Два маркери в крові виявились точнішими за холестерин у прогнозі серцевих хвороб — дослідження
Комбінація двох біомаркерів — аполіпопротеїну B (apoB) та ліпопротеїну (а) — може значно точніше за традиційний рівень холестерину передбачити ризик серцево-судинних захворювань. До такого висновку дійшли дослідники з Технологічного університету Чалмерса у Швеції та Гарвардського університету у США, провівши найбільше дослідження такого роду. Їхні результати опубліковані на порталі EurekAlert.
Хвороби серця й судин, за даними ВООЗ, залишаються головною причиною смертності у світі. При цьому більшість випадків можна попередити завдяки ранній діагностиці ризиків і зміні способу життя — зокрема, відмові від куріння, здоровому харчуванню та фізичній активності.
Науковці проаналізували дані понад 200 тисяч учасників британського біобанку, які на початку дослідження не мали серцево-судинних захворювань, і спостерігали за ними впродовж до 15 років. Згодом основні висновки були підтверджені в окремій когорті зі Швеції. Результати показали, що рівень apoB — білка, який входить до складу “поганих” ліпопротеїнів, здатних накопичуватися на стінках судин, — є найточнішим предиктором майбутніх серцевих нападів. У кожному 12-му випадку стандартні тести на холестерин занижували реальний ризик. Це особливо критично, оскільки від 20 до 40% таких подій закінчуються летально.
Окрім apoB, значущим фактором ризику виявився ліпопротеїн (а) — генетично зумовлений тип ліпопротеїну, рівень якого у невеликої частини населення може бути надзвичайно високим. Це істотно підвищує ймовірність серцево-судинних ускладнень. Автори роботи наголошують: обидва показники — apoB і ліпопротеїн (а) — варто включити до стандартного скринінгу.
На відміну від загального холестерину, який лише побічно вказує на кількість небезпечних частинок у крові, новий підхід дає змогу оцінити саме число ліпопротеїнів, що сприяють утворенню атеросклеротичних бляшок. “Це простий і недорогий аналіз, доступний уже зараз у більшості комерційних лабораторій”, — зазначив один з авторів дослідження, доцент Кліменс Віттенбекер.
- Нове дослідження показало, що на Міжнародній космічній станції практично відсутні природні мікроби з ґрунту та води, які важливі для підтримки імунної системи людини.
5 травня президент США Дональд Трамп повідомив, що має намір залучити главу Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана до зупинення повномасштабної війни Росії проти України.
Для проведення масованих штурмів російські війська змушені відправляти застарілу техніку через гострий дефіцит, зауважив військовий журналіст Андрій Цаплієнко.
5 травня МВС, Нацполіція, Уповноважений з питань зниклих безвісти за особливих обставин, ініціатива “Bring Kids Back UA” та Міжнародна комісія з питань зниклих безвісти осіб (МКЗБ) оголосили про початок національної та міжнародної ініціативи у відповідь на примусову депортацію українських дітей до РФ. Особлива увага приділяється створенню єдиної ДНК-бази даних родичів зниклих дітей.
4 травня Повітряні Сили Збройних Сил України завдали успішного удару по пункту управління ворожими підрозділами БпЛА у районі населеного пункту Тьоткіно Курської області.
5 травня у Білопіллі та Ворожбі, що на Сумщині, оголосили термінову евакуацію населення.