Ексгендиректора «Укрінформу» виключили зі складу КЖЕ за цензуру і тиск на користь ОП

Джерело: Інститут Масової Інформації (ІМІ)

Комісія з журналістської етики виключила зі свого складу колишнього генерального директора “Укрінформу” Олексія Мацука через інформацію про політичну цензуру і тиск на інформагентство.

В ІМІ зазначили, що експосадовець намагався впровадити в “Укрінформі” цензуру та “темники”, відтак на засіданні у п’ятницю, 31 травня, вирішили зупинити його повноваження.

Що передувало?

Згідно з матеріалом УП “Всі свої. Як Офіс президента бере під контроль Укрінформ”, колишній гендиректор агентства “Укрінформ” Олексій Мацука розсилав редакції списки із небажаними спікерами. Проте колектив агентства відмовився за ними працювати.

У листопаді 2023 року генеральним директором “Укрінформу” призначили журналіста Олексія Мацуку.

Видання зауважило, що з приходом Мацуки в “Укрінформі” з’явилися “лояльні до Офісу Президента журналісти”. При цьому вказано, що після призначення нових менеджерів у колективі агентства відбулися конфлікти.

“Майже щодня Мацука поширював у редакційних чатах теми, які “бажано висвітлювати”, а також, як “краще пояснювати” політичні, військові та міжнародні події. Простіше кажучи, “темники”. Творчі редакції також отримували списки експертів з контактами, до яких варто звертатися при підготовці новинних і аналітичних матеріалів”, – йдеться в матеріалі.

Окрім того, відеовідділу “Укрінформу” намагалися заборонити публікувати в YouTube контент із соцмереж колишнього командувача Об’єднаних сил.

УП ознайомилася із документами для регіонів, які надсилав Мацука. Майже в кожному файлі була колонка “небажані спікери” з переліком людей, організацій, місцевих політиків, коментарі яких не треба використовувати в матеріалах. Серед “небажаних спікерів” – опозиційні до нинішньої влади діячі.

За даними журналістів, колектив агентства відмовився працювати за темниками.

“Коли Мацука дізнався, що “темники” розійшлися по всьому агентству, а не лише серед регіональних кореспондентів, то перелякався. Спочатку все заперечував, потім казав, що надсилав тільки дві колонки (з темами і спікерами. – Ред.), а третю (з “небажаними спікерами”. – Ред) хтось інший дописав. Через деякий час узагалі наказав власкорам в областях зробити матеріали з усіма “небажаними спікерами”, – розповів один з очевидців тих подій в агентстві.

Водночас у медійній команді ОП заперечили свою причетність до появи “темників” в “Укрінформі”. А Олексій Мацука відмовився відповідати на запитання, звідки їх отримав.

На скандал відреагувала співголова фракції “Європейська солідарність” Ірина Геращенко.

“Це не просто витік внутрішніх документів державного агентства Укрінформ. Це задокументований факт політичної цензури, яка заборонена в Україні. Під цензуру, й не лише в Укрінформі, а й в марафоні, потрапляє “Європейська Солідарність”. За неї є кримінальна відповідальність. І якби в Україні була незалежна прокуратура, вона б мала негайно відкрити кримінальну справу за фактом цензури, тиску на журналістів і перешкоджання діяльності”, – обурилася вона.

За словами Геращенко, команда “ЄС” неодноразово звертала увагу на тиск на опозицію, перешкоджання міжпарламентській діяльності, блокування депутатів фракції “Євросолідарності” і недопуск їх до марафону.

“Все це – один ланцюжок, сплетений на Банковій радниками і радницями. Які керують країною, не декларуються і повертають в Україну часи Януковича. Готую запит до ГПУ щодо цензури і тиску з боку Банкової на державне інформаційне агентство”, – резюмувала вона.

Пізніше Геращенко повідомила, що направила запит до Офісу Генерального прокурора.

“Як і обіцяла, направила запит на Генпрокурора щодо фактів політичної цензури, втручання в роботу редакції з боку ОП, перешкоджання журналістській діяльності і темники колишнього керівника “Укрінформу”, – повідомила Ірина Геращенко.

За її словами, очевидні факти, що влада повертає найгірші практики часів Януковича, блокування опозиції, лідерів громадських думок, стали відомими суспільству зі статті в “УП”.

“Дякую тим журналістам, які наважилися сказати правду. Зверніть увагу, від ОП і влади, від профільного в.о. міністра і слуг – нуль реакції на шокуючу інформацію про цензуру”, – зауважила співголова фракції “Європейська Солідарність” Ірина Геращенко

Дочка Ілона Маска Вівіан Дженна Вілсон публічно спростувала кілька нещодавніх заяв мільярдера й розповіла про стосунки з батьком.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Стримінговий серівіс Amazon працює над приквелом серіалу “Хлопаки” під назвою “Vought Rising”. 

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.