Фахівці відповіли, як боротись з головним болем викликаним спекою

Джерело: The Washington Post

Сильна спека може викликати у людей головний біль. Фахівці пояснили, чому це відбувається та як з цим боротись.

Одра Пачута вперше відчула головний біль через спеку у 9-річному віці влітку, під час турніру з софтболу у її рідному штаті Нью-Джерсі. Тоді температура повітря сягла +32 градусів.

За її словами, після кожної гри вона відчувала сильний пульсуючий біль в очах. Вона нічого не бачила.

Зараз Одрі 19 років і вона розуміє, що проблеми з зором тоді були наслідком мігреней, викликаних спекою.

За ці 10 років через зміни клімату у світі стало куди спекотніше. Американський фонд боротьби з мігренню оцінив, що 39 000 000 американців страждають мігренню. Половина з них кажуть, що погода є одним із чинників, який викликає мігрень, розповіла керівниця відділу головного болю у лікарні Brigham and Women’s Hospital Елізабет Лодер.

На думку фахівців, спека може бути основним фактором головного болю, проте його початок зазвичай є сукупністю факторів навколишнього середовища.

Високі температури часто супроводжуються змінами барометричного тиску, прямим сонячним опроміненням і вологістю, і ці зміни навколишнього середовища можуть викликати головний біль у тих, хто має мігрень.

“Мозок у період мігрені не любить змін. Він прагне, аби ви спали в один і той самий час, їли одне і теж. Тому великі перепади температури та погоди не дуже добре поєднуються з мігренню”, – сказала Джессіка Айлані, неврологиня і директорка Центру головного болю в MedStar Georgetown.

Експерти невпевнені, як саме спека провокує головний біль, однак тепло може призвести до процесів, які викликають цей біль. До прикладу, зневоднення може призвести до того, що мозок зменшиться та стисне кровоносні судини, що може призвести до фізичного болю.

У деяких випадках тепло може вплинути на функцію нейронів мозку, що призводить до підвищення активності у больових центрах мозку, розповів невролог Нараяна Кіссуна.

Головний біль є симптомом низки захворювань, але мігрень – це неврологічний розлад, який викликає головний біль.

“Це схоже на різницю між чханням викликаним алергією та застудою”, – пояснив Керубіно Ди Лоренцл, завідувач кафедри неврології Римського університету Ла Сапієнца.

Ті, хто страждає мігренню, відчувають головний біль через низку факторів, таких як стрес, зневоднення, недосипання і спека.

Частіше від мігрені страждають жінки. Мігрень зазвичай супроводжується іншими симптомами – нудота, втома, запаморочення, чутливість до світла чи звуку.

Аби зменшити біль від мігрені, викликаний спекою, Пачута лежить у темній кімнаті з заплющеними очима, поки біль не вщухне. Вона може завчасно відчути початок, якщо легкий головний біль супроводжується відчуттям “відключення”.

Та за словами Лодер, навряд чи спека викликатиме головний біль у того, хто зазвичай не страждає ним. У таких випадках головний біль через спеку може свідчити про серйозніше захворювання, таке як тепловий удар чи теплове виснаження. Важливо розрізняти ці симптоми на ранній стадії, поповнити водний баланс та знайти місце, щоб охолодитись.

Зневоднення, безумовно, може погіршити здатність тіла справлятися зі спекою, але це не обов’язково є причиною головного болю, спричиненого спекою, погодилися експерти.

Сильна спека може призвести до електролітного дисбалансу, оскільки організм втрачає натрій через потовиділення, а це означає, що важливо поповнювати себе електролітами, а також водою.

“Зневоднення тісно пов’язане з дисбалансом електролітів, оскільки вода слідує за сіллю. З втратою солі організм стає менш здатним утримувати воду”, – сказав Кіссун.

Однак головний біль від спеки може виникнути, навіть якщо людина не відчуває зневоднення.

55-річний Патрік Кортезі працює озеленювачем свого місцевого шкільного округу в Блумінгтоні, штат Іллінойс. Ця робота передбачає перебування на вулиці протягом 40 годин на тиждень. На роботі чоловік носить сонцезахисний одяг, п’є багато води та робить перерви для охолодження. Попри це, він часто страждає через головний біль.

Головний біль, спричинений спекою, особливо якщо ви не страждаєте від мігрені, є ознакою того, що ситуація може погіршитися. У такому випадку потрібно охолодитися холодним напоєм або пакетом з льодом та знайти прохолодне приміщення.

Також потрібно пити воду та напої з електролітами, щоб допомогти організму відновити запаси. Електроліти можна взяти додавши у воду трохи солі чи лимонного соку.

Варто уникати відомих харчових провокаторів і скоротити споживання алкоголю, який може сприяти зневодненню. Солодкі напої також можуть призвести до зневоднення.

Уникайте тренувань на вулиці під час високих температур.

“Це здається тривіальною порадою, але майже всі випадки головного болю від теплового удару, описані в літературі, траплялися з тими, хто не дотримувався цього правила здорового глузду”, — сказав Ді Лоренцо.

Якщо вам все-таки потрібно бути на вулиці, сонцезахисні окуляри можуть бути корисним профілактичним засобом, додав він.

Є кілька перевірених безрецептурних ліків проти головного болю, таких як аспірин і тайленол. Лікарі також можуть призначати триптани, які діють шляхом зв’язування з рецепторами серотоніну та запобігання вивільненню речовин, які стимулюють нервову активність, сказала Лодер.

Лікування мігрені, нещодавно затверджене Управлінням з контролю за якістю харчових продуктів і медикаментів, включає антагоністи CGRP, які націлені на молекулу, яка відіграє важливу роль у головних болях. Ласмідітан, який функціонує подібно до триптанів, може бути безпечнішим для пацієнтів з мігренню з судинними захворюваннями в анамнезі, сказав Кіссун.

Крім того, такі профілактичні засоби, як моноклональні антитіла до CGRP, блокують дію CGRP і приймаються людьми з мігренню незалежно від того, чи є у них головний біль.

“Ми рекомендуємо, щоб люди з мігренню, які мають шість або більше днів на місяць будь-якого виду головного болю, приймали профілактичні ліки, щоб скоротити кількість днів, коли у них болить голова”, — сказав Кіссун.

Для тих, хто бореться з головним болем, важливо зв’язатися зі своїм медичним працівником.

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.