Хорватська поліція спалює документи та телефони мігрантів, які намагаються потрапити до ЄС
Джерело: The Guardian
Прикордонна поліція Хорватії, ймовірно, спалює паспорти, телефони та одяг мігрантів, які прагнуть потрапити на територію Європейського Союзу.
Відповідними даними з виданням поділилась гуманітарна організація No Name Kitchen (NNK). За їх даними, поліціянти спалюють речі мігрантів перед тим, як повернути їх до Боснії. Також є свідчення про сексуальне насилля та побиття з боку правоохоронців.
Щоденно до ЄС прагнуть потрапити тисячі жителів Південної Азії, Близького Сходу, Північної Африки, та, останнім часом, Китаю. Аби потрапити до ЄС, їм потрібно перетнути Балкани. Тут мало закладів, відтак мігранти змушені проводити більшу частину подорожі у тимчасових таборах або на вокзалах.
Багатьох з них зупиняє та обшукує хорватська поліція. Чимало мігрантів правоохоронці нібито грабують та повертають назад до Боснії.
Таке ставлення – очевидне порушення міжнародного права, відповідно до якого мігранти повинні мати змогу подати запит на притулок.
NNK детально повідомила про розташування восьми великих об’єктів, де хорватські поліціянти нібито спалювали речі та документи мігрантів, які потрібні для заяви на отримання притулку під час прибуття до ЄС.
У спалених телефонах, ймовірно, могли бути фото та відео, які свідчать про зловживання поліції Хорватії.
NNK відвідала кордон Хорватії і Боснії наприкінці 2023 – напочатку 2024 року, аби зібрати свідчення мігрантів.
Організація ідентифікувала місця в районах, де зазвичай видворяють мігрантів, і задокументовано ідентифікаційні картки, напівзгорілі сумки, сотні телефонів, взуття, окулярів, офіційних державних документів, павербанків, грошей та інших повсякденних предметів, що підтверджує свідчення.
Також зібрано сотні свідчень про ймовірне насилля з боку прикордонної поліції.
Зокрема у грудні 2023 року вагітна марокканка повідомила, що зазнала сексуального насилля з боку двох хорватських поліціянтів. Після цього вони спалили її речі разом із речами інших членів її групи.
Інша жінка, яка приїхала разом із чоловіком, ще однією жінкою та трьома неповнолітніми, повідомила, що прикордонник особисто обшукував її, повністю роздягнувши. Щобільше, він заглядав у її статеві органи та погрожував зґвалтуванням.
“Обшук – це найгірше, що зі мною відбулось. Я б обрала, щоб він мене побив, аніж обшукував таким чином”, – сказала вона.
Коли її разом з іншими відпустили та сказали повертатись до Боснії, вона побачила, як офіцери спалювали конфісковані у них речі.
За іншими свідченнями, у листопаді 2023 року поліціянти побили чотирьох марокканців, а потім також спалили їхні речі. Після цього правоохоронці нібито змусили мігрантів ходити босоніж по гарячому попелу, погрожуючи побиттям кийками.
Попри ці свідчення, Хорватія заперечує, що повертає мігрантів до Боснії чи застосує до них насилля. Однак NNK подала зібрані докази в ООН.
Речник міністерства внутрішніх справ Хорватії заявив, що вони проводять “політику нульової терпимості до будь-якої потенційної незаконної діяльності, вчинюваної його персоналом”, і що вони мають незалежний механізм для контролю за поведінкою поліції.
Щодо свідчень вагітної жінки та групи з чотирьох марокканських чоловіків, речник сказав, що якби таке дійсно сталось, то важко уявити, що про це не заявили б у поліцію.
Він додав, що за насильством та крадіжками на кордоні часто стоять контрабандисти, і що поліція задокументувала “багато випадків сфабрикованих заяв”.
“Щодо заяв про те, що хорватська поліція спалює речі, які вони конфіскували у мігрантів, ми хотіли б повідомити вам, що, щоб уникнути повернення до Хорватії як заявників на міжнародний захист, мігранти іноді знищують речі, які вони мають з собою, і викидають особисті речі при спробі незаконного перетину кордону”, – сказав речник.
Варто зауважити, що про подібні дії з боку хорватських правоохоронців повідомляють не вперше. Зокрема у 2019 році на той час президентка Хорватії Колінда Грабар-Кітарович фактично визнала, що мігрантів силою повертають у Боснію. При цьому вона наголосила вона, що їм законно відмовляли у наданні притулку.
Того ж року Європейський суд з прав людини постановив, що хорватська поліція винна в смерті шестирічної афганської дівчинки, яка разом зі своєю родиною була змушена повернутися до Сербії, перетнувши залізничні колії, де вона потрапила під потяг.
- Угорщина готова подати до суду на Європейську комісію з вимогою відшкодувати кошти на охорону зовнішнього кордону ЄС від мігрантів.
Медіарух, медійні та громадські організації у спільній заяві закликали президента України Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції стосовно запровадження санкцій проти ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова.
Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.
Малиновський районний суд Одеси прийняв рішення, що покаранням для обвинуваченого у шахрайстві стане не лише рік пробаційного нагляду, а й обов’язкове читання художньої літератури.
27 грудня у роботі чат-боту ChatGPT стався глобальний збій по усьому світу. В OpenAI підтвердили, що ChatGPT та сервіс для ШІ-генерації відео Sora працюють “з великою кількістю помилок”.
Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.