Дитячі матраци виділяють токсини, які порушують розвиток та викликають гормональні зміни

Джерело: CNN

За даними двох досліджень, дитячі матраци та постіль виділяють токсичні хімічні речовини та антипірени, які призводять до порушення розвитку і гормональних порушень.

Старша авторка дослідження Міріам Даймонд, професорка кафедри наук про Землю в Університеті Торонто, зауважила, що у межах досліду вони виміряли рівень хімічних речовин у повітрі 25 дитячих кімнат, де сплять діти віком від 6 місяців до 4 років.

“Ми виявили тривожні рівні понад 20 фталатів, антипіренів та УФ-фільтрів”.

Найбільші рівні вмісту хімічних речовин виявили поруч з дитячими ліжками.

Аби зрозуміти причину, вчені провели дослідження, протестувавши 16 нових дитячих матраців, тим самим виявили, що саме вони є головним джерелом впливу. Далі команда вчених, використовуючи моделювання, виявила, що тепло та вага дитини можуть посилити виділення газів токсичних речовин.

“Вони виявили, що навіть щось настільки просте, як тепло та вага тіла дитини на матраці можуть збільшити викид токсичних хімікатів у повітря, яким дитина дихає під час сну – фактор, який сучасні стандарти безпеки не беруть до уваги”, – сказала Джейн Гуліган, директорка з досліджень Healthy Babies, Bright Futures, альянсу некомерційних організацій, які намагаються зменшити вплив нейротоксичних хімікатів на дітей.

Дослідники не назвали бренди матраців, які були досліджені, але вказано, що мовиться про відомі, недорогі матраци, які можна знайти у різноманітних магазинах.

Матраци були куплені у Канаді, але для виробництва використовували матеріали зі США та Мексики, відтак результати дослідження можуть стосуватись матраців на території всієї Північної Америки.

“Перевірені матраци виділяли токсичні хімікати незалежно від їхньої ціни, матеріалів чи країни виробництва. А деякі містили додатки, які перевищують допустимі норми”.

Фталати, які містяться у сотнях споживчих товарів – косметиці, іграшках, контейнерах для зберігання продуктів тощо – впливають на механізм вироблення організмом гормонів.

Вони також впливають на раннє статеве дозрівання, репродуктивні проблеми та дефекти статевих органів, гормональні проблеми тощо, свідчать дані Національного інституту наук про навколишнє середовище та здоров’я.

“У межах дослідження ми виявили високі рівні фталатів, які обмежені в іграшках, але не у матрацах”.

Навіть невеликі гормональні порушення можуть мати значні наслідки для розвитку та біологічного захисту. Діти особливо вразливі до впливу хімікатів через те, що їхні мозок і тіло швидко розвиваються.

Дослідження пов’язують фталати з репродуктивними проблемами, такими як пороки розвитку статевих органів та неопущення яєчок у хлопчиків, а також з меншою кількістю сперматозоїдів та рівнем тестостерону у дорослих чоловіків.

Фталати також пов’язують з дитячим ожирінням, астмою, серцево-судинними проблемами, передчасною смертю та раком.

Один з добре вивчених типів антипіренів – полібромовані дифенілові ефіри (ПБДЕ) – є “найважливішим фактором розумової відсталості” у дітей, свідчать дані дослідження від січня 2020 року.

Деякі з ПБДЕ заборонені у США ще з 2012 року, але їм знайшли заміну. Один з них – органофосфатний ефір (OPFR) – був виміряний у даному дослідженні. Ці хімікати також пов’язують з порушенням репродуктивної, розвиваючої та нервової систем у малюків.

В одному з матраців виявили 1700 частин на мільйон OPFR з назвою TDCPP. В іншому матраці було 1600 частин на мільйон OPFR.

На матраці з етикетною про те, що матеріали відповідають нормам, виявили 1800 частин на мільйон пентахлотриофенілу (PCTP), одного з п’яти заборонених антипіренів.

Експерти радять вибирати матраци та постіль нейтральних кольорів: вони з найменшою ймовірністю містять УФ-фільтри, які додають аби запобігти вицвітанню матеріалу.

“Батьки люблять яскраву постіль, покриття для вікон, іграшки, і думають, що вони стимулюють їхню дитину. Але УФ-фільтри додають, щоб сповільнити вицвітання цих яскравих кольорів. Тому, на жаль, я б точно обрала нейтральний колір”.

Також Даймонд порадила прати постіль та одяг, в якому спить дитина, частіше, адже вони поглинають частину забруднюючих речовин, тим самим зменшуючи їхній вплив на шкіру дитини.

“Простирадла є дуже ефективним бар’єром. І чим чистіше простирадло чи одяг, тим більше хімікатів можуть потрапити з джерела прямо у простирадло”.

Інший варіант – регулярне провітрювання, чищення порохотягом та відмова від засобів особистої гігієни, які містять багато синтетичних матеріалів.

“Максимально зменшіть кількість додаткових предметів у дитячому ліжку, такі як м’які іграшки чи наматрацники, які також можуть містити токсичні добавки”.

У суботу, 19 квітня Україна та Росія за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів провели обмін полоненими. Додому повернулись 246 українських військових.

Президент України Володимир Зеленський відреагував на заяву очільника Росії Володимира Путіна щодо тимчасового призупинення бойових дій з 19 до 21 квітня.

Президентка Румунії Мая Санду розповіла, що на парламентських виборах 28 вересня Кремль намагатиметься змінити керівництво Молдови на підконтрольних йому людей і використати Молдову проти України.

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.

Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.