Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Альянсі

Джерело: пресконференція Анджея Дуди із Володимиром Зеленським

Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Північноатлантичному альянсі.

“Звісно, всі ми розуміємо, що вступ України в НАТО буде можливим тільки після припинення воєнних дій. Але на сьогодні, я як президент Польщі, яка із самого початку долучалася до допомоги Україні після вторгнення РФ, наполегливо вимагаю, щоб Україні країни НАТО дали запрошення до членства”, – сказав він.

За словами Дуди, це було б першим кроком, пов’язаним із наданням реальних гарантій безпеки країнами НАТО.

“Ми спілкувалися з паном президентом (Володимиром Зеленським – ред.) про всі зустрічі в межах НАТО, зокрема про ті, які будуть на саміті НАТО в Гаазі. Це мета, на яку ми маємо робити ставку. Це реальна мета”, – вважає Дуда.

Він також додав, що є глави держав-членів НАТО, які підтримують ідею запросити Україну.

Щодо потенційних мирних переговорів президент Польщі заявив, що вони повинні проходити лише за участі України.

“Ми також спілкувалися про потенційні перемовини. Потенційні, тому що поки немає будь-яких мирних перемовин між Україною та Росією. Щодо потенційних переговорів я запевнив пана Зеленського, що на будь-яких форумах, на яких я виступаю, я вимагатиму, що Україна має бути присутньою за столом переговорів. Що не можуть проходити будь-які переговори мирні без участі України”, – наголосив він.

Водночас Дуда зауважив, що Польща хоче, щоб Україна існувала як незалежна держава, де український народ сам вирішуватиме свою долю.

Під час конференції польський лідер також наголосив на тому, щоб історичні суперечності між Києвом та Варшавою, зокрема події на Волині, вирішувались у спокійний та конструктивний спосіб.

“Ведуться переговори в робочій групі, яку створили керівна коаліція (Польщі – ред.) і Міністерство культури України, стосовно цих історичних, пошуково-ексгумаційних робіт”, – прокоментував він.

Дуда сподівається, що запити з польського боку стосовно ексгумації жертв подій на Волині “будуть розглядатись і будуть затверджуватись”.

“Це не нова тема, про це ми спілкуємось із президентом уже давно, і це спокійно і конструктивно. Не таємниця, що це – важка тема, яку потрібно спокійно вирішувати”, – резюмував президент Польщі.

15 січня Верховна Рада прийняла у першому читанні за основу та в цілому проект Закону про внесення змін до деяких законів України щодо окремих питань направлення підрозділів Збройних Сил України до інших держав у період дії воєнного стану (реєстр. №12378).

Міністр закордонних справ Литви Кястутіс Будріс заявив, що якби Київ запросив розміщення військ деяких західних країн, включно з Литвою, в Україні, це питання обговорювалося б із союзниками, і литовський прапор там був би присутній.

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск після зустрічі з Володимиром Зеленським запевнив у гарантіях безпеки для України.

Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни НАТО запросити Україну до членства в Північноатлантичному альянсі.

15 січня в Україну вдалося повернути з російського полону 25 військових та цивільних, зокрема захисників Маріуполя й “Азовсталі”, Харківщини, Донеччини, Запоріжжя та Херсонщини.