Фіцо: Країни НАТО та ЄС розглядають відправлення військ в Україну на двосторонній основі
Джерело: Reuters
Декілька членів НАТО та Європейського Союзу розглядають можливість відправлення своїх армійців в Україну на двосторонній основі, заявив 26 лютого прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо.
Фіцо, котрий тривалий час виступав проти військових постачань Україні і займав позицію, яку деякі критики вважають проросійською, не повідомив подробиць, а інші європейські лідери не відразу прокоментували його слова.
Він виступив напередодні зустрічі європейських лідерів у Парижі, яку також має відвідати.
Я обмежусь тим, що скажу, що ці тези (під час підготовки до паризької зустрічі) означають, що низка країн-членів НАТО і ЄС розглядають можливість відправити свої війська в Україну на двосторонній основі, — заявив Фіцо на брифінгу після засідання Ради безпеки Словаччини. — Я не можу сказати, з якою метою і що вони там повинні робити, — зазначив він, додавши, що Словаччина, яка є членом ЄС і НАТО, не відправлятиме військових в Україну.
Члени НАТО вже постачили Києву озброєння та боєприпаси на мільярди доларів і тренують українські сили. Однак, лідери НАТО, включаючи президента США Джо Байдена, акцентували, що західний військовий альянс хоче уникнути прямого збройного протистояння з Росією, який може призвести до глобальної війни.
Проте, нині НАТО не прокоментувало повідомлення Фіцо.
Близько 20 європейських лідерів, включаючи Фіцо, зберуться в Парижі 26 лютого, щоб надіслати російському президенту Володимиру Путіну послання про європейську рішучість щодо України та протистояння наративу Кремля, що РФ “виграє війну”, що триває вже третій рік.
Довідка. Від початку повномасштабної російсько-української війни Словаччина була одним із найвірніших союзників України. Зокрема країна першою надала України ППО та прийняла десятки тисяч вимушених переселенців.
Проте політик Роберт Фіцо не приховував своїх симпатій щодо Кремля, звинувачуючи “фашистів та нацистів” з України у тому, що вони “спровокували” президента РФ Володимира Путіна розпочати повномасштабне вторгнення.
Тож після обрання на посаду прем’єра Фіцо закликав словацький уряд припинити надавати озброєння Україні. Втім, країна продовжила надавати Україні гуманітарну допомогу.
- Парламент Словаччини підтримав поправку, яка надає Міністерству оборони країни повноваження схвалювати експорт озброєння, відкриваючи шлях для державних і приватних збройових компаній продовжувати військову підтримку України.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо висловив думку, що, на його погляд, Україна поки що не готова до членства в Євросоюзі. Однак він заявив, що Словаччина не буде заважати початку перемовин щодо вступу України в ЄС.
- Глава МЗС Словаччини Юрай Бланар зазначив, що новий уряд країни не допомогатиме військово Україні, яка зіштовхується з російською агресією, одначе, орієнтуватиметься на гуманітарну допомогу українському населенню.
- Міністерство внутрішніх справ Словаччини оголосило про рішення уряду спорядити до України нову партію гуманітарної допомоги на суму 203 492 євро на зимовий період.
- Прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо не блокував початок перемовин щодо вступу України в ЄС.
24 квітня два комітети Європейського парламенту — з питань промисловості, досліджень та енергетики, а також з питань безпеки й оборони — визначили власну позицію щодо законодавчої ініціативи про створення Європейської програми оборонної промисловості (EDIP). Профільні комітети підтримали законопроєкт, спрямований на зміцнення європейської оборонної промисловості, збільшення виробництва зброї та посилення підтримки України.
Адміністрація Дональда Трампа передала українській стороні так звану “остаточну пропозицію” щодо завершення війни з Росією, яка передбачає суттєві поступки Кремлю. Зокрема, США нібито готові визнати Крим російською територією та фактичний контроль Росії над значною частиною окупованих територій.
Армія РФ застосовує балістичні ракети “Іскандер” та північнокорейські KN-23 з касетними боєголовками, що призводить до масових жертв серед цивільного населення України, заявив керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко після масованої атаки росіян у ніч на 24 квітня.
Президент США Дональд Трамп 24 квітня заявив, що у межах поступки для наближення до миру російська сторона пропонує “зупинити війну” та обіцяє “не захоплювати всієї території України”.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте має намір звернутися до керівництва США з проханням відмовитися від примушування України до миру на умовах президента Росії Володимира Путіна.