У звіт Держдепу США щодо порушень прав людини в Україні потрапив єдиний телемарафон
Джерело: звіт Державного департаменту США щодо порушення прав людини в Україні за 2023 рік
Держдеп США вніс національний телемарафон у звіт про порушення прав людини в Україні.
У звіті мовиться, що українські закон та Конституція передбачають свободу вираження поглядів, зокрема у ЗМІ, однак українська влада “не завжди поважала ці права”.
Одним з таких порушень Держдеп вважає єдиний телемарафон, запроваджений після повномасштабного вторгнення РФ. У звіті мовиться, що впровадження телемарафону дозволило уряду обмежувати свободу ЗМІ.
“Національний телемарафон – змінна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії щодо репортажів про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм. Щобільше, деякі ЗМІ повідомили про відсторонення від вигідних контрактів на наземне мовлення та тиск з боку Офісу президента ще навесні 2022 року”.
Зазначається також, що уряд блокував чи запроваджував санкції щодо деяких ЗМІ та окремих журналістів, яких вважав загрозою для нацбезпеки країни.
“Деякі оратори, які критикували уряд, також були занесені до чорного списку урядових програм новин. Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали. Інші практики продовжували впливати на свободу ЗМІ, включаючи самоцензуру”.
У звіті також наведено кілька прикладів, коли українська влада “ініціювала та потурала переслідуванням журналістів”. Згадано і про випадок, коли Служба безпеки України стежила за журналістами-розслідувачами проєкту Bihus.info. Kyiv Independent також повідомляв, що за його співробітниками стежать силовики.
Згадали у звіті і про ситуацію довкола телеканалів “Прямий”, “Еспресо” та “5 канал”, які відмовились від участі у телемарафоні.
“Хоча час від часу ці три канали добровільно представляли цілодобову програму інших каналів. Якщо канал відмовлявся скоротити власне програмування до менше ніж 12 годин для трансляції в прямому етері, офіційні особи у відповідь виключали мережу з національних цифрових наземних частот. У червні 2022 року “Прямий” і “5 канал” подали до суду на Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення та Державну службу спеціального зв’язку та захисту інформації України. Станом на кінець року три канали працювали в Інтернеті за принципом оплати за перегляд”.
Також у звіті зазначається, що найбільші та найуспішніші приватні ЗМІ належали олігархам, насамперед телевізійні станції.
- Міжнародна організація “Репортери без кордонів” закликає уряд України відмовитися від участі у спільному телемарафоні “Єдині новини”, який загрожує розмаїттю поглядів у висвітленні інформації.
- На початку лютого 2024 року, за даними опитування, 36% українців довіряють телемарафону “Єдині новини”, тоді як 47% виявили свою недовіру.
- Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль прокоментував петицію щодо перенаправлення коштів, призначених для телемарафонів “Єдині новини” та телеканалу “FreeДом” на фінансування закупівлі безпілотників та пікапів для потреб Збройних сил, зазначивши, що це недоцільно.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі здійснив візит до Сирії, ознаменувавши відновлення дипломатичних відносин між двома країнами після 14-річної перерви.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте в інтерв’ю The New York Times заявив, що зараз Володимир Путін не планує нападати на Естонію, але це може статися через 5–7 років.
У Ніжині, що на Чернігівщині, під час на даху залізничного вагона загинув 15-річний хлопець. Він отримав ураження струмом.
У День незалежності США, 4 липня Ілон Маск оприлюднив опитування щодо створення нової партії у Сполучених Штатах. Уже наступного дня він анонсував створення партії.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 липня. Від початку доби на фронті відбулося 170 бойових зіткнень.