Експерти МАГАТЕ – важливий елемент фіксації злочинів РФ: очільник Міненерго про рік роботи МАГАТЕ на ЗАЕС
Джерело: Міністерство енергетики України
Рік тому, 1 вересня 2022 року, у відповідь на офіційний запит України на тимчасово окупованій ЗАЕС розпочала роботу постійна моніторингова місія Міжнародного агентства з атомної енергії. Початок роботі місії дав гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі, який тоді ж відвідав ЗАЕС.
Відтак, постійна місія МАГАТЕ на Запорізькій АЕС стала першою з експертних місій Агентства на українських АЕС. Згодом Україна звернулася до МАГАТЕ з пропозицією розширити роботу місій на всі українські АЕС, адже через обстріли РФ склалася загрозлива ситуація для функціонування української атомної генерації.
Зокрема, у листопаді після масштабного обстрілу одночасно всі українські АЕС були знеструмлені та перейшли на аварійне живлення дизель-генераторами. У січні 2023 року для здійснення безперервного контролю і моніторингу ядерної та радіаційної безпеки члени місії прибули на майданчики Південноукраїнської, Рівненської, Хмельницької, а також Чорнобильської АЕС.
“Робота місії МАГАТЕ важлива Україні для отримання інформації про об’єктивну картину на окупованій ЗАЕС та фіксації злочинів росіян. На жаль, цих зусиль поки недостатньо для забезпечення глобальної ядерної безпеки, адже ми маємо справу з підступним та непередбачуваним ворогом. Підрив російськими терористами Каховської ГЕС доводить, що вони не зупиняться ні перед чим, а їхні дії загрожують усьому континенту”, – зазначив міністр енергетики України Герман Галущенко.
За словами виконувача обов’язків голови Держатомрегулювання – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олега Корікова, експерти МАГАТЕ на ЗАЕС стали свідками продовження мілітаризації ЗАЕС з боку російських військових.
Також важливо те, що після відвідування ЗАЕС експерти МАГАТЕ констатували порушення російськими терористами базових 7 принципів ядерної і радіаційної безпеки.
“Це вимагає від нас ініціювати додаткові механізми для повернення ЗАЕС під український контроль”, – зазначив очільник Міненерго.
Відповідні механізми протидії агресору пропонує у частині забезпечення ядерної і радіаційної безпеки “Формула миру” президента України Володимира Зеленського. Над обговоренням її реалізації працює робоча група у складі дипломатичних місій під головуванням міністра енергетики Германа Галущенка.
Пропозиції української сторони включають необхідність створення і підтримки середовища, в якому ядерні об’єкти залишаються захищеними від будь-якого потенційного використання як інструментів ведення війни, а також демілітаризацію і деокупацію ЗАЕС, повернення станції під повний контроль України та відновлення її безпечної роботи.
- Виконувач обов’язків голови Держатомрегулювання – головного державного інспектора з ядерної та радіаційної безпеки України Олег Коріков заявив, що стан ядерної та радіаційної безпеки на Запорізькій АЕС, що вже півтора року перебуває під окупацією російських військових, продовжує щоденно деградувати.
- Представники постійної моніторингової місії на Запорізькій АЕС не мають можливості перевірити усі важливі для безпеки станції системи та обладнання.
- Внаслідок виведення четвертого енергоблока тимчасово окупованої Запорізької АЕС у режим “гарячого зупину” стався інцидент із витоком води з першого контура реактора в другий.
Глава фракції “Євросолідарності” Петро Порошенко під час зустрічі з міністром закордонних справ Польщі Радославом Сікорським закликав до зміцнення “повітряного щита” над Україною.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі назвав ядерні погрози Росії “пилом в очі” і зазначив, що такі заяви є звичною стратегією Володимира Путіна. Леммі зробив таку заяву під час свого виступу, коментуючи останні загрози з боку російського лідера щодо можливого використання ядерної зброї.
Майже кожна четверта дитина у світі зіштовхнулася з впливом війни напряму, у той час, коли 67% дітей постраждали внаслідок непрямих наслідків. Такі дані були оприлюднені під час четвертого Саміту перших леді та джентльменів у Києві, де представили результати дослідження “Захист дитинства: виміри безпеки для молодого покоління”.
Потенціал оборонно-промислового комплексу України може досягти 20 мільярдів доларів завдяки іноземним інвестиціям, повідомив міністр оборони України Рустем Умєров. Під час панельної дискусії на форумі Yalta European Strategy він наголосив, що нинішні можливості української оборонної промисловості значно перевищують обсяги внутрішнього фінансування.
Російський суд визнав гумориста Максима Галкіна винним у пропаганді антиросійських ідей під час його виступів за кордоном. За даними судових документів, Галкін, внесений до реєстру іноземних агентів, використовував свої концерти для поширення політичних заяв, спрямованих проти російської влади.