Естонія планує збільшити витрати на оборону для стримування Росії – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Естонія планує збільшити витрати на оборону до 4% ВВП (що є одним із найвищих показників в НАТО) протягом наступних двох років, щоб купувати боєприпаси та зміцнювати національну безпеку після вторгнення Росії в Україну.
Балтійська країна оголосила про свою нову мету після зустрічі міністра оборони Ханно Певкура зі своїм американським колегою Ллойдом Остіном у Вашингтоні у вівторок.
“Всі союзники повинні збільшити свої витрати на оборону до 2,5 – 3% ВВП”, – заявив Певкур у своєму дописі в соціальній мережі X.
Цей крок відбувається на тлі занепокоєння в деяких частинах Альянсу щодо можливого повернення Дональда Трампа на посаду президента США після листопадових виборів.
Кандидат від республіканців давно скаржиться на те, що багато членів Організації Північноатлантичного договору витрачають на оборону менше ніж 2% від ВВП. Тепер його радники розглядають можливість вимагати підвищення цього показника до 3%.
Країни Балтії та Польща лідирують у збільшенні оборонних витрат після вторгнення Москви в Україну.
За оцінками НАТО, цього року Естонія стане другою країною Альянсу, яка витратить на оборону 3,4% ВВП, після Польщі з 4% і випередить США. Щоб досягти цього, уряд у Таллінні минулого тижня оприлюднив новий податок на оборону, частково для фінансування дефіциту запасів боєприпасів у розмірі 1,6 мільярда євро.
Певкур також закликав до більшої присутності США в Естонії та збільшення потенціалу озброєнь дальньої дії. У балтійській країні з населенням 1,3 мільйона осіб розміщено американські ракетні комплекси HIMARS і піхотні підрозділи.
- Президент Естонії Алар Каріс призначив новий уряд країни на чолі з Крістеном Міхалом після отримання ним мандата від парламенту.
- Естонія, слідом за Латвією та Литвою, заборонила в’їзд транспортних засобів з білоруськими номерними знаками, незалежно від причин перебування власника або користувача в Естонії чи Європейському Союзі.
- Естонія у 2025 році, у межах проєкту зі зведення лінії оборони на кордоні з Росією, облаштує 600 бункерів. Нині створюються їхні прототипи, поінформувала голова відділу інфраструктури державного центру оборонних інвестицій Каді-Кай Колло.
На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.
Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.
У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.
Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.
Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.