Франція та Нова Каледонія узгодили новий політичний устрій архіпелагу
Джерело: пресслужба уряду Франції
Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.
Саміт, відкритий президентом Франції Емманюелем Макроном, завершився підписанням угоди між державою та політичними силами Нової Каледонії у містечку Буживаль.
Успіх угоди, як зазначено у документі, “залежить від зобов’язань усіх партнерів, які мають створити й підтримувати умови для цієї довіри”.
Міністр заморських територій Мануель Вальс назвав підписання угоди “важливим зобов’язанням, результатом тривалих переговорів, у яких каледонські партнери обрали шлях сміливості та відповідальності”.
Це також є новим етапом на шляху до деколонізації та емансипації Нової Каледонії, з дотриманням демократичних принципів і верховенства права.
Відповідно до угоди, Франція закріпить статус держави Нова Каледонія у своїй конституції та закличе міжнародну спільноту підтримати рішення.
Розширена автономія передбачатиме можливість отримати громадянства Нової Каледонії, зокрема за фактом народження, від батьків, через шлюб або проживши на архіпелазі не менше ніж десять років.
Разом з тим, втрата французького громадянства автоматично призведе до втрати каледонського.
За угодою, Нова Каледонія зможе проводити дипломатичну діяльність, згідно з міжнародними зобов’язаннями та інтересами Франції.
Франція залишиться відповідальною за оборону, безпеку, правопорядок і правосуддя, проте архіпелаг буде тісно залучений до цих процесів.
Нова Каледонія братиме участь у розробці пенітенціарної, кримінальної та реабілітаційної політики, адаптованої до місцевих умов.
Уряд також визначать економічні цілі щодо працевлаштування населення, дефіциту бюджету та державного боргу. Передбачено стратегічний план розвитку нікелевої галузі — важливої складової місцевої економіки.
Французький уряд представить відповідні конституційні зміни до Парламенту.
Чинні положення Угоди в Нумеа 1998 року, які не суперечать новому документу, залишаться в силі.
Очікується, що у 2026 році буде ухвалено основний закон, що підтвердить самоврядність архіпелагу.
Закон зможе:
- змінити символіку (назву, прапор тощо);
- включити хартію каледонських цінностей (республіканських, канакських, океанічних);
- встановити кодекс громадянства.
Довідка. Нова Каледонія — заморське володіння Франції з особливим статусом. Знаходиться в південній частині Меланезії. Займає групу островів у південно-західній частині Тихого океану, що складається з великого острова Нова Каледонія (Гранд-Терр) та ряду дрібних островів: Луайоте, Белеп, Пен та ін. Загальна площа 19 тис. км², площа виключної економічної зони 1,36 млн км². Межує на південному заході з економічною зоною Австралії, на півночі — з Вануату, на південному сході — з Фіджі.
Населення 271 407 осіб (2019, перепис). Адміністративний центр, найбільше місто й головний морський порт — Нумеа.
Увійшов до складу Французької імперії в 1853 році, а з 1998 року є особливим адміністративно-територіальним утворенням Франції.
Назву головному острову дав Джеймс Кук, який відкрив його для європейців. Гірський ландшафт нагадує Шотландію, яку в давнину називали Каледонією. Корінні жителі країни меланезійці називають Нову Каледонію Канаки.
- Глава слідчого суду №1 Барселони Хоакін Агірре почав розслідування справи, пов’язаної з ймовірною причетністю Росії до намагання сепаратистів Каталонії проголосити у 2017 році незалежність від Іспанії.
Сенатор-республіканець Ліндсі Грем спрогнозував “рекордний потік озброєння” Україні вже найближчими днями.
Під час Саміту щодо майбутнього Нової Каледонії було підписано проект угоди, згідно з якою Франція закріпить у конституції новий статус архіпелагу, визнавши державою у своєму складі.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 13 липня. На даний час загалом відбулося 152 бойових зіткнення.
14 липня Кабінет Міністрів підготував оновлення державної підтримки населення та має затвердити оновлені виплати при народженні дитини, а також підтримку у перші роки її життя. Про це заявив президент Володимир Зеленський після зустрічі з прем’єр-міністром Денисом Шмигалем.
13 липня італійський тенісист Яннік Сіннер здобув перемогу на Вімблдоні-2025, третьому у сезоні турніру серії Grand Slam.