Генсек НАТО відмовився від плану створення 5-річного фонду допомоги Україні – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Генсек НАТО Єнс Столтенберг відмовився від плану створення 5-річного фонду військової допомоги в Україні через суперечки всередині Альянсу. Натомість Столтенберг закликає країни зберегти свої поточні внески.

За даними джерел, наступного тижня на зустрічі глав МЗС країн НАТО, союзники ухвалять рішення надавати Україні щонайменше 40 млрд євро щороку на зброю та нелетальну допомогу. Це відповідало б середньому річному внеску з моменту повномасштабного вторгнення Росії.

Кожна країна вноситиме різну суму коштів, яку визначатимуть на основі відсотка від їх ВВП.

Джерела повідомили, що мета такого підходу полягає у тому, аби забезпечити більше прозорості щодо того, яку допомогу надають Україні члени НАТО та “м’яко тиснути” на тих, хто не виконує своїх зобов’язань. Попередньо, США надаватимуть Україні близько половини від загальної суми, решту коштів розподілять між іншими членами Альянсу.

Раніше Столтенберг оприлюднив план об’єднання внесків союзників на суму 100 мільярдів доларів на п’ять років, але союзники поставили під сумнів його життєздатність через небажання виділяти нові кошти та побоювання щодо введення України в оману.

Хоча новий план не передбачатиме додаткових коштів, НАТО сподівається, що він забезпечить Україні більше передбачуваності щодо рівня підтримки в найближчі роки. Союзники були вражені після того, як Конгрес США місяцями чекав на схвалення нового раунду допомоги, а також стурбовані тим, як може змінитись підтримка України у випадку перемоги на виборах президента США Дональда Трампа.

“Наразі ми вже витрачали приблизно 40 мільярдів на рік, але я прошу союзників зробити це на наступні роки. Ми повинні підтримувати принаймні цей рівень підтримки щороку, скільки необхідно”, — сказав Столтенберг після зустрічі міністрів закордонних справ НАТО у Празі.

Джерела додали, що цю ідею підтримують фактично всі члени НАТО, окрім Угорщини.

Своєю чергою Туреччина висловила занепокоєння щодо інших частин пакета заходів щодо України, які мають узгодити лідери у Вашингтоні.

Мовиться про пропозицію НАТО взяти на себе оперативні обов’язки контактної групи з питань оборони України під проводом США, яка координує поставки зброї в Україну приблизно з 50 країн. З верховним головнокомандувачем об’єднаних збройних сил НАТО такий крок може захистити структуру від будь-яких політичних змін, які можуть відбутися після виборів у США.

Туреччина закликала бути обережними, щоб будь-яка координація військової допомоги уникала сприйняття більшої участі союзників у конфлікті.

Японія, у межах нового пакету санкцій, запровадила торгові обмеження щодо китайських компаній, які підтримують РФ у війні проти України.

В Україні триває 849-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) перевищили 531 тисячу осіб.

Уночі 21 червня російські окупаційні війська випустили по Україні чотири ракети. Усі вдалось збити.

21 червня відзначають Міжнародний день йоги, Всесвітній день гідрографії, Всесвітній день гуманізму, Всесвітній день жирафа, Всесвітній день рукостискання, Свято музики, Міжнародний день скейтбордингу та День денного світла. Християни сьогодні вшановують мученика Юліана Тарсійського.

За даними синоптиків у п’ятницю, 21 червня, в Україні очікується суха та тепла погода.