Експерти розповіли, як вплине на російську економіку падіння рубля

Джерело: AP

Російський рубль досяг найнижчого значення з початку повномасштабної війни в Україні, оскільки РФ збільшує військові витрати, а західні санкції тиснуть на експорт її енергоносіїв.

Російський рубль значно впав за останні місяці, і центральний банк країни втрутився, щоб спробувати зупинити падіння.

Досі уряд стояв осторонь, оскільки падіння рубля допомагало його бюджету. Але слабша валюта також створює загрозу підвищення цін для населення ​​Росії, тому уряд РФ нарешті зупинив падіння.

Чому падає рубль?

Росія продає менше за кордон — головним чином через падіння доходів від нафти та природного газу — і імпортує більше. Люди або компанії, які імпортують товари в Росію, таким чином продаючи рублі за іноземну валюту. Це знижує курс рубля.

Активне сальдо торгового балансу Росії — тобто вона продає більше товарів, ніж купує — скоротилося. Раніше Росія спостерігала великий профіцит торгового балансу, який зазвичай підтримує валюту країни, через високі ціни на нафту та різке падіння імпорту після вторгнення в Україну.

Але цього року ціни на нафту впали, і Росії стає важче продавати свою нафту через західні санкції, включаючи обмеження цін на сиру та нафтопродукти, як-от дизельне пальне.

Тим часом імпорт почав відновлюватися після майже півтора року повномасштабної війни, оскільки росіяни знаходять способи обійти санкції. Частина торгівлі була перенаправлена ​​до азійських країн, які не запроваджували санкцій проти РФ. Таким чином, імпортери знайшли способи доставляти товари до Росії через сусідні країни, такі як Вірменія, Грузія та Казахстан.

Водночас Росія збільшила витрати на оборону, вливаючи гроші в компанії, які, наприклад, виробляють зброю. Компанії повинні імпортувати запчастини та сировину, тоді як частина державних грошей потрапляє в кишені працівників, які купують імпортні товари.

Ці державні витрати разом із готовністю Індії та Китаю купувати російську нафту допомагають економіці працювати краще, ніж багато хто очікував. Минулого місяця Міжнародний валютний фонд заявив, що очікує зростання економіки Росії цього року на 1,5%.

Чому центральний банк РФ підвищив ставки?

Перш за все такий крок – це боротьба з інфляцією.

Слабший рубль погіршує інфляцію, роблячи імпорт дорожчим у російській валюті. І слабкість рубля все більше позначається на цінах. За останні три місяці інфляція склала 7,6%.

Вищі відсоткові ставки зроблять отримання кредиту дорожчим, і це має обмежити внутрішній попит на товари — включно з імпортом. Тож центральний банк намагається охолодити внутрішню економіку, щоб знизити інфляцію.

Він підвищив ключову процентну ставку з 8,5% до 12% на екстреній зустрічі 15 серпня після того, як економічний радник Кремля розкритикував падіння рубля.

Чи означає падіння рубля те, що західні санкції діють?

Санкції мають вплив, навіть якщо вони не руйнують економіку. Експорт — і, отже, рубль — впав через те, що західні союзники бойкотували російську нафту та встановили обмеження ціни на експорт нафти в незахідні країни. Санкції перешкоджають страховикам або вантажовідправникам, які в основному перебувають на Заході, перевозити російську нафту дорожче 60 доларів за барель.

Обмеження та бойкот змусили Росію продавати зі знижкою та робити дорогі кроки, такі як придбання флоту танкерів-привидів, на які не поширюються санкції.

Проте підвищення цін на нафту нещодавно призвело до того, що вартість поставок для Росії перевищила граничну ціну, йдеться в серпневому звіті Міжнародного енергетичного агентства.

За даними Київської школи економіки, доходи від продажу нафти впали на 23% у першій половині цього року, але Росія все ще заробляла 425 мільйонів доларів на день від продажу нафти.

Відновлення імпорту свідчить про те, що Росія знаходить способи обійти санкції та бойкоти. Це дорого і важко, але якщо комусь потрібен iPhone або автомобіль західного виробництва, він може його отримати.

Чи є у Росії економічна криза?

Гендиректор Macro Advisory Partners Кріс Віфер заперечує те, що у Росії почалась економічна криза.

“Зниження курсу рубля частково є відображенням ефекту санкцій, але це не вказує на приховану економічну кризу”, – сказав він.

Падіння рубля фактично допомогло уряду РФ його бюджетом. Це означає більше рублів на кожен долар виторг від нафти та інших продуктів, які продає Росія. Це збільшує витрати на військові та соціальні програми, спрямовані на притуплення впливу санкцій на росіян.

“Вони намагалися компенсувати падіння доларової вартості надходжень від нафти слабшим рублем, щоб таким чином дефіцит витрат міг бути стриманим і більш керованим”, — сказав Віфер.

На тлі санкцій і обмежень на переміщення грошей з країни обмінний курс рубля в основному у руках центрального банку, сказав Віфер. Він може підказувати великим експортерам, коли обміняти свої доларові доходи на російську валюту.

“Слабкість (рубля – ред.) була запланована, але вони перестаралися, і вони хочуть її скасувати”, — сказав Віфер.

Експерт з російської економіки Німецького інституту міжнародних відносин і питань безпеки Яніс Клюге сказав, що падіння рубля “не дуже вітається” Кремлем.

Хоча це не повномасштабна криза, “це ближче до реальної економічної проблеми з початку війни”, — сказав Клюге.

Хаос на початку санкцій був набагато гіршим, проте вперше з того часу падіння рубля стало таким, яке “вийшло з-під контролю”.

За його словами, будь-яке збільшення бюджету від нижчого курсу рубля компенсується більшими витратами на державні зарплати та пенсії, які індексуються на інфляцію, спричинену нижчим курсом рубля.

“Уряд Росії не сприймає все, що створює враження слабкої чи нестабільної економіки. У Росії обмінний курс завжди розглядається як найважливіший показник здоров’я економіки, — сказав він.

Що це означає для росіян?

Інфляція, спричинена девальвацією рубля, сильно б’є по населенню з низькими доходами, оскільки вони витрачають більше на предмети першої необхідності, як-от продукти харчування.

Хоча вищі відсоткові ставки пригнічуватимуть економічне зростання, зменшуючи певний тиск на ціни, уряд навряд чи відмовиться від військових витрат.

“Тож це чіткий пріоритет уряду цієї війни над добробутом домогосподарств”, – сказав Клюге.

Подорожі за кордон, які зазвичай здійснюють мешканці великих російських міст, таких як Москва та Санкт-Петербург, стають набагато дорожчими зі слабким рублем.

“Нестабільність національної валюти завжди позначається не дуже добре. Швидше за все, це вплине на простих людей, тому що подорожчання на все обов’язково буде. Почекаємо і побачимо”, — сказала 51-річна ветеринарка Діна Соловйова.

20-річний студент Микола Рубцов зазначив, що падіння рубля його не сильно турбує.

“Це все тимчасово. Думаю, скоро все повернеться на круги своя. Не думаю, що це може тривати довго”, – сказав Рубцов у Москві.

Нідерланди схвалили застосування зброї, поставленої в межах військової допомоги Україні, для ударів по цілях на території РФ.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 вересня. З початку доби на цей час зафіксовано 147 бойових зіткнень.

9 вересня міністерство оборони Китаю оголосило про спільні військово-морські та повітряні навчання з Росією вже цього місяця, підтверджуючи “безмежне партнерство” двох країн.

З квітня 2023 року Фінляндія приєдналася до НАТО. Раніше у країні вже відбувалися авіаційні навчання, тоді винищувачі F-35 приземлилися на автодорозі за 200 км від кордону Росії. Тепер в аналогічних маневрах Baana-24 вперше взяли участь три німецькі винищувачі Eurofighter з 71 тактичної ескадрильї Люфтваффе.

У 2024 році темпи набору контрактників до російської армії збільшилися як мінімум у шість разів проти показника за 2023 рік.