Гаваї, які є штатом США, не підпадають під дію 5-ї статті НАТО — CNN

Джерело: CNN

Штат Гаваї не підпадає під дію 5-ї статті НАТО про колективну оборону. Виняток пояснюється тим, що прописано в Вашингтонському договорі про заснування НАТО, що було підписано за 10 років до того, як Гаваї стали штатом США.

Якщо іноземна держава атакуватиме базу ВМС США в Перл-Харборі або штаб-квартиру Індо-Тихоокеанського командування на північному заході від Гонолулу, то члени НАТО не будуть зобов’язані захищати Гаваї.

Хоча стаття 5 договору передбачає колективну самооборону у разі військової агресії проти будь-якої держави-члена НАТО, стаття 6 обмежує її географічне охоплення. Згідно зі статтею 6, колективна оборона застосовується лише у випадку нападу на державу-члена НАТО у Європі або Північній Америці, а будь-які острівні території держав-членів повинні знаходитися в Північній Атлантиці, тобто на північ від Тропіка Рака.

Представник Держдепу США підтвердив у коментарі для CNN, що на Гаваях дійсно не діє стаття 5, але додав, що стаття 4 про консультації, коли “територіальна цілісність, політична незалежність або безпека” будь-якого члена НАТО знаходяться під загрозою, має охоплювати будь-яку ситуацію, яка може статися, зокрема на Гаваях.

Представник Держдепу також зазначив CNN, що будь-яка поправка до Вашингтонського договору з метою включення Гаваїв ймовірно не отримає консенсусу серед держав-членів, оскільки інші країни НАТО мають території поза кордонами, визначеними у договорі. Наприклад, НАТО не долучилася до війни Великої Британії з Аргентиною у 1982 році після того, як аргентинські війська вдерлися на спірні Фолклендські острови в Південному Атлантичному океані.

Заступник міністра освіти і науки України, голова фракції “Слуга народу” у Київраді, Андрій Вітренко є головним кандидатом на заміну чинного очільника МОН Оксена Лісового.

8 липня у Брюсселі розпочався офіційний скринінг українського законодавства на відповідність праву Європейського Союзу у сфері енергетики.

Угорська нафтогазова компанія Mol, котра зазнає критики за збереження залежності від російської нафти, вважає доступ до українського нафтопроводу Одеса-Броди найперспективнішим шляхом для диверсифікації постачання. Про це заявив старший віцепрезидент Mol з управління ланцюжками постачання Сабольч Паль Сабо.

8 липня під час засідання кабінету міністрів президент США Дональд Трамп різко розкритикував главу РФ Володимира Путіна, звинувативши російського лідера у нісенітницях під час офіційних переговорів. За словами глави Білого дому, господар Кремля завжди здається “дуже милим”, проте його слова не мають жодного значення.

8 липня глава МЗС Андрій Сибіга повідомив, що президент Володимир Зеленський має намір замінити посла України у Сполучених Штатах Оксану Маркарову.