В Іспанії почали розслідувати вплив РФ на сепаратистів Каталонії

Джерело: DW

Глава слідчого суду №1 Барселони Хоакін Агірре почав розслідування справи, пов’язаної з ймовірною причетністю Росії до намагання сепаратистів Каталонії проголосити у 2017 році незалежність від Іспанії.

Як розповіли у виданні, підставою для відкриття справи стали численні факти, зібрані останніми роками спецслужбами Іспанії. На думку Хоакіна Агірре, Росія надавала підтримку сепаратистам.

У справі проходять 11 каталонських політиків і посадовців, зокрема колишній лідер регіону Карлес Пучдемон і його найближчі спільники. Їх підозрюють у державній зраді та нецільовому використанні регіонального бюджету. У постанові про початок слідства вказано, що прихильники незалежності Каталонії “планували отримати від Росії допомогу для здійснення своїх планів”.

За словами Агірре, дії Росії в Каталонії пояснюються її “бажанням дестабілізувати політично та економічно країни Європейського Союзу”.

У цьому зв’язку він нагадав, що аналогічні спроби Москва робила і стосовно інших держав, особливо під час виборів. Але в Каталонії, як зауважив слідчий, наміри Росії становили особливу небезпеку, оскільки їх підтримувало керівництво регіону.

У документі суду також вказано, що іспанські спецслужби виявили серію контактів представників Росії з каталонцями.

Згідно з матеріалами обшуків і прослуховувань телефонних переговорів, в жовтні 2017 року на нараді в барселонській резиденції Пучдемона (за його участю) емісари Москви пропонували спрямувати для підтримки незалежності Каталонії військову і фінансову допомогу.

Натомість сепаратистам пропонували створити в Каталонії структуру, яка допомогла б Росії використовувати криптовалюту в міжнародних угодах. Хоакін Агірре зазначив, що пробне пересилання каталонцям криптовалюти було здійснено з Об’єднаних Арабських Еміратів росіянином, котрий у документі фігурує як Микола Садовніков.

Контакти представників РФ із сепаратистами здійснювалися також у Москві, причому як до подій 2017 року, так і пізніше. Наприклад, 2019 року, за даними Хоакіна Агірре, у російській столиці довірені особи Карлеса Пучдемона – Жозеп Алай і Гонсало Бойє – зустрічалися зі співробітниками спецслужб РФ, чиновниками і журналістами.

Серед співрозмовників каталонців у Росії згадуються і деякі кримінальні лідери, зокрема Захарій Калашов, котрий відбув до цього тюремний термін в Іспанії. У Москві певний час функціонувало і представництво Каталонії, на утримання якого з бюджету іспанського регіону було незаконно витрачено понад 2,5 млн євро.

Довідка. У 2017 році регіональна адміністрація в Каталонії на чолі з Карлесом Пучдемоном організувала референдум про незалежність, нехтуючи наказами центрального уряду та рішенням Верховного суду Іспанії про порушення конституції. Мадрид направив до Каталонії поліцію, щоб зупинити референдум.

Проте парламент Каталонії проголосив незалежність, але не зміг заручитися міжнародною підтримкою. Пучдемон і кілька інших регіональних високопосадовців утекли з Іспанії.

У жовтні 2019 року Верховний суд Іспанії засудив до тривалого ув’язнення дев’ятьох політиків та громадських діячів за спробу відокремлення Каталонії. Їх визнали винними в організації незаконного референдуму про суверенітет регіону та проголошенні його незалежності.

Естонія, слідом за Латвією та Литвою, заборонила в’їзд транспортних засобів з білоруськими номерними знаками, незалежно від причин перебування власника або користувача в Естонії чи Європейському Союзі.

За дорученням Головнокомандувача генерал-полковника Олександра Сирського у Збройних Силах України почали впровадження комплексної програми дій “Збереження життя військовослужбовців”.

Українські війська продовжують оборонну операцію на Лівобережжі Дніпра у Херсонській області, зокрема мовиться про території в районі села Кринки. Раніше низка ЗМІ розповсюдили інформацію про відхід українських сил з плацдарму у Кринках.

Згідно з даними поліції, станом на сьогодні, під час оборонної операції в селі Кринки на Лівобережжі Херсонщини зникли безвісти 788 українських військових у період з жовтня 2023-го по кінець червня 2024 року.

Згідно з наказом коменданта Херсонської області від 28 березня 2024 року, у регіоні впроваджено особливий режим в’їзду та виїзду на територію області.