інших, які вказують на те, що віруси герпесу, зокрема цитомегаловірусу, можуть бути фактором ризику розвитку хвороби Альцгеймера у деяких людей, можливо, навіть за десятиліття до появи симптомів.
Як вірус у кишечнику може впливати на мозок?
У новому дослідженні вчені вивчили тканини мозку 101 померлої людини, з яких 66 мали хворобу Альцгеймера. Вони досліджували наявність білка CD83(+), що є індикатором присутності цитомегаловірусу у мозку та блукаючому нерві. Блукаючий нерв, який з’єднує кишечник і мозок, може бути шляхом для вірусу, що впливає на розвиток хвороби Альцгеймера. У пацієнтів з цією хворобою виявлено зв’язок між CD83(+) і наявністю цитомегаловірусу в кишечнику та мозку.
Подальші дослідження показали, що клітини мікроглії виробляють лише CD83(+) при впливі цитомегаловірусу, а не інших вірусів.
Дослідники також досліджували органоїди мозку — тканини, вирощені в лабораторії, що імітують структуру людського мозку, і інфікували їх цитомегаловірусом. Результати їхнього експерименту вказують на те, що вірус може сприяти збільшенню виробництва двох білків — амілоїду та тау, які асоціюються з хворобою Альцгеймера. Однак ці результати показують лише кореляцію, і невідомо, чи обов’язково цитомегаловірус є причиною хвороби Альцгеймера.
Залишається незрозумілим, які саме фактори можуть викликати активну або хронічну інфекцію цитомегаловірусу в кишечнику людини. Однак вірогідно, що вірус активується у пацієнтів з ослабленим імунітетом. Дослідження припускають, що міграція цитомегаловірусу з кишечника до мозку може бути певним чином пов’язана з розвитком захворювання.
- Китайські медики зробили перші кроки у напрямку нового методу лікування хвороби Альцгеймера. Вони провели операцію, яку називають “цервікальне шунтування”, і спостерігали перспективні результати.
- Наявність надмірного ожиріння на руках може збільшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера або Паркінсона майже на 20%, згідно з дослідженням, що проаналізувало медичні записи понад 400 тисяч британців.
21-річний гімнаст Ілля Ковтун офіційно змінив спортивне громадянство і виступатиме за Хорватію. Про це повідомила Міжнародна федерація гімнастики після засідання виконкому в Лозанні, яке відбулося 9–10 липня.
За даними SINOPTIK.ua, цими вихідними схід і південь спробують побити температурні рекорди, а центр і захід отримають ковток свіжого повітря. Місцями грози й зливи змусять сховатись під дахом. Погода обіцяє і теплі ночі, і раптові дощі.
Російська вугільна промисловість опинилася в глибокій кризі. Причина – поєднання західних санкцій, високої вартості кредитів та падіння попиту з боку Китаю. За даними Федеральної служби статистики РФ, прибутковими в 2024 році залишилася лише половина компаній у секторі. І далі – гірше.
Народні депутати з партій “Європейська Солідарність” та “Голос” виступили із заявами на підтримку Віталія Шабуніна після обшуків у його будинку та військовій частині. У фракціях розцінили дії Державного бюро розслідувань як політично вмотивовану атаку на критика влади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що постачання зброї в Україну від міжнародних партнерів, зокрема Сполучених Штатів, відновлено. За його словами, зараз триває робота над новими домовленостями та збільшенням власного виробництва озброєнь.