Естонія планує збільшити витрати на оборону для стримування Росії – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Естонія планує збільшити витрати на оборону до 4% ВВП (що є одним із найвищих показників в НАТО) протягом наступних двох років, щоб купувати боєприпаси та зміцнювати національну безпеку після вторгнення Росії в Україну.

Балтійська країна оголосила про свою нову мету після зустрічі міністра оборони Ханно Певкура зі своїм американським колегою Ллойдом Остіном у Вашингтоні у вівторок.

“Всі союзники повинні збільшити свої витрати на оборону до 2,5 – 3% ВВП”, – заявив Певкур у своєму дописі в соціальній мережі X.

Цей крок відбувається на тлі занепокоєння в деяких частинах Альянсу щодо можливого повернення Дональда Трампа на посаду президента США після листопадових виборів.

Кандидат від республіканців давно скаржиться на те, що багато членів Організації Північноатлантичного договору витрачають на оборону менше ніж 2% від ВВП. Тепер його радники розглядають можливість вимагати підвищення цього показника до 3%.

Країни Балтії та Польща лідирують у збільшенні оборонних витрат після вторгнення Москви в Україну.

За оцінками НАТО, цього року Естонія стане другою країною Альянсу, яка витратить на оборону 3,4% ВВП, після Польщі з 4% і випередить США. Щоб досягти цього, уряд у Таллінні минулого тижня оприлюднив новий податок на оборону, частково для фінансування дефіциту запасів боєприпасів у розмірі 1,6 мільярда євро.

Певкур також закликав до більшої присутності США в Естонії та збільшення потенціалу озброєнь дальньої дії. У балтійській країні з населенням 1,3 мільйона осіб розміщено американські ракетні комплекси HIMARS і піхотні підрозділи.

  • Президент Естонії Алар Каріс призначив новий уряд країни на чолі з Крістеном Міхалом після отримання ним мандата від парламенту.
  • Естонія, слідом за Латвією та Литвою, заборонила в’їзд транспортних засобів з білоруськими номерними знаками, незалежно від причин перебування власника або користувача в Естонії чи Європейському Союзі.
  • Естонія у 2025 році, у межах проєкту зі зведення лінії оборони на кордоні з Росією, облаштує 600 бункерів. Нині створюються їхні прототипи, поінформувала голова відділу інфраструктури державного центру оборонних інвестицій Каді-Кай Колло.

Статус учасника бойових дій відповідно до законодавства надається тим, хто брав участь у бойових завданнях в районах воєнних дій або на тимчасово окупованих територіях, незалежно від того, скільки часу це тривало, наголосив Уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

Президент Аргентини Хав’єр Мілеї став громадянином Італії. Під час візиту до Рима статус йому офіційно надала прем’єр-міністерка Італії Джорджі Мелоні.

Основними статтями витрат за програмою “Зимова єПідтримка” стали комунальні послуги, мобільний зв’язок і донати на ЗСУ. Зокрема, на комунальні послуги громадяни спрямували 63% коштів, 17% витратили на мобільний зв’язок. Тоді як близько 4% українці перерахували на потреби військових через благодійні фонди та волонтерські організації.

Вифлеємський вогонь доставили до Києва 15 грудня. Церемонія передачі вогню відбулась в укритті через повітряну тривогу.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 15 грудня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 214 бойових зіткнень. Найбільша кількість боїв відбулася на Сіверському, Покровському, Курахівському та Времівському напрямках.