Хто причетний до збору російських дронів «Герань-2», відомих як «Shahed 136»
Джерело: InformNapalm
Команда українських хакерів “Кібер Спротив”, співпрацюючи з міжнародною розвідувальною спільнотою InformNapalm, провела складну CYBINT-операцію. Під час неї вони здобули понад 100 Гб інформації та конфіденційних даних російського ТОВ “АЛЬБАТРОС”, зокрема тисячі сторінок внутрішньої документації, технічні характеристики та креслення різних типів безпілотних літальних апаратів (БПЛА) “Альбатрос”.
За даними видання, інформація підтверджує шляхи обходу санкцій РФ, а також документи, що стосуються виробництва дронів-камікадзе “Shahed 136”, відомих як “Герань-2”.
Цей текст є першою частиною матеріалів, яка виступає вступом до дослідження документів (ТОВ) “АЛЬБАТРОС”.
Зазначено, що на основі отриманих документів стало відомо, що в Єлабузі виробляють не лише дрони-камікадзе в окремому цеху, але і вся територія особливої економічної зони є суцільним військовим об’єктом, який відповідно до міжнародного права може бути визнаний законною військовою ціллю для знищення.
2 квітня цього року Сили оборони України атакували БпЛА територію так званої особливої економічної зони “Алабуга” ( Єлабуга, Республіка Татарстан, суб’єкт РФ) завод, де збирають дрони. Проте прессекретар Генсека ООН Стефан Дюжаррік назвав це атакою на “цивільну інфраструктуру”.
Що таке ТОВ “Альбатрос”
Отримати дані про компанію вдалося завдяки доступам до особистих даних генерального директора цієї компанії – Алєксєя Флорова.
ТОВ “Альбатрос” почало виробництво безпілотників у 2017 році, спочатку знаходячись у Підмосков’ї. Проте з 2023 року компанія стала резидентом особливої економічної зони “Алабуга”.
У грудні 2023 року Міністерство торгівлі США ввело експортні обмеження проти 28 російських компаній, серед яких були два резиденти ОЕЗ “Алабуга”: ТОВ “Альбатрос”, яке займається виробництвом безпілотників, та “Дельфін Алабуга”, що спеціалізується на виробництві моторних човнів.
У січні 2023 року російське видання РБК Татарстан опублікувало статтю про виробництво безпілотників та моторних човнів у “Алабузі”. У цій публікації згадувалися ТОВ “Альбатрос” і “Дельфін Алабуга”, і вказувалося, що Флоров представляє “Дельфін Алабуга”.
Проте в американському санкційному списку також згадуються інші компанії, такі як АТ “Геомир”, ТОВ “АЛБ.АЕРО”, ТОВ “Ассистагро” і ТОВ “ГеомирАгро”, які пов’язані прямо чи опосередковано з Флоровим. Флоров є директором “Геомира” і керівником “АЛБ.АЕРО”, учасником “ГеомирАгро”, а також має спільні проєкти з “Ассистагро”.
Зацікавленість американців в компанії “Альбатрос” та причетних до неї осіб може бути пов’язана з тим, що є підстави вважати, що саме на виробничій базі “Альбатроса” у “Алабузі” росіяни збирають безпілотники Шахед.
ВПК “Алабуга”
Військово-промисловий комплекс “АЛАБУГА” – колишня особлива економічна зона, яка до вторгнення Росії в Україну була привабливим регіоном для внутрішніх і зарубіжних інвестицій. За рахунок відсутності податків та низьких ставок податку на прибуток, “АЛАБУГА” привертала швидкі темпи розвитку бізнесу. Наприкінці 2016 року на цю зону припадало 74% всіх іноземних інвестицій в Татарстані.
Після введення потужних санкцій проти Росії, багато іноземних компаній почали закривати свої підрозділи в “АЛАБУЗІ”. У зв’язку з цим виникла потреба у новому напрямку використання пустуючих приміщень та цехів, особливо в умовах переходу країни на воєнний стан. У такий спосіб колишня особлива економічна зона перетворилася на військово-промисловий комплекс.
“АЛАБУГА” бере активну участь у виконанні мобілізаційних завдань, а місцева влада з керівниками підприємств обговорює проведення виборів президента РФ.
Інформація про плани Росії стосовно виробництва військових дронів іранської конструкції на її території з’явилася восени 2022 року. Згідно з даними американських спецслужб, Тегеран поставляє Росії обладнання для спільного виробництва дронів-камікадзе.
У червні 2023 року The Washington Post опублікував матеріал, заснований на витоках російської інженерної документації та службового листування, згідно з яким в “АЛАБУЗІ” планується виготовлення 6 тисяч дронів до літа 2025 року.
Отримані “Кібер Спротивом” документи підтверджують ці дані. У березні 2024 року планувався візит Першого заступника голови уряду РФ Андрія Білоуса до “АЛАБУГИ”, де планувалося продемонструвати “діючі виробництва “Альбатрос” і “Дельфін”.
Утім показувати виробництво моторних човнів “Дельфін” людині, яка є головою комісії з розвитку БПЛА дивно, якщо це виробництво човнів, а не дронів.
У переліку того, що мали показати Білоусу є назва обʼєкта, його виробнича потужність на рік, а також є опис: що за обʼєкт, чим займається і який стан готовності. Йдеться, що “Альбатрос” може на рік виготовити 1000 дронів, а також підприємство виробляє інструменти і прилади для вимірювання, тестування та навігації.
Після повної передачі технології від Ірану, Росія планує виробляти до 10 тисяч одиниць дронів-камікадзе щорічно. Це вказує на те, що Росія активно використовує передані технології для масового виробництва безпілотників, які можуть використовуватися в якості засобів атаки.
Також можна вказати, що в тексті описано, які підприємства вже працюють, а які знаходяться на етапі будівництва. Наприклад, Конструкторське бюро “Яковлєв”, розташоване в приміщенні “Синергія 13.2”, призначене для проведення науково-дослідних та конструкторських робіт у сфері літальних апаратів, двигунів, електронних плат та зв’язку. Цей центр був запущений у грудні 2023 року.
Ще одне діюче підприємство – це освітній центр “Алабуга Політєх”. Як зазначено, планова кількість студентів центру складає 10 000 на рік.
Два проєкти знаходяться на стадії пусконалагоджувальних робіт:
- проєкт з виробництва двигунів внутрішнього згоряння (розташований в приміщенні “Синергія 13.1”) з плановою потужністю 40 000 одиниць на рік;
- проєкт з виробництва електронних компонентів (розташований в приміщенні “Синергія 8.1”) з плановою потужністю 160 000 одиниць на рік.
Ще є другий пункт цієї таблиці — проєкт “Дельфін” (розташований в приміщенні “Синергія 8.2”), який не має жодних відміток, а в його характеристиках зазначено лише площу виробництва (40 000 кв.м.) та загальний опис “композитне, збиральне та випробувальне виробництво виробів”. Саме вид виробів залишається невідомим. Проте, планується виробництво 10 000 одиниць цих “виробів” щорічно.
Що може бути проєктом “Дельфін”?
Щодо витоку даних стосовно моторних човнів Dolphin 632, в якій зазначалося про можливе збільшення виробництва до 10 тисяч одиниць на рік після передачі технології від Ірану до Росії. Ймовірно, видання навело підтвердження від російської сторони щодо місцезнаходження виробництва безпілотних літальних апаратів (БПЛА) “Шахед-136” / “Герань-2”.
Ця таблиця також допомагає зрозуміти розташування підприємств. Проєкт “Дельфін” розміщений у корпусі “Синергія 8.2”. Американський Інститут науки та міжнародної безпеки (ISIS) відстежує російське виробництво БПЛА і у своєму вересневому оновленні процесу виробництва дронів показав супутникові знімки тих же цехів, які були опубліковані минулого року Білим Домом.
Як видно, корпус ліворуч має позначку 8.2, а корпус праворуч – 8.1. На вебсайті “Альбатросу” зазначено, що їх головна адреса – 423601, Республіка Татарстан, міське поселення місто Єлабуга, територія ОЕЗ “Алабуга”, вулиця Ш-1, буд. 8/1. Це підтверджується в матеріалах Центру журналістських розслідувань – корпус праворуч і є “Синергія 8.1”, де збирають “Альбатроси”. Відповідно, корпус ліворуч – “Синергія 8.2”, а саме тут реалізується проєкт “Дельфін” — виробництво нібито моторних човнів, хоча насправді – дронів.
Які люди причетні до виробництва дронів
Тут йдеться не лише про безпосереднє створення БпЛА, а також і налагодження співпраці з Іраном у цій галузі.
У першому листі вказано запит від Раміса Сахабутдінова, старшого спеціаліста з безпеки і пропускного режиму АТ “ОЕЗ ПВТ “Алабуга”. Він просить провести анкетування працівників, бо надійшло прохання “вищестоящих колег”. Всі працівники, які повинні заповнити анкети, нібито задіяні у виробництві “моторних човнів”. Це вказує на те, що служба безпеки уважно стежить за виробництвом.
Подальший аналіз біографій осіб, зазначених у списку, підтверджує, що “моторні човни” насправді – це БПЛА.
Щодо Флорова, він відповідальний за ділові контакти і бізнес-модель компанії-виробника БПЛА “Альбатрос”.
Тепер про “головного конструктора виробництва моторних човнів” Константина Спірідонова. Перша дата у таблиці вказує на дату офіційного працевлаштування особи в “Алабузі”, друга – дата народження. Спірідонов також працює в “Альбатросі” і є лідером виробничої ланки компанії.
Важливо зазначити, що він має специфічну особисту електронну адресу, яка вказує на його інтереси у сфері авіації. Це підтверджується його онлайн-активністю, де він використовує нікнейми, пов’язані з авіаційною тематикою.
Ще у 2020 році Спірідонов у інтерв’ю заявив, що його основна робота – це проектування безпілотників “Альбатроса”, а не розробка модів для комп’ютерних ігор. На фото 2017 року видно Спірідонова, що демонструє крило безпілотного літального апарата. Фото отримане з витоку даних “Альбатроса”.
Ключова роль саме Флорова і Спірідонова у розвитку безпілотної авіації в Єлабузі підтверджена й іншими документами. Перед переїздом на територію ОЕЗ на початку 2023-го компанія подавала на розгляд керівництву економічної зони бізнес-план, де у документах є окремий пункт про керівників та їх обов’язки. Наприклад, Флоров відповідає за ведення документації та збереження конфіденційності, а Спірідонов за технологічний розвиток та “винахідництво”.
Причетність до виробництва має не тільки “Альбатрос”
Проте виробництво дронів у “Алабузі” – це не тільки “Альбатрос”. Причетність до цього має вся економічна зона, включно з розташованим на її території ПТУ “Алабуга Политех”. Свідчить про це біографія керівника одного з департаментів у групі “Управління” відділу виробництва дронів Євгенія Махнутіна.
Махнутін є рекрутером, що влаштувався в “Алабугу” ще у листопаді 2022 року. Він шукає кадри не тільки для виробництва БПЛА, але й загалом для інших резидентів особливої економічної зони. Раніше він працював в Росії та залучав студентів до переїзду в Єлабугу, де життя, за його словами, стає краще та веселіше.
Також слід зазначити, що Махнутін має стосунок і до набору учнів ПТУ, як свідчить інцидент, що стався в училищі наприкінці березня 2023 року. Це підтверджується його коментарем у пресі про умови життя та навчання в Єлабузі, які, за словами родичів померлого студента, не сприяли його всебічному розвитку.
Згідно розслідувань інших видань, стверджувалося, що над “моторними човнами”, які атакують Україну, працюють самі студенти ПТУ.
Це підтверджується документом “Кібер Спротив”, що містить інформацію про “управлінців проекту моторні човни”. Особлива увага приділяється особі Віктора Плугатирьова, який, за вказаними даними, має бути неповнолітнім. Він займає посаду “спеціаліста відділу супроводу виробництва моторних човнів”.
Незважаючи на відсутність документів, що підтверджують навчання Плугатирьова в “Алабуга Политех”, існував Telegram-канал, що містив опис зображеного в документі.
Другий документ, що свідчить про розробку безпілотників за іранським зразком, – це лист з вимогою до працівників надати звіти про відрядження до Тегерану у 2023 році. Це може свідчити про участь працівників у роботі з Іраном у галузі безпілотної авіації.
Отже, наявні дані свідчать про активну діяльність підприємства у сфері розробки та виробництва безпілотників, а також про можливу співпрацю з Іраном у цій галузі.
- У війні в Україні безпілотники стають таким же ключовим фактором, як танки під час Першої світової війни, змінюючи тактику, стратегію та результати бою.
Загальна чисельність пошкоджених пам’яток культурної спадщини в Україні внаслідок нападу РФ станом на кінець грудня 2024 року складає 1255 об’єктів. З них національного значення — 125, місцевого — 1055, щойно виявлених — 75.
За п’ять місяців Курської операції українські військові ліквідували понад 15 тисяч росіян, знищили сотні одиниць техніки та взяли в полон 860 російських військових, які поповнили обмінний фонд.
На Закарпатті Нацполіція затримала псевдоправоохоронця та його спільника за нелегальне переправлення чоловіків призовного віку за кордон. Бажаючих перевозили на транспортному засобі, замаскованому під інкасаторське авто, а кермувальник видавав себе за поліціянта.
Міністерство оборони кодифікувало та вже допустило до використання логістичний наземний роботизований комплекс “D-21” українського виробництва.
Президент Австрії Александер Ван дер Беллен доручив формування федерального уряду країни Герберту Кіклю, главі Австрійської партії свободи (FPÖ). Партія Кікля здобула перемогу на парламентських виборах в Австрії у вересні, набравши 28,8% голосів.