Фон дер Ляєн закликала РФ продовжити «зернову угоду»
Джерело: SkyNews
13 липня президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала главу РФ Володимира Путіна продовжити “зернову угоду”, пояснивши, що наслідком відмови буде глобальна відсутність продовольчої безпеки.
М’яч тепер на полі Росії, за яким спостерігає увесь світ, – зазначила фон дер Ляєн на пресконференції.
Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш запропонував президенту РФ Володимиру Путіну продовжити угоду, яка дозволить безпечний експорт зерна з України із заблокованих чорноморських портів в обмін на під’єднання дочірньої компанії російського “Россельхозбанк” до SWIFT.
Росія погрожувала розірвати зернову угоду, термін дії якої закінчується 17 липня, оскільки кілька вимог стосовно відправлення російського зерна та добрив за кордон не були виконані.
Основною вимогою Москви є відновлення підключення російського агробанку “Россельхозбанк” до міжнародної платіжної мережі SWIFT. Його відрізав Європейський Союз у червні 2022 року через повномасштабне вторгнення РФ в Україну. У травні представник ЄС заявив, що блок не розглядає можливість відновлення під’єднання.
Сьогодні під час візиту до Брюсселя Гутерріш повідомив журналістам, що він ще не отримав відповіді від Росії.
Довідка. Україна та Росія є основними світовими постачальниками пшениці, ячменю, соняшникової олії та інших харчових продуктів, від яких залежать країни, що розвиваються. Росія також є основним постачальником аміаку, основного інгредієнта добрив.
Росія постала перед труднощами в організації доставки, страхування та банківських операцій через санкції, запроваджені Сполученими Штатами та Європейським Союзом після її вторгнення в Україну в лютому 2022 року.
- 9 липня міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан провів телефонну розмову з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Сторони зокрема обговорили “зерновий коридор”, поінформували дипломатичні джерела у МЗС Туреччини.
- Високопосадовці ООН у п’ятницю пообіцяли продовжувати працювати над продовженням угоди, яка дозволяє експортувати продовольство та добрива з Росії та України, попри війну.
- 7 липня президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом Туреччини Реджепом Таїпом Ердоганом у Стамбулі. Сторони зокрема обговорили продовження “зернової угоди”.
Українські підрозділи продовжили локальні атаки на Куп’янському та Лиманському напрямах та просунулися на захід від Діброви.
Міністр інфраструктури Польщі Алвін Гаджадхур в суботу, 2 грудня, повідомив, що контроль, який зараз здійснюється на польсько-українському кордоні, буде посилено.
Державний секретар з питань публічної дипломатії та зв’язків з громадськістю Угорщини Золтан Ковач прокоментував скасування відрядження Петру Порошенку та заяву СБУ про те, що Порошенко нібито “мав стати інструментом в руках російських спецслужб”.
Протягом дня, 2 грудня, армія РФ здійснила 22 обстріли прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 149 вибухів.
Мер Києва Віталій Кличко заявив, що Україна рухається до авторитаризму і “у якийсь момент може перестати відрізнятися від Росії, де все залежить від примхи однієї людини”.