Експерти розповіли, як обмежити вплив мікропластику на організм
Джерело: журнал Health.
Мікропластик проникнув у всі куточки Землі — від арктичної мерзлоти до організмів морських тварин. Він також виявлений у людських тілах.
Дослідники знайшли мікроскопічні частинки пластику майже в кожному органі, а також у кровоносних судинах, артеріальних бляшках та навіть у плаценті. Останні дослідження Університету Нью-Мексико показали, що кількість пластикових частинок у людському мозку зросла на 50% за останні вісім років через загальне збільшення кількості пластику на планеті.
Хоча наука ще не має повної картини впливу мікропластику на здоров’я, вже встановлено зв’язок між певними хімічними речовинами в його складі та порушеннями ендокринної системи й серцево-судинними захворюваннями. Також виявлено, що у людей з деменцією концентрація пластику в мозку в 10 разів вища, ніж у решти населення.
Як мікропластик потрапляє в організм?
На відміну від природних матеріалів, пластик не розкладається на безпечні компоненти, а лише дробиться на мікроскопічні частинки. Ці частки переносяться повітрям, водою та потрапляють у їжу.
Мікропластик виявляють у морепродуктах, питній воді, ґрунті та навіть у повітрі. Найбільше він проникає в організм через їжу, воду та вдихання частинок.
Як зменшити вплив мікропластику?
1. Використовуйте альтернативи пластику на кухні:
Відмовтеся від пластикових обробних дощок, які можуть залишати мікропластик у їжі, замініть тефлонові сковорідки на чавунні, керамічні чи сталеві.
Уникайте пластикових лопаток та ложок — краще використовувати дерев’яні, силіконові або металеві.
2. Відмовтеся від пластикового посуду та упаковок:
Не використовуйте пластикові контейнери для зберігання та розігрівання їжі. Обирайте скляні або металеві ємності. Замість пластикової плівки для їжі використовуйте воскові серветки чи багаторазові кришки.
У магазинах намагайтеся купувати продукти без пластикової упаковки.
3. Зверніть увагу на засоби особистої гігієни:
Обирайте бамбукові зубні щітки замість пластикових, а також використовуйте натуральну зубну нитку з шовку чи воску замість пластикової.
4. Уникайте пластикових пляшок:
Бутильована вода містить значну кількість мікропластику, краще використовувати багаторазові металеві або скляні пляшки. Встановіть фільтр для води з дрібним порогом очищення.
5. Вибирайте натуральні тканини
Поліестер, нейлон та акрил — це пластик, який потрапляє у воду під час прання. Віддавайте перевагу натуральним тканинам, таким як бавовна та льон.
Використовуйте фільтри для зменшення мікропластику в пральній машині.
6. Зменшуйте кількість пластику у побуті
Уникайте одноразового пластику, особливо пінопласту та целофанових пакетів.
Віддавайте перевагу довговічним речам, ремонтуйте електроніку та побутову техніку замість купівлі нової.
Половина всього пластику на планеті була створена за останні 25 років, а до 2050 року його виробництво може подвоїтися. Дослідники закликають не лише змінювати власні звички, а й підтримувати закони щодо скорочення пластикових відходів.
“Ми повинні скоротити виробництво пластику, особливо одноразового. Без цього проблему мікропластику вирішити неможливо”, — зазначає експертка Тайс Мауад.
- Дослідження вказують, що мікропластик, який поширений у навколишньому середовищі, може накопичуватися в тканинах, спричиняючи негативні довготривалі наслідки. Постійний контакт із цими частинками може підвищувати ризики розвитку захворювань, зокрема дихальних і травних проблем, а також впливати на фертильність.
- Нове дослідження надало нові докази “зв’язку кишечник-мозок” — хронічні кишкові інфекції можуть бути пов’язані з розвитком хвороби Альцгеймера.
Американські нафтовидобувні компанії навряд чи повернуться до Росії після завершення війни РФ проти України через понесені збитки, заявив засновник Continental Resources Гарольд Гемм, еотрий фінансував передвиборчу кампанію президента США Дональда Трампа.
Швейцарія могла б направити в Україну до 200 миротворців, підтвердив Головнокомандувач армії Томас Зюслі.
23 лютого на форумі “Україна. Рік 2025”, відповідаючи на запитання журналістів, глава держави Володимир Зеленський заявив, що готовий залишити посаду президента, якщо це сприятиме встановленню миру або наблизить Україну до вступу в НАТО.
Коли російські війська стрімко зайшли в українські міста та села на початку 2022, більшість українців не встигли виїхати на підконтрольну територію. Відтак сотні тисяч громадян опинилися відірваними від нормального життя — без зв’язку й роботи, під постійним тиском окупантів, які продовжують вести тихий терор в окупації з викраденнями й стратами цивільних.
Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець повідомив про ймовірний розстріл військовополонених десантників на Курському напрямку. Омбудсмен вже звернувся до ООН та Червоного Хреста.