«Енергоатом» відправив Канаді першу партію видобутого в Україні урану
Джерело: “Енергоатом”
Україна відправила до Канади першу партію українського урану для виробництва компанією САМЕСО ядерного палива на потреби вітчизняних АЕС.
“Перша партія українського урану, видобутого на Східному гірничо-збагачувальному комбінаті (СхідГЗК), була завантажена та відправлена до Канади, де на потужностях компанії САМЕСО український уран буде використаний для виробництва ядерного палива на потреби вітчизняних АЕС”, – повідомив президент ДП “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін.
За його словами, угода зі стратегічним партнером компанією CAMECO передбачає постачання всього обсягу урану, що видобувається на СхідГЗК, до Канади та подальшу його конверсію в природний гексафторид урану (UF6).
Такий процес необхідний для підготовки до відправлення його на збагачення до інших стратегічних партнерів України – компанії URENCO (Велика Британія), а потім – до компанії Westinghouse вже для виробництва ядерного палива.
“Ці процеси перероблення ядерного матеріалу поки що недоступні в Україні. Але ми працюємо над створенням відповідних потужностей”, – зазначив Петро Котін.
Наразі спецтранспорт з ураном пересувається Європою.
У компанії нагадали, що співпраця “Енергоатома” і САМЕСО розпочалася у 2019 році з підписання меморандуму про взаєморозуміння в ядерноенергетичній сфері.
Після тривалих перемовин 19 березня 2023 року в Лондоні президент ДП “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін та президент і головний виконавчий директор САМЕСО Тім Гітцель за участю міністра енергетики України Германа Галущенка, який приєднався до церемонії онлайн, підписали двосторонні контракти щодо розширення поточної співпраці між компаніями.
Відтак, САМЕСО забезпечуватиме 100% потреб “Енергоатома” в гексафториді урану для Рівненської, Хмельницької та Південноукраїнської АЕС з 2024 до 2035 року. Контракт також передбачає можливість забезпечення Запорізької АЕС гексафторидом урану, щойно контроль над атомною станцією буде повернено її законному оператору – “Енергоатому”.
Другим договором передбачається продаж “Енергоатомом” Канаді вітчизняного урану, який видобувається в Україні на СхідГЗК. Конверсію українського урану забезпечить САМЕСО для потреб “Енергоатома”.
У квітні 2023 року ДП “НАЕК “Енергоатом” підписало з канадською компанією угоду, яка регламентує фізичне постачання уранового концентрату з України до Канади. Також компанії підписали меморандум щодо розвитку урановидобувної галузі в Україні за допомогою канадських партнерів.
- Наразі приблизно половина світових поставок урану надходить із Росії, що не влаштовує лідерів у США та Європі після вторгнення Росії в Україну. У віддаленому куточку Нью-Мексико знаходився пустий завод, який розбудували й зараз він забезпечує приблизно одну третину попиту США на збагачений уран і знаходиться в процесі збільшення виробництва на 15%.
- Міністр енергетики України Герман Галущенко заявив, що Україна докладає максимум зусиль для зміцнення своєї енергетичної безпеки і незалежності, а також закликав країни Європи позбавлятися залежності від РФ у галузі енергетики.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.
Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.