Другий рік поспіль годинник Судного дня показує 90 секунд до півночі

Джерело: CNN

Годинник Судного дня другий рік поспіль показує 90 секунд до півночі, оскільки вчені кажуть, що “людство продовжує стикатися з безпрецедентним рівнем небезпеки”.

З 2020 по 2022 рік годинник був встановлений на 100 секунд до півночі.

У 2023 році годинник встановили на 90 секунді до опівночі в основному через вторгнення Росії в Україну та підвищений ризик ядерної ескалації.

Президентка і гендиректорка Bulletin of the Atomic Scientists Рейчел Бронсон зазначила, що рішення залишити годинник на 90 секунді цього року здебільшого пов’язане з тривалим занепокоєнням щодо війни Росії в Україні, війни Ізраїлю та Гази, потенціалу гонки ядерних озброєнь і кліматичної кризи.

“Тенденції продовжують зловісно вказувати на глобальну катастрофу. Війна в Україні створює постійний ризик ядерної ескалації. А атака 7 жовтня в Ізраїлі та війна в Газі є ще однією ілюстрацією жахів сучасної війни, навіть без ядерної ескалації. Країни, які мають ядерну зброю, беруть участь у програмах модернізації, які загрожують створити нову гонку ядерних озброєнь. Земля пережила найспекотніший рік за всю історію спостережень, і почалися масштабні повені, пожежі та інші кліматичні катастрофи. А відсутність заходів щодо зміни клімату загрожує мільярдам життів і засобів до існування”, — додала Бронсон. 

Нещодавні досягнення в області штучного інтелекту вона назвала ще одним занепокоєнням, сказавши, що вони “підіймають низку питань про те, як контролювати технологію, яка може покращити або загрожувати цивілізації незліченною кількістю способів”.

Що таке годинник Судного дня?

Годинник Судного дня з 1947 року веде американський журнал Bulletin of the Atomic Scientists. Він показує символічний час, що відокремлює людство від дня глобальної рукотворної катастрофи (час до опівночі). Рішення про переведення стрілок приймає рада директорів журналу і залучених експертів, у тому числі 18 лауреатів Нобелівської премії. Годинник розташовано в Чикаго.

Спочатку організація була задумана для вимірювання ядерних загроз, але у 2007 році Bulletin of the Atomic Scientists прийняв рішення включити зміну клімату у свої розрахунки.

За останні 77 років час на годиннику змінювався залежно від того, наскільки, на думку вчених, людство близьке до повного знищення. 

Фото: BBC News

Наскільки точний годинник?

Час на годиннику призначений не для вимірювання загроз, а для того, щоб заохочувати громадськість до участі в наукових темах, таких як зміна клімату та ядерне роззброєння.

Спікер Майк Джонсон заявив, що конгресмени працюватимуть над врегулюванням безпеки кордону та уникненням “шатдауну” – часткової призупинки роботи урядових установ, що може настати у разі, якщо не затвердять бюджет.

29 лютого міністерка закордонних справ Німеччини Анналена Бербок провела паралелі між розвитком подій у невизнаному Придністров’ї та ситуацією на сході Донбасі.

29 лютого президент Володимир Зеленський призначив бригадного генерала Володимира Карпенка командувачем Сил логістики Збройних Сил України.

Португальського пса Бобі, якого у 2023 році визнали найстарішим собакою у світі за версією Книги рекордів Гіннеса, позбавили титулу.

Польща не виключає введення заборони на сільськогосподарську продукцію з Росії, заявив прем’єр-міністр Дональд Туск 29 лютого під час візиту до Варшави свого колеги з Латвії, котра вже запровадила таку заборону.