Епіфаній: Почуття провини потрібно перетворити на відповідальність

Джерело: Митрополит Епіфаній/Фейсбук

Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній застеріг українців від надмірного почуття провини, котре особливо загострилося на тлі повномасштабної війни. Він закликав перетворювати це почуття на конструктивну відповідальність і уникати саморуйнівних емоцій.

Епіфаній звернувся до українців із закликом остерігатися надмірного почуття провини, яке стало поширеним через стрес, викликаний війною, втратами та душевними потрясіннями. За словами Епіфанія, таке відчуття може негативно впливати на людину, послаблюючи її впевненість і здатність до духовного відновлення.

Почуття провини — це часто неприйнята відповідальність, а дія — це крок до її прийняття. Йдеться про надмірне почуття провини, яке насправді може зруйнувати впевненість людини, надломити її духовні сили, буквально, “з՚їсти” зсередини. Потрібно звернути на це увагу, аби змогти вчасно попередити у людини таке її “душевне самокатування” — акцентував Епіфаній. Він пояснив, що надмірне почуття провини може не тільки спустошувати й послаблювати людину, але й перетворюватися на форму аутоагресії, спрямовану на самознищення.

У нормальних, звичайних умовах, зазначив він, виправдане почуття провини є певним маркером, індикатором того, що щось не в порядку, щось зроблено неправильно і потребує виправлення: прощення, доброї справи тощо. Тоді як нині, в час війни і великих втрат, це почуття все частіше набуває надмірної якості, бо наш розум мимоволі прагне відшукати причину всіх бід, виявити, хто коли і в чому помилився, провинився. І тут є два варіанти: або людина винить іншого, або самого себе.

Так, наприклад, хтось відчуває провину перед рідними та знайомими, бо виїхав за кордон, а хтось навпаки, винить себе, що лишився. Хтось звинувачує себе в тому, що робить недостатньо, “мало донатить”, “небагато допомагає”. Хтось не може собі простити того, що чогось “вчасно” не зробив, не сказав, бо не встиг. А хтось винить себе в тому, що вижив, коли зовсім поруч загинули діти.

Перелік цих “провин” можна продовжувати, на жаль, дуже довго. Але не варто. Замість надмірного “самозакопування”, поглиблення почуття власної провини, шкодування за тим, що вже сталося, замість сліз, розпачу і печалі – дійте! З Богом дійте. Почуття провини – це неприйнята людиною відповідальність, а почати діяти – значить почати брати на себе відповідальність, зменшуючи непродуктивне відчуття власної провини… Задача в тому, щоби цю деструктивну “енергію” перетворити на конструктивну – за допомогою дії, оновлення, виправлення, — пояснив Епіфаній.

Митрополит також навів приклад біблійної притчі про Закхея, який спершу був осуджуваним митарем, але, зустрівши Спасителя, взяв відповідальність за свої провини та вирішив виправити шкоду, яку завдав. Епіфаній наголосив, що, подібно до Закхея, потрібно прагнути діяти та виправляти свої помилки, а не застрягати в самозвинуваченнях і саморуйнуванні.

Бог шукає не за що нас осудити, а як виправити, очистити і ствердити в добрі, — підсумував Епіфаній, закликаючи спрямовувати енергію на конструктивні дії та оновлення, а не на деструктивне поглиблення почуття провини.

Журналісти проєкту “Наші гроші” виявили у системі “Прозорро”, що підряд на 4,36 млрд грн припав на будівництво захисту Дніпровської ГЕС. Замовлення отримало ТОВ “БК “Адамант”, що раніше входило в корпорацію “Укрбуд”.

Президент Володимир Зеленський розповів, що обраний 47-м президентом США Дональд Трамп очікує на його візит одразу після інавгурації.

2 січня президент Володимир Зеленський надав посмертно звання Герой України з удостоєнням ордена «Золота Зірка» сержанту Геннадію Керничному. Оборонець загинув на Харківщині 23 вересня 2024 року.

Президент Володимир Зеленський наголосив, що операція ЗСУ на Курщині є “козирем у всіх переговорах” і мала важливе значення для країн Глобального півдня.

Заступник міністра оборони Сергій Мельник повідомив, що Міністерству оборони вдалося скоротити терміни підготовки пілотів на винищувачах F-16 майже на три місяці.