Гренландія може здобути незалежність, але навряд чи стане частиною США – МЗС Данії

Джерело: Reuters

Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен заявив, що Гренландія може стати незалежною, але навряд чи стане частиною США.

“Ми повністю визнаємо, що Гренландія має власні амбіції. Якщо вони реалізуються, Гренландія стане незалежною, хоча навряд чи з амбіціями стати федеральним штатом у складі США”, – сказав Расмуссен.

За його словами, занепокоєння США щодо безпеки в Арктиці виправдане, адже активність Росії та Китаю в регіоні зросла.

“Не думаю, що у нас зовнішньополітична криза. Ми відкриті до діалогу з американцями про те, як ми можемо співпрацювати ще тісніше, щоб забезпечити реалізацію американських амбіцій”, – додав данський міністр.

Що передувало?

Обраний президент США Дональд Трамп висловлювався щодо можливості купівлі Гренландії, повернення контролю над Панамським каналом та приєднання Канади.

Його команда прокоментувала заяви. Основною причиною залишається прагнення Штатів зміцнити свій вплив. ЗМІ вже писали, що ідея щодо купівлі Гренландії може стати найбільшим територіальним придбанням США в історії.

Гренландія, Данія та Канада критично відреагували на заяви. Наприклад, прем’єр-міністр Гренландії Муте Егеде під час новорічної промови наголосив на прагненні досягти незалежності острова від Данії. Зі свого боку данська прем’єрка Метте Фредеріксен заявила, що не уявляє сценарію, за яким США візьмуть під контроль Гренландію.

Раніше Данія вирішила інвестувати щонайменше 1,5 мільярда доларів у зміцнення своєї оборонної присутності в Арктиці. Заява з’явилася через кілька годин після того, як новообраний президент США Дональд Трамп повторив свій заклик до придбання Гренландії, назвавши це “абсолютною необхідністю” для національної безпеки. Також країна змінила королівський герб, аби на ньому був помітніший символ Гренландії та Фарерських островів.

У Канаді ж виключили можливість приєднання до Сполучених Штатів. Прем’єр-міністр Джастін Трюдо наголосив на незалежності Канади та підтримці взаємовигідних відносин з сусідньою країною. На Різдво обраний президент США висловився щодо можливих переваг включення Канади до складу Сполучених Штатів, заявивши, що це дозволить істотно знизити податки.

Республіканець продовжив риторику щодо Канади, знову назвавши прем’єр-міністра Джастіна Трюдо “губернатором” та заявивши, що приєднання країни як 51-го штату знизило б податки для канадців на 60%.

  • Американський мільярдер та винахідник Ілон Маск прокоментував допис прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо про те, що Канада ніколи не стане частиною Сполучених Штатів. Мільярдер назвав Трюдо “дівчинкою”.

Інавгураційний комітет новообраного президента США Дональда Трампа з моменту перемоги на виборах у листопаді 2024 року зібрав понад $150 мільйонів.

Імпорт сирої нафти до Китаю з Росії досяг рекордного рівня у 2024 році зі зростанням на 1% порівняно з 2023 роком. Обсяги постачання з Росії, включно з трубопровідним і морським транспортом, становили 108,5 мільйона тонн, що еквівалентно 2,17 мільйона барелів на добу.

Міністерство внутрішніх справ Латвії запропонувало зміни до закону про національну безпеку, які передбачають заборону громадянам Росії та Білорусі обіймати посади у сферах управління критичною інфраструктурою. Поправки також стосуються інфраструктури, що має особливе значення на європейському рівні.

На честь інавгурації обраного президента США Дональда Трампа, яка відбудеться вже сьогодні, 20 січня, журнал Time оприлюднив обкладинку випуску, на якій новий американський лідер зайняв президентське крісло.

На інавгурацію обраного президента США Дональда Трампа 20 січня запрошено найбагатших людей світу, політиків, керівників великих компаній та низку знаменитостей.