Глава Міноборони Швеції: Тривають обговорення про надання Україні винищувачів Gripen

Джерело: Пол Йонсон в інтерв’ю Kyiv Independent

28 березня міністр оборони Швеції Пол Йонсон зазначив, що країна не виключає можливості надання Україні своїх винищувачів Gripen. Наразі “тривають обговорення”.

Швеція вагалася стосовно постачання своїх літаків, наголошуючи на необхідності спочатку приєднатися до НАТО, перш ніж розглянути цей варіант. Північна країна приєдналася до альянсу 7 березня, потенційно відкривши двері для передачі літака.

Обговорення тривають, і вони відбуваються в межах коаліції винищувачів, — зазначив глава оборонного відомства.

Міністр нагадав, що Швеція також є частиною коаліції з винищувачів, союзницької ініціативи, яка допомагає Україні придбати F-16 американського виробництва та провести необхідну підготовку українських пілотів.

Водночас Йонсон зауважив, що Європа має “посилити” свою підтримку і “компенсувати частину зменшеної підтримки”.

Раніше Юрій Ігнат зауважив на ймовірності того, що Швеція може постачити Україні винищувачі Gripen. Він зазначив, що основним бойовим літаком буде F-16, одначе, також розглядається й Gripen, шведська сторона може передати Україні ту кількість, яка у неї є на сьогодні. Він додав, у разі позитивного рішення, Gripen буде “непоганим варіантом для нас”. Україна матиме перспективу отримати літаки, оскільки нині Швеція розглядає можливість розробки новішої версії винищувачів Gripen для своєї армії.

Під час першого візиту у Королівство Швеція командувач Повітряних сил залишив там фахівців, аби вони дослідили можливість надання Україні винищувачів і провели певні ознайомчі польоти.

14 вересня 2023 року міністр оборони Швеції Пол Йонсон повідомив, що українські пілоти провели тестовий політ на винищувачах Gripen.

26 лютого лідер партії “Центр” Мухаррем Демірок зауважив, що після погодження Угорщиною вступу Швеції у НАТО необхідно негайно розглянути рішення стосовно постачання країною винищувачів Gripen до України.

Зауважимо, Gripen міг би суттєво допомогти Україні контролювати свій повітряний простір. Винищувач вважається відносно дешевим і простим в обслуговуванні, і може працювати з коротших, вузьких злітно-посадкових смуг, включаючи імпровізовані на прямих ділянках шосе. Це зменшує ризик скупчення літаків на базі.

Також стало відомо, що шведський високотехнологічний винищувач Saab JAS 39 Gripen, розроблений під час холодної війни з СРСР, може вперше зіштовхнутися у гарячому конфлікті з Москвою.

Довідка. Saab JAS 39 Gripen — шведський багатоцільовий винищувач четвертого покоління, який розробила та виробляє компанія Saab. Роботи над літаком розпочали в 1979 році, а у 1988-у літак уперше злетів. 1 листопада 1997 року JAS 39 було офіційно прийнято на озброєння Шведських Військово-Повітряних Сил.

Загальні характеристики: екіпаж — 1 (версія E) / 2 (версія F) людини; розмах крил — 8,6 м; максимальна злітна вага — 16,5 т; корисне навантаження — до 7,2 т; двигун — 10 000 кгс на форсажі; має 10 точок підвіски; бойовий радіус — 1 500 км.

Ввечері 6 листопада президент Володимир Зеленський провів телефонну розмову з обраним 47-м президентом США Дональдом Трампом. Зокрема сторони домовилися підтримувати тісний діалог і розвивати нашу співпрацю.

У Центрі національного спротиву повідомили, що Центри популяризації російського “язика” росіяни створять на усіх тимчасово окупованих територіях України. Таку “ініціативу” висловив глава РФ Володимир Путін.

Адміністрація чинного президента США Джо Байдена нині планує у терміновому порядку виділити залишок у 6 мільярдів доларів з безпекового пакету підтримки Україні. Відповідний крок планують зробити до інавгурації Дональда Трампа 20 січня 2025 року.

таном на 22:00 середи, 6 листопада, з початку доби на фронті відбулося 145 бойових зіткнень.

Президент Володимир Зеленський повідомив, що 7 листопада прибуде до Угорщини для участі у саміті Європейської політичної спільноти на запрошення прем’єр-міністра Віктора Орбана.