Глави МЗС п’яти країн залишили залу засідань ОБСЄ через виступ Лаврова

Джерело: відео поширило МЗС Польщі

5 грудня перед виступом глави МЗС РФ Сергія Лаврова на засіданні ОБСЄ представники низки делегацій влаштували демарш та залишили залу.

Першим із зали вийшов міністр Андрій Сибіга, за ним засідання залишили інші глави МЗС.

Представник українського МЗС Георгій Тихий уточнив, що зал покинули представники Польщі, Грузії, Чехії, Румунії, Латвії та Естонії. Чехія, Польща, Латвія та Грузія влаштували демарш на рівні міністрів закордонних справ, Румунія та Естонія – на рівні дипломатів рангом нижче. Тоді як Литва взагалі не брала участі у засіданні.

Під час свого виступу Сибіга заявив, що Росія продовжує тероризувати Україну ракетними ударами та створює загрозу ядерній безпеці, що несумісне з будь-якими заявами про прагнення миру. Резюмуючи, український міністр назвав Лаврова військовим злочинцем.

Додамо, раніше стало відомо, що глава європейської дипломатії Кая Каллас відмовилася спілкуватися з Лавровим на зустрічі ОБСЄ.

Присутність Лаврова на засіданні ОБСЄ стала його першою поїздкою до країни Європейського Союзу з початку повномасштабної війни РФ проти України. Оскільки у 2022 році, Польща, котра на той час головувала в ОБСЄ, відмовила росіянину у в’їзді для участі у міністерській зустрічі в Лодзі. Тоді як у 2023 році Лавров зміг відвідати зустріч ОБСЄ, яка проходила в Північній Македонії, яка не є членом ЄС.

Ми повідомляли, що Держсекретар США Ентоні Блінкен та глава МЗС РФ Сергій Лавров відвідають щорічне засідання ОБСЄ, де можуть обговорити Україну.

Влада Мальти анулювала візу офіційній представниці російського МЗС Марії Захаровій перед засіданням Ради міністрів закордонних справ Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), котре відбудеться 5–6 грудня у Валлетті.

Безпрецедентним випадком стало анулювання напередодні заходу вже виданої Мальтійським головуванням візи офіційній представниці МЗС Росії Захаровій із формулюванням „через обставини, що не залежать від них“, – повідомили у російському відомстві.

У МЗС РФ пояснили, що тісна співпраця ОБСЄ з організаціями, такими як Шанхайська організація співробітництва, БРІКС і Співдружність Незалежних Держав (СНД), могла б посилити її позиції в умовах глобальних змін. Наразі, за словами російського МЗС, говорити про значущу роль ОБСЄ складно, проте співпраця з новими форматами, які функціонують в актуальних умовах, принесла б користь організації.

31-те засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ заплановано на 5–6 грудня у Валлетті. У заході візьме участь глава МЗС Росії Сергій Лавров. У російському відомстві наголосили, що ця рада є ключовим керівним органом ОБСЄ.

Захарова, коментуючи рішення Мальти, заявила, що “для неї не залишилося ні співпраці, ні взаємодії”.

Американсько-німецька компанія-розробник програмного забезпечення Auterion до кінця 2025 року спорядить Україні 33 тисячі “ударних систем” для БпЛА з штучним інтелектом, здатних обходити системи радіоелектронної боротьби та фізичні перешкоди – подібно до дронів на оптоволокні. 

Станом на 27 липня Силам оборони вдалося звільнити від російських військ село Кіндратівка Хотінської громади, що на Сумщині.

На Закарпатті затримали організатори схеми незаконного виїзду військовозобов’язаних за кордон, котрий намагався підкупити прикордонника 320 тисячами гривень.

27 липня президент Володимир Зеленський розповів про “предметну” розмову з главою Франції Емманюелем Макроном, зауваживши, що Париж готовий допомогти Україні профінансувати виробництво дронів.

Служба зовнішньої розвідки України відзначила, що після запровадження санкцій у 2022 році витрати Росії на транзит вантажів зросли, особливо на маршрутах до Калінінградської області, котра не має сухопутного сполучення з рештою російської території.