Глобальне потепління призводить до збільшення тривалості доби, що матиме негативні наслідки

Джерело: The Guardian

Дослідження свідчать, що через танення льодовиків внаслідок глобального потепління, обертання Землі сповільнюється, відтак тривалість кожної доби стає довшою, оскільки зникнення льоду міняє форму планети.

Вчені стверджують, що це явище – яскрава демонстрація того, як дії людства змінюють нашу планету, конкуруючи з природніми процесами, які відбувались мільярди років.

Зміна тривалості доби становить мілісекунди, однак цього достатньо, щоб потенційно порушити інтернет-трафік, фінансові транзакції та GPS-навігацію, оскільки вони залежать від точного відліку часу.

Тривалість земної доби неухильно зростала протягом геологічного часу через гравітаційний вплив Місяця на океани та сушу планети.

Однак танення крижаних покривів Гренландії та Антарктики внаслідок глобального потепління, спричиненого діяльністю людства, перерозподіляє воду, що зберігається у високих широтах, у світові океани, що призводить до збільшення води в морях ближче до екватора. Це робить Землю більш сплюснутою або товстішою, уповільнюючи обертання планети та подовжуючи добу на понад 24 години.

Вплив людини на планету продемонстрували у дослідженнях, які свідчать, що перерозподіл води спричинив переміщення осі обертання Землі – північного та південного полюсів. Ще одне дослідження показало, що викиди вуглецю звужують стратосферу.
Людство обчислює час на основі атомних годинників, які є напрочуд точними. Проте точний час доби – один оберт Землі – змінюється через низку факторів, таких як місячні припливи, вплив клімату, повільне відновлення земної кори після відступу льодовикових щитів, утворених в останній льодовиковий період.

Всі ці відмінності потрібно враховувати, вважає професор Бенедикт Соя.

“Усі центри обробки даних, які керують Інтернетом, зв’язком і фінансовими транзакціями, вони базуються на точному розкладі часу. Нам також потрібні точні знання про час для навігації, насамперед для супутників і космічних кораблів”, – сказав він.

Дослідження, опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, використовувало спостереження та комп’ютерні реконструкції для оцінки впливу танення льоду на тривалість дня. Швидкість уповільнення коливалася від 0,3 до 1,0 мілісекунди на століття (мс/cт) між 1900 і 2000 роками. Але з 2000 року, коли танення прискорилося, швидкість зміни також прискорилася до 1,3 мс/cт.

Цей показник, імовірно, найвищий ніж будь-коли за останні кілька тисяч років. За прогнозами, упродовж наступних кількох десятиліть він залишатиметься на рівні 1,0 мс/ст, навіть якщо суттєво зменшити викиди парникових газів.

Однак якщо викиди не зменшити – швидкість уповільнення зросте 2,6 мс/ст до 2100 року, обігнавши вплив місячних припливів, який зараз найбільше впливає на коливання тривалості доби.

Національний банк випустив нову пам’ятну монету “Цифрова держава”, яку присвятив цифровізації України. 

Міністерство оборони виділить додаткові 1,1 мільярда гривень на закупівлю безпілотників.

Парламент Молодови проголосував за запровадження надзвичайного стану терміном на 60 днів через очікуване припинення постачання російського газу з 1 січня. Надзвичайний стан почне діяти з 16 грудня.

В Бердичеві Житомирської області Державна виконавча служба арештувала у боржника 5 пар шкарпеток і виставила їх на аукціон.

Президент Франції Емманюель Макрон призначив лідера центристів Франсуа Байру новим прем’єр-міністром країни.