Годжес: ЗСУ зможуть знищити Кримський міст, маючи достатню кількість ракет ATACMS й Taurus

Джерело: стаття Бена Годжеса для Foreign Affairs

Знищення Кримського мосту є цілком реальним завданням для українських захисників за наявності необхідних інструментів, наголосив колишній командувач сухопутних військ США в Європі Бен Годжес.

Українські військові будуть здатні знищити Кримський міст, маючи достатню кількість керованих ракет, таких як Army Tactical Missile System (ATACMS) та німецькі ракети Taurus.

Зараз міст перебуває під контролем Росії та має фундаментальне значення для воєнних дій Росії. Однак це може виявитися ключем до перемоги України — не лише в Криму, а й у повномасштабній війні. Жодна окрема подія не могла б швидше переломити хід війни, перезавантажити наратив і відновити впевненість у здатності Києва перемагати, ніж калічення найпотужнішого символу російської окупації України, — зазначив генерал.

Основною проблемою для ЗСУ Годжес називає той факт, що міст стійкий до пошкоджень та атак. Щоб остаточно вивести його з ладу, необхідна масована атака далекобійними ракетами. Однак навіть ракети, такі як ATACMS, мають обмежену точність, і ймовірність попадання в відносно невеликі цілі на мосту невелика.

Натомість, Годжес наголосив, що німецькі Taurus, призначені для руйнування бункерів, можуть мати більші шанси на пошкодження одного або кількох опор мосту. Однак Німеччина поки що відмовляється надати Україні ці ракети через побоювання відповіді Росії.

Також генерал акцентує, що найефективнішим способом знищення мосту є демонтаж з використанням вибухових зарядів. Та для цього необхідний прямий доступ до мосту, якого українські війська поки що не мають.

І знову наголошує, що німецька ракета Taurus, розроблена з двоступеневою боєголовкою, що розбиває бункер, може мати найбільший шанс повністю знищити одну або кілька опор мосту. Вибух першого ступеня може послабити зовнішні шари опори, фундаменту або з’єднання, дозволяючи боєголовці другого ступеня проникнути глибше та збільшити руйнацію. 

Та поки генерал закликав до моменту звільнення Кримського півострова Україні продовжувати атакувати міст усіма доступними засобами, навіть якщо це дозволить лише тимчасово виводити його з ладу. Постійні атаки можуть уповільнити російську логістику та знизити перевагу, яку Москва отримує від анексії півострова.

Він нагадав, що Росія розглядає можливість будівництва тунелю під Керченською протокою спільно з Китаєм, що також свідчить про їхню занепокоєння щодо загрози знищення мосту.

Годжес закликав США збільшити постачання українським збройним силам необхідної зброї та активізувати дипломатичні зусилля, щоб переконати Німеччину надати Україні ракети Taurus.

Ракети ATACMS могли б дозволити Україні регулярно вражати прольоти мосту, збільшуючи матеріально-технічний тягар для Росії. Хоча атаки не перервуть назавжди цю важливу лінію постачання, вони послаблять стратегічну перевагу, яку російська військова машина отримує від окупації півострова. Чим більше ракет буде надано Україні, щоб порушити російську рятувальну лінію над Керченською протокою, тим швидше вона може деградувати російську оборону та створити умови для майбутніх наступальних здобутків, — пояснив генерал.

Багато західних лідерів заявляють, що підтримуватимуть військові зусилля України “стільки, скільки буде потрібно”. Це хибна концепція перемоги, вважає Годжес. Натомість радить зробити все можливе, щоб допомогти Україні перемогти Росію якомога швидше. Виведення з ладу Кримського мосту, хоч і складне завдання, цілком досяжне, якщо Києву дадуть належні інструменти для цієї роботи, констатує генерал.

Раніше стало відомо, що канцлер Німеччини Олаф Шольц відмовляється надсилати Україні крилаті ракети Taurus через побоювання, що вони будуть використані для атаки на Керченський міст.

Довідка. Taurus — керовані ракети з радіусом дії до 500 кілометрів, які є аналогом британських Storm Shadow. Останні вже використовуються українськими військовими. Taurus запускають винищувачі, а надалі вони самостійно знаходять свої цілі й можуть летіти під радарами. Ці ракети вважають ефективними проти захищених цілей, зокрема командних бункерів чи складів боєприпасів.

  • За інформацією ЗМІ, Білий дім передав Україні ракети великої дальності ATACMS, озброєні касетними бомбами, а не однією боєголовкою.
  • Українські війська застосували британські далекобійні ракети для масштабного удару по Чорноморському флоту РФ у тимчасово окупованому Криму.
  • Фахівці ISW проаналізували, як ракети ATACMS вплинуть на російсько-українську війну.
  • 19 жовтня Дмитро Кулеба повідомив, що постачання ATACMS здійснюватимуть на постійній основі.
  • Депутати німецького Бундестагу Марі-Агнес Штрак-Циммерманн (“Вільні демократи”), Антон Гофрайтер (“Зелені”) та Андреас Шварц (СДПН) написали листа до канцлера Олафа Шольца та міністра оборони Бориса Пісторіуса, у якому, зокрема, вимагають передати Україні далекобійні ракети Taurus.

Генерал-лейтенант Олександр Павлюк, командувач Сухопутних військ Збройних Сил України, повідомив, що за тиждень з 18 по 24 липня підрозділи РЕБ зірвали майже 8 тисяч завдань ворога із застосування розвідувальних БпЛА та FPV-дронів.

Станом на 22:00 в п’ятницю, 26 липня, від початку доби по всій лінії фронту кількість бойових зіткнень збільшилась до 107.

Румунія заявила, що виявила на своїй території фрагменти російських безпілотників, проте в НАТО стверджують, що не бачать ознак навмисного нападу на територію Альянсу.

Лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз українським захисникам на Харківщину нову партію техніки, зокрема дрони, системи радіоелектронної боротьби, командно-штабні машини та техніку для будівництва фортифікацій.

Протягом дня, 26 липня, армія РФ здійснила 16 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Загалом зафіксовано 69 вибухів.