Експорт російського вугілля впав до 6-річного мінімуму через санкції та логістику
Джерело: The Moscow Times
Російські вугільні компанії третій рік поспіль зіштовхуються зі скороченням експорту.
Минулого року вугільники знизили обсяги експорту до 195 млн тонн, що на 17,5 млн тонн менше, ніж у попередньому році, та на 26,2 млн тонн порівняно з 2022 роком. У порівнянні з довоєнним 2021 роком, коли експорт складав 223,4 млн тонн, показник зменшився на 13%, ставши найнижчим за останні шість років. Для порівняння, у 2020 році експорт вугілля склав 211 млн тонн, у 2019 — 199 млн тонн, а у 2018 — 193 млн тонн.
На динаміку експортних поставок продовжують негативно впливати санкції. У той час як Європа зберігає закупівлі нафти та газу, хоча й у зменшеному обсязі, вугілля потрапило під повне ембарго. Крім того, найбільші вугільні компанії, такі як СУЕК і “Мечел”, були внесені до санкційних списків США.
Ситуацію ще більше ускладнили проблеми на залізницях, які виявилися неготовими до “розвороту економіки на Схід”. Нестача локомотивів та машиністів, разом зі збільшенням вантажопотоку, поставили російські залізниці на межу транспортного колапсу. Середня швидкість руху на мережі впала нижче 35 км/год, що стало найнижчим показником з 1991 року. Через затори на залізницях кілька вугільних компаній не змогли виконати експортні поставки відповідно до плану.
Експортні ціни на вугілля знизились до 7-річних мінімумів, що спричинило збитки більшості вугільних компаній у Росії.
Через санкції видобуток скоротився, зокрема в Кемеровській області на 15,8 млн тонн, до 198,4 млн тонн, а експорт Кузбасу зменшився на 10%, до 102 млн тонн.
У світі спостерігається зниження попиту на вугілля, оскільки дедалі більше країн відмовляються від його використання через “зелений порядок денний”.
- Торік експорт російських нафтопродуктів морем впав на 9,1% до 113,7 млн метричних тонн, зокрема й через атаки українських БпЛА на нафтові об’єкти РФ.
- За даними Національної Асоціації цукровиків України, у 2024 році українські виробники встановили історичний рекорд з експорту цукру, направивши на зовнішні ринки 746,3 тис. тонн цієї продукції на суму $419 млн.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.