Хто може стати наступним Папою Римським: ключові кандидати за версією BBC

BBC опублікувало перелік потенційних кандидатів на пост Папи Римського.

Колегія кардиналів збереться на конклав у Сикстинській капелі де голосуватиме за бажаних кандидатів, доки не буде обрано єдине ім’я. Вперше в історії менше половини тих, хто матиме право голосу, будуть європейцями.

Ось деякі з імен, які згадуються як потенційні наступники Франциска.

П’єтро Паролін. Італієць, 70 років.

Джерело: Getty Images

Італійський кардинал Паролін був державним секретарем Ватикану при Папі Франциску, що робить його головним радником Папи. Держсекретар також очолює Римську курію, центральну церковну адміністрацію.

Ефективно працюючи на посаді заступника Папи, він може вважатися фаворитом.

Дехто вважає, що він більш схильний надавати пріоритет дипломатії та глобальному світогляду, ніж чистоті католицької догматики. Водночас він критично ставиться до легалізації одностатевих шлюбів у всьому світі, називаючи історичне голосування 2015 року в Ірландській Республіці “поразкою людства”.

Луїс Антоніо Гокім Тагле. Філіппінець, 67 років

Джерело: Getty Images

Кардинал Тагле має десятиліття пастирського досвіду — він був активним церковним лідером серед людей, а не дипломатом для Ватикану чи експертом з церковного права десь у монастирі.

Церква має великий вплив на Філіппінах, де близько 80% населення є католиками.

Він вважається поміркованим у католицькому розумінні, і його охрестили “азіатським Франциском” через відданість соціальним питанням і симпатію до мігрантів, яку він поділяв з покійним Папою Римським.

Він виступав проти права на аборт, називаючи його “формою вбивства”. Він також виступав проти евтаназії.

Але в 2015 році, коли він був Архиєпископом Маніли, кардинал Тагле закликав Церкву переглянути свою “сувору” позицію щодо геїв, розлучених і матерів-одиначок, заявивши, що кожна людина заслуговує співчуття і поваги.

Кардинал вважався кандидатом на пост Папи ще у 2013 році, коли обрали Франциска.

Фрідолін Амбонго Бесунгу. Конголезець, 65 років

Джерело: AFP

Кардинал Амбонго – провідний кандидат, родом з Демократичної Республіки Конго (ДРК).

Він був Архієпископом ДРК впродовж багатьох років.

Кардинал є культурним консерватором, виступає проти благословення одностатевих шлюбів, заявляючи, що “союзи осіб однієї статі вважаються такими, що суперечать культурним нормам і по суті є злом”.

Християни в Конго подекуди стають жертвами переслідуваннями з боку угрупування “Ісламська держава” й на цьому тлі кардинал Амбонго вважається запеклим захисником Католицької Церкви.

Але в інтерв’ю 2020 року він підтримав ідеї релігійного плюралізму, сказавши “Нехай протестанти будуть протестантами, а мусульмани – мусульманами. Ми будемо працювати з ними. Але кожен повинен зберігати свою ідентичність”.

Пітер Кодво Аппіа Турксон. Ганець, 76 років

Джерело: Reuters

Кардинал Турксон був першим ганцем, який став кардиналом у 2003 році за часів Папи Івана Павла ІІ. Гітарист, який колись грав у фанк-гурті, кардинал Турксон відомий своєю енергійністю.

Як і багато кардиналів з Африки, він дотримується консервативних поглядів. Однак він виступає проти криміналізації гомосексуальних стосунків в африканських країнах, включаючи його рідну Гану.

У 2012 році на конференції єпископів у Ватикані його звинуватили в тому, що він робив страшні прогнози щодо поширення ісламу в Європі, за що пізніше вибачився.

Петер Ердо. Угорець, 72 роки

Джерело: Reuters

Петер Ердо має велику повагу в Католицькій Церкві в Європі, двічі очолював Раду Європейських Єпископських Конференцій з 2006 по 2016 рік.

Він добре відомий серед африканських кардиналів і працював над відносинами Католицької Церкви з Православною Церквою.

Архиєпископ Будапешту і примас Угорщини виріс у католицькій родині за часів комунізму, і його вважають потенційним компромісним кандидатом.

Його консервативні погляди на сім’ю припали до душі деяким частинам Церкви. Під час міграційної кризи в Європі в 2015 році він заявив, що Церква не буде приймати мігрантів, оскільки це рівнозначно торгівлі людьми.

Анджело Скола. Італієць, 83 роки

Джерело: Getty Images

Колишній архиєпископ Мілану був лідером у 2013 році, коли обирали Франциска.

Його ім’я знову з’явилося напередодні конклаву через книгу про старість, яку він публікує цього тижня. Книга містить передмову, написану Папою Франциском незадовго до того, як він потрапив до лікарні, в якій він сказав, що “смерть не є кінцем всього, але початком чогось”.

Райнхард Маркс. Німець, 71 рік

Джерело: Getty Images

Найвищий католицький священнослужитель Німеччини також є дуже близьким до Ватикану.

Архиєпископа Мюнхена і Фрайзінга обрали радником, коли Франциск став Папою у 2013 році. Протягом 10 років він консультував Папу з питань церковної реформи та досі курує фінансову реформу Ватикану.

Він виступав за більш толерантний підхід до гомосексуалістів і трансгендерів у католицькому вченні.

Але в 2021 році він запропонував піти у відставку через серйозні помилки в боротьбі з сексуальним насильством над дітьми в католицькій церкві Німеччини. Франциск відкинув цю ідею.

Марк Уелле. Канадець, 80 років

Джерело: Reuters

Кардинала Уелле протягом багатьох років він очолював Ватиканську дикастерію у справах єпископів, яка обирає кандидатів на єпископство по всьому світу, тому він відіграв важливу роль у перевірці майбутніх членів католицької ієрархії.

Уелле рішуче виступає за збереження принципу целібату для священиків.

Він виступає проти висвячення жінок-священиків, але закликає до більшої ролі жінок в управлінні Католицькою Церквою, кажучи, що “Христос — чоловік, Церква — жінка”.

Роберт Превост. Американець, 69 років

Джерело: Getty Images

Уродженець Чикаго кардинал Преворст, два роки тому став на місце Марка Уелле на посаді префекта Ватиканської дикастерії у справах єпископів і відбирав наступне покоління єпископів.

Він багато років працював місіонером у Перу, перш ніж став там архиєпископом.

Його вважають реформатором, але у свої 69 років він може вважатися занадто молодим для папства. Період його перебування на посаді архиєпископа в Перу також був затьмарений звинуваченнями у приховуванні випадків сексуального насильства, які його єпархія заперечувала.

Роберт Сара. Гвінеєць, 79 років

Джерело: GUY PETERSON/AFP

Кардинал Сара відомий своєю прихильністю доктрині і традиційній літургії і часто вважався противником реформаторських поглядів Папи Франциска.

Сара став наймолодшим архиєпископом у віці 34 років, коли Папа Іван Павло ІІ призначив його прелатом у Конакрі в Гвінеї.

Хоча його не вважають фаворитом папства, він може заручитися сильною підтримкою консервативних кардиналів.

П’єрбаттіста Піццабалла. Італієць, 60 років

Джерело: EPA

Висвячений в Італії у 25 років, наступного місяця Піццабалла переїхав до Єрусалиму і відтоді живе там.

П’ять років тому Папа Франциск призначив його Латинським Патріархом Єрусалиму, а згодом кардиналом, і Піццабалла говорив про це місто як про “серце життя цього світу”. Кардинал глибоко розуміє ізраїльтян і палестинців, а також війну в Газі.

Однак його відносно молодий вік і недосвідченість як кардинала можуть зіграти проти нього.

Майкл Черні. Канадець, 78 років

Джерело: ANGELO CARCONI/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Кардинала Черні призначив на посаду Папа Франциск. Він як і Франциск є єзуїтом — представником провідного ордену Католицької Церкви.

Черні народився в колишній Чехословаччині, але його сім’я переїхала до Канади, коли йому було два роки.

Він багато працював у Латинській Америці та Африці, де заснував Африканську єзуїтську мережу боротьби зі СНІДом, а також викладав у Кенії.

Черні популярний серед прогресивних діячів Церкви і вважався близьким до Папи Франциска.

Попри те, що це сильний кандидат, навряд чи кардинали оберуть другого Папу-єзуїта поспіль.

Раніше агентство Reuters називало імена дев’яти ймовірних претендентів на папський престол.

На закинутій приватній ділянці в одному із сіл Броварського району Київщини команда служба порятунку тварин КАРГ виявила поранене лисеня, котра потрапило в іржавий капкан. Тварина застрягла біля дерева, до якого був прикріплений металевий пристрій.

23 квітня спецпредставник президента США Кіт Келлог закликав зупинити російсько-українську війну за планом Дональда Трампа після лондонської зустрічі з українською делегацією.

​Після смерті Папи Римського Франциска Міністерство закордонних справ Ізраїлю опублікувало на платформі X повідомлення зі співчуттями: “Спочивайте з миром, Папо Франциску. Нехай пам’ять про нього буде благословенною”. Проте незабаром публікації видалили, що викликало обурення серед ізраїльських дипломатів, особливо в католицьких країнах.  

Мер міста Ланкастер у Південній Каліфорнії Рекс Перріс під час засідання міської ради зазначив, що хоче “роздавати безкоштовний фентаніл тим, хто його потребує”. За його словами, це допоможе зменшити кількість безхатьків.

23 квітня президент Володимир Зеленський нагадав, що Сполучені Штати під час першої каденції президента Дональда Трампа ухвалили “Кримську декларацію”, котра засуджувала вторгнення і визнавала територіальну цілісність України.