Глобальне потепління призводить до збільшення тривалості доби, що матиме негативні наслідки

Джерело: The Guardian

Дослідження свідчать, що через танення льодовиків внаслідок глобального потепління, обертання Землі сповільнюється, відтак тривалість кожної доби стає довшою, оскільки зникнення льоду міняє форму планети.

Вчені стверджують, що це явище – яскрава демонстрація того, як дії людства змінюють нашу планету, конкуруючи з природніми процесами, які відбувались мільярди років.

Зміна тривалості доби становить мілісекунди, однак цього достатньо, щоб потенційно порушити інтернет-трафік, фінансові транзакції та GPS-навігацію, оскільки вони залежать від точного відліку часу.

Тривалість земної доби неухильно зростала протягом геологічного часу через гравітаційний вплив Місяця на океани та сушу планети.

Однак танення крижаних покривів Гренландії та Антарктики внаслідок глобального потепління, спричиненого діяльністю людства, перерозподіляє воду, що зберігається у високих широтах, у світові океани, що призводить до збільшення води в морях ближче до екватора. Це робить Землю більш сплюснутою або товстішою, уповільнюючи обертання планети та подовжуючи добу на понад 24 години.

Вплив людини на планету продемонстрували у дослідженнях, які свідчать, що перерозподіл води спричинив переміщення осі обертання Землі – північного та південного полюсів. Ще одне дослідження показало, що викиди вуглецю звужують стратосферу.
Людство обчислює час на основі атомних годинників, які є напрочуд точними. Проте точний час доби – один оберт Землі – змінюється через низку факторів, таких як місячні припливи, вплив клімату, повільне відновлення земної кори після відступу льодовикових щитів, утворених в останній льодовиковий період.

Всі ці відмінності потрібно враховувати, вважає професор Бенедикт Соя.

“Усі центри обробки даних, які керують Інтернетом, зв’язком і фінансовими транзакціями, вони базуються на точному розкладі часу. Нам також потрібні точні знання про час для навігації, насамперед для супутників і космічних кораблів”, – сказав він.

Дослідження, опубліковане в Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, використовувало спостереження та комп’ютерні реконструкції для оцінки впливу танення льоду на тривалість дня. Швидкість уповільнення коливалася від 0,3 до 1,0 мілісекунди на століття (мс/cт) між 1900 і 2000 роками. Але з 2000 року, коли танення прискорилося, швидкість зміни також прискорилася до 1,3 мс/cт.

Цей показник, імовірно, найвищий ніж будь-коли за останні кілька тисяч років. За прогнозами, упродовж наступних кількох десятиліть він залишатиметься на рівні 1,0 мс/ст, навіть якщо суттєво зменшити викиди парникових газів.

Однак якщо викиди не зменшити – швидкість уповільнення зросте 2,6 мс/ст до 2100 року, обігнавши вплив місячних припливів, який зараз найбільше впливає на коливання тривалості доби.

Сьогодні приблизно о 14:45 на перехресті вулиць Степана Бандери та Лесі Українки біля однієї з адмінбудівель у центральному районі Дніпра пролунав вибух.  Унаслідок події загинув чоловік, ще четверо людей отримали поранення, серед них двоє поліцейських. Потерпілих госпіталізували.

За даними аналітичної платформи DeepState, російські війська активно зміцнюють плацдарм на західному березі річки Оскіл в районі Масютівки. Після зачистки Новомлинська ворог закріпився південніше, використовуючи Масютівку як ключовий пункт для перекидання підкріплень.

71-річний засновник модного бренду Mango, Ісак Андик, загинув у суботу під час походу в горах у районі Коллбатó (Барселона). Як повідомляють поліція та джерела з бізнес-середовища, підприємець впав у прірву з висоти понад 100 метрів біля печер Сальнітре, розташованих у масиві Монсеррат. Інцидент стався у важкодоступному місці під час прогулянки з його сином Джонатаном Андиком, який і викликав екстрені служби.

На церемонії The Game Awards компанія FromSoftware представила трейлер до своєї нової гри — Elden Ring Nightreign, яка стане спін-оффом відомої франшизи Elden Ring. Попри відсутність точної дати релізу, очікується, що гра вийде у 2025 році. Тим часом фанати зможуть спробувати її раніше — мережеве тестування стартує у лютому 2025 року, а реєстрація для участі відкриється 10 січня на сайті Bandai Namco.

Росія почала застосовувати північнокорейських солдатів у штурмових операціях на Курщині. Вони діють у складі зведених підрозділів морської піхоти та повітряно-десантних військ РФ.