Гібридна війна: Росія хоче протистояти НАТО, але не наважується вийти на поле бою – CNN

Джерело: CNN

Росія боїться відкритої війни проти Заходу, тому активно веде гібридну кампанію – численні підпали, кібератаки, замахи і вбивства. Експерти стверджують, що це тільки початок.

На початку місяця в Празі сталася невдала спроба підпалу автобусного гаража. Ця подія привернула увагу, коли прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала припустив, що за цим може стояти Москва.

Це насторожило служби безпеки, оскільки по всій Європі відбулося кілька схожих інцидентів: підпал в музеї в Ризі, складу в Лондоні та торгового центру у Варшаві. У Німеччині затримали підозрюваних у плануванні вибухів, а у Франції розпочали антитерористичне розслідування після затримання підозрюваного у виготовленні бомб.

Також відбулися численні хакерські атаки та шпигунські інциденти в Європі. ЄС звинуватив Росію і Білорусь у використанні міграції як зброї. Крім того, в Іспанії було знайдено застреленим російського перебіжчика, а в Литві побито опозиційного діяча.

Ці, здавалося б, випадкові напади мають одну спільну рису: за словами місцевих чиновників, усі вони пов’язані з Росією. І хоча поодинці вони можуть здаватися незначними, разом ці інциденти становлять те, що експерти з безпеки називають гібридною війною Росії проти Заходу.

“Нам загрожує щось, що не є повноцінним військовим нападом, а саме ці гібридні загрози… все, починаючи від втручання в наші політичні процеси, (підриву) довіри до наших політичних інститутів, дезінформації, кібератак (…) і закінчуючи диверсіями проти критичної інфраструктури”, – заявив Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг під час заходу в Канаді минулого тижня.

Род Торнтон, старший викладач оборонних досліджень в Королівському коледжі Лондона, сказав, що спостерігається певна закономірність в атаках, пов’язаних з Росією. “За останні кілька місяців, безумовно, спостерігається збільшення кількості таких операцій. Це те, що росіяни нарощують”, – сказав Торнтон.

Торнтон заявив, що Росія вдається до кампанії саботажу як альтернативи повномасштабній війні з НАТО, яка була б катастрофічною для Росії.

“Це вже давно стало частиною російської військової доктрини – намагатися уникати спроб зіткнутися з НАТО на полі бою, тому що вони знають, що програють силам НАТО”, – сказав він. “Те, що вони роблять, – це дії, які знаходяться за межею збройного конфлікту, тому вони не підбурюють НАТО до відповіді згідно зі статтею 5”, – додав він.

Торнтон сказав, що навмисно утримуючи атаки нижче порогу збройного конфлікту, Росія сподівається посіяти більше розбіжностей всередині НАТО, оскільки немає чіткого плану, як діяти.

Спостерігачі кажуть, що Москва роками посилювала свої підрозділи для ведення гібридної війни. Найочевиднішою ознакою цього, за їхніми словами, стало підвищення у 2020 році сумнозвісного командира шпигунів Андрія Авер’янова до вищих чинів ГРУ.

Авер’янов ймовірно керував отруєнням нервово-паралітичною речовиною “Новачок” Сергія і Юлії Скрипалів у 2018 році в англійському Солсбері, а також вибухом на складі боєприпасів у Чехії в 2014 році, в результаті якого загинули дві людини.

Чеська поліція повідомила, що підозрюваним у підпалі автовокзалу був 26-річний іноземець, який прибув до Чехії лише п’ять днів тому. Прем’єр-міністр Фіала стверджує, що чоловікові заплатили за його дії.

Російський апарат безпеки не цурається використовувати злочинців для виконання своєї брудної роботи, використовуючи свої зв’язки з міжнародною організованою злочинністю.

Більшість викритих до цього часу атак були відносно незначними, що свідчить про те, що мета Росії полягає не стільки в тому, щоб завдати якомога більшої шкоди, скільки в тому, щоб залякати місцеве населення.

“Мета – зламати волю громадян і підірвати підтримку України. Якщо ви жили мирно у своїй країні, і раптом у вас відбувається серія терористичних атак, і все це пов’язують з тим, що ваша країна підтримує Україну, це чинить тиск на вашу підтримку України”, – сказала Ольга Лаутман, дослідниця з питань безпеки.

Багато атак супроводжуються дезінформаційною кампанією, спрямованою на те, щоб зняти провину з Росії. Дезінформаційні кампанії, йдуть пліч-о-пліч з кібератаками. За останні місяці багато країн Європи зазнали серйозних хакерських атак. Влада Фінляндії та Естонії заявила, що сигнал GPS регулярно глушиться, що призводить до збоїв в авіарейсах.

У лютому кілька французьких урядових відомств зазнали того, що французи назвали “масованою кібератакою”, а на початку цього місяця лабораторія з аналізу крові, що обслуговує кілька лікарень в Англії, стала об’єктом атаки вірусу-здирника з вимогою викупу.

НАТО вже кілька місяців попереджає про нетрадиційні атаки Росії на Захід, заявляючи, що Москва використовує шпигунство, кібератаки, втручання у вибори, дезінформацію і саботаж, намагаючись дестабілізувати блок і послабити його рішучість допомогти Україні.

Лаутман каже, що російські атаки сягають своїм корінням щонайменше вбивства Олександра Литвиненка в Лондоні у 2006 році. Колишній російський агент, який став критиком Кремля, був отруєний рідкісним радіоактивним ізотопом полоній-210, що було визнано Європейським судом з прав людини як державна атака з боку Росії. Кремль завжди заперечував ці звинувачення.

“Їм все зійшло з рук. Всі знали, що це була Росія. Я маю на увазі, що [ймовірний] вбивця Андрій Луговий потрапив до Думи”, – сказала Лаутман, додавши “А у випадку зі Скрипалем я ніколи не забуду, як (прем’єр-міністр) Тереза Мей поставила Росії ультиматум з вимогою надати відповіді. І вони доставили ще один труп протягом 48 годин – Миколу Глушкова”.

Глушков, критик Путіна, жив у Великобританії після отримання політичного притулку. Він був знайдений мертвим у своєму будинку в Лондоні через тиждень після отруєння в Солсбері.

Представник столичної поліції повідомив, що розтин показав, що він був задушений, і що розслідування вбивства, яке ведуть детективи контртерористичного управління поліції, триває. Ніхто не був заарештований і мотив не встановлений.

“І Європа, і вся міжнародна спільнота, яка прагне глобальної стабільності, повинні зрозуміти, що Росія перебуває у стані війни з нами, і що вона продовжуватиме ескалацію, якщо ми не почнемо діяти”, – підсумувала Лаутман.

 

Голова Херсонської ОДА Олександр Прокудін повідомив у вівторок, 2 липня, що внаслідок російських обстрілів Херсона постраждали восьмеро людей. 

Українська православна церква Московського патріархату для певної частини українського суспільства все ще залишається осередком релігії….

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко разом з волонтерами ГО “Справа Громад” привезуть на фронт нову партію техніки на понад 26 млн грн. 

В понеділок, 1 липня, Росія розпочала своє місячне головування в Раді безпеки ООН (РБ ООН) та скликала перше засідання, щоб затвердити порядок денний на наступний місяць й серед запланованих обговорень – атака на Севастополь.

У вівторок, 2 липня, до Києва з офіційним візитом прибув прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Це перший його візит з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.