ООН оголосила 2023 рік найспекотнішим за всю історію
Джерело: Bloomberg
Це найбільш спекотний рік в історії людства, заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш делегатам кліматичної конференції COP28 у Дубаї.
У 2023 році на планеті було настільки спекотно, що ще до кінця року Всесвітня метеорологічна організація оголосила його найспекотнішим за всю історію спостережень.
За перші 10 місяців року глобальна температура була приблизно на 1,4°C вища за середнє значення в доіндустріальний період.
Рекордне глобальне нагрівання повинно викликати тремтіння у світових лідерів і спонукати їх до дій, — заявив генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш у четвер у Дубаї на початку кліматичного саміту COP28. — Ми переживаємо кліматичний колапс у реальному часі, і його вплив є руйнівним.
Викиди парникових газів, які відповідають за потепління планети, продовжили зростати у 2023 році після досягнення історичного максимуму минулого року, показує звіт. Це сприяло підвищенню рекордно високих місячних температур на суші з липня по вересень і в океанах з квітня по вересень. Зростаюча спека погіршує екстремальні погодні умови, що, своєю чергою, спричиняє загибель та відсутність продовольчої безпеки, а також змушує мільйони осіб переміщуватися.
Океани, які покривають близько 70% поверхні Землі, поглинули близько 90% тепла, що утримується у викидах парникових газів з 1971 року. Це сповільнило швидкість потепління в атмосфері, одначе, також призвело до підвищення температури океану, підвищення рівня моря, підкислення та танення льоду на суші та морях.
Раніше стало відомо, що вже на початку 2029 року світ, ймовірно, не зможе залишитися нижче міжнародно узгодженої межі глобального потепління, якщо продовжуватиме спалювати викопне паливо з нинішньою швидкістю, мовиться у новому дослідженні.
Зауважимо, у вересні глобальна температура повітря з високим відривом підскочила до нового рекордного рівня, що приголомшило вчених.
- У Новому Південному Уельсі (штат в Австралії) загроза інтенсивних лісових пожеж через рекордні для тамтешньої весни температури та сильні вітри.
- За словами вчених, коли наступний суперконтинент під назвою Pangaea Ultima сформується, приблизно через 250 мільйонів років, до 92% його поверхні стане непридатною для звичайного життя.
- За словами дослідників, через людську діяльність групи видів тварин зникають зі швидкістю, що в 35 разів перевищує середню. Це можна вважати ще одним підтвердженням того, що “шосте масове вимирання в історії Землі триває і прискорюється”.
- 30 серпня Папа Римський Франциск, оголосивши, що видасть нову публікацію про захист природи, зазначив, що нині точиться “жахлива світова війна” проти довкілля.
- Греція, Італія, Хорватія, Мальта, Португалія та Словенія виступили із закликом до термінових дій через кліматичну кризу в Середземному морі.
- Вчені з Егейського університету в Греції попереджають, що до 2100 року може зникнути 72% пляжів острова.
- Океани на Землі з часом стають все зеленішими, ймовірно, через кліматичні зміни. Особливо це стосується районів у низьких широтах поблизу екватора.
15 січня президент Польщі Анджей Дуда запропонував главі Української держави Володимиру Зеленському залучити польського представника до можливих переговорів із Росією.
На вулицях столиці нарахували понад тисячу покинутих авто, переважно пошкоджених російськими обстрілами. Саме ці транспортні засоби влада міста планує почати прибирати з 16 січня.
Австралія заявила, що вдасться до “найжорсткіших дій”, якщо Росія завдасть шкоди полоненому австралійцю, котрий воював на боці України. Реакція уряду з’явилася після повідомлень про можливу загибель іноземного добровольця.
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн здобула престижну міжнародну премію імені Карла Великого за 2025 рік як “сильний голос Європи у світі”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 15 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 118 бойових зіткнень.