Гігантські шершні-вбивці вперше зафіксовані у Європі
В Європі вперше зафіксували появу шершнів-убивць, відомих також як гігантські південні шершні або Vespa soror. Ці комахи, що походять з Азії, почали масово з’являлися в інших частинах світу.
В Європі, в Іспанії, вперше пару цих комах виявили у 2022 році на Піренейському півострові, згодом ще декілька – у 2023 році. Згідно з дослідженням, підтриманим урядом Астурії та міністерством науки й інновацій Іспанії, під час моніторингу зафіксували чотирьох представників цього виду.
Ймовірно, комахи проникли до Європи разом із вантажами, які перевозились із країн, де вони є звичними мешканцями. Попри те, що виявлено лише чотирьох шершнів, експерти застерігають: це може бути початком серйозної проблеми. Звіт дослідження попереджає, що вторгнення цього виду в екосистему може мати “накопичувальний ефект”, завдаючи екологічної, економічної шкоди, а також загрози життю та здоров’ю місцевих мешканців.
Для протидії поширенню убивчих шершнів планують запровадити заходи з пошуку та знищення гнізд у найближчі роки. Гігантські шершні-убивці небезпечні через підвищену токсичність їхньої отрути. Ці комахи можуть досягати до 5 см у довжину із розмахом крил до 7,5 см.
Ці шершні належать до того ж роду, що й північний та азійський гігантські шершні, але мають незначні відмінності у поведінці. У США шершні-убивці були виявлені у 2020 році. Також їх помічали у Канаді.
Експерти закликають до пильності, оскільки вторгнення шершнів-убивць може становити серйозний виклик для місцевих екосистем та людської безпеки.
- Вчені заявили, що до кінця століття більшість населення світу може бути під загрозою зараження хворобами, які переносять комахи, такими як малярія та денге.
У суботу, 11 січня, на Донеччині внаслідок російських обстрілів загинув 78-річний чоловік, ще п’ятеро людей отримали поранення.
Завдяки спільним зусиллям державних органів, волонтерів та міжнародних партнерів вдалося повернути ще 17 громадян України з тимчасово окупованих територій.
У районі Куп’янська військовослужбовці Десантно-штурмових військ захопили в полон громадянина Італії, який брав участь у бойових діях на стороні Росії. Він вступив до лав армії добровільно.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 10 січня. З початку доби відбулося 198 бойових зіткнень.
У 2022 році Медійна ініціатива за права людини (МІПЛ) створила департамент документування міжнародних злочинів, який фіксує випадки насильницьких зникнень, катувань і інших злочинів Росії проти українців. Зафіксовано 1887 викрадених осіб, але ця цифра постійно змінюється.