Вчені приголомшені рекордною вересневою спекою на планеті

Джерело: The Guardian

Цьогорічного вересня глобальна температура повітря з високим відривом підскочила до нового рекордного рівня, що приголомшило вчених.

Вересень 2023 року став найспекотнішим за всю історію спостережень. До цього було зафіксовано найспекотніший серпень та найспекотніший липень.

Високі температури призвели до потужної спеки та лісових пожеж чи не на всіх континентах.

Вересень 2023 року побив попередній рекорд цього місяця на 0,5 градуса Цельсія, що стало найбільшим стрибком температури за всю історію спостережень. Вересень був приблизно на 1,8 градуса теплішим, ніж у доіндустріальний рівень. Набори даних європейських і японських вчених підтверджують цей стрибок.

Спека є наслідком тривалого високого рівня викидів вуглекислого газу в поєднанні зі швидкою зміною найбільшого природного кліматичного явища планети – Ель-Ніньо .
Попередні три роки спостерігалися умови Ла-Нінья в Тихому океані, що знизило глобальну температуру на кілька десятих градуса, оскільки в океані зберігалося більше тепла.

На цей час умови повернулись до Ель-Ніньо, яке виділяє тепло океану, підвищуючи температуру.

Безсумнівно, що 2023 рік буде найспекотнішим за всю історію спостережень, а 2024 рік може навіть перевищити цей показник, оскільки вплив нагрівання Ель-Ніньо найбільше відчувається на наступний рік після його початку.

“Вересень, на мою професійну думку як вченого-кліматолога, був абсолютно приголомшливим”, — сказав Зік Хаусфатер із проєкту кліматичних даних Землі в Берклі.

Міка Рантанен, дослідник клімату з Фінського метеорологічного інституту,зауважив, що досі не може зрозуміти, як тепература повітря могла так сильно підскочити у порівнянні з попередніми роками.

Саманта Берджесс із Служби кліматичних змін Copernicus ЄС сказала, що безпрецедентні температури для вересня побили рекорди.

“2023 рік стане найтеплішим і приблизно на 1,4 градуса вище середньої температури до індустріального періоду. Через два місяці після [кліматичної конференції ООН] Cop28 відчуття терміновості амбітних кліматичних дій ще ніколи не було настільки критичним”, – додала вона.

Також спека досягла рекордного рівня в багатьох країнах, зокрема у Франції, Німеччині та Польщі. У Великій Британії спостерігався найспекотніший вересень за всю історію спостережень, повідомляє метеослужба, згідно з даними, починаючи з 1884 року.

В Австралії кліматологиня Джоель Гергіс сказала, що спостереження за кліматом Австралії у вересні шокують.

“Цифри показують, де максимальна температура була найвищою за всю історію спостережень, у багатьох областях на 3–5 °C вище середнього. Дефіцит опадів пояснюється посухою. Літо буде жорстоким”, – наголосила вона.

Хоча глобальне потепління, спричинене людиною, та Ель-Ніньо є найпотужнішими факторами, що спричиняють рекордні температури, інші фактори також можуть сприяти невеликому підвищенню, сказав Хаусфатер.

Серед них – підвищення 11-річного сонячного циклу, скорочення викидів сірки, що блокують сонце, від судноплавства та промисловості, а також виверження вулкана в Тонга, яке вивільнило велику кількість водяної пари, яка затримує тепло.

Вчені заявили, що виняткові події 2023 року можуть стати звичайним роком лише через десять років, якщо не відбудеться різкої боротьби з глобальним потеплінням. Переважна більшість вчених вказали на одну дію як критичну: скорочення спалювання викопного палива до нуля.

Юристка та ексзаступниця міністра оборони України Ганна Маляр під час обговорення закону про мобілізацію та проблеми щодо демобілізації заявила, що військові перед тим як вступати до лав ЗСУ повинні були прочитати конституцію і зрозуміти, що їх не демобілізують до завершення воєнного стану.

У компанії ДТЕК назвали чотири умови, за яких в Україні будуть запроваджені погодинні графіки відключення електроенергії.

Конгресвумен Палати представників США від Нью-Джерсі та помічниця президента США Джо Байдена у його передвиборчій кампанії Майкі Шеріл зреагувала на відмову Дональда Трампа приїхати до України.

Фільм “Назавжди-Назавжди” української режисерки Анни Бурячкової покажуть на 43-му Стамбульському міжнародному кінофестивалі в межах програми International Competition.

Мешканці східної частини Європи – зокрема поляки та естонці – активно купують житло у західній частині континенту. Причина – повномасштабна російсько-українська війна.