Ілон Маск визнав, що мав особисту розмову з Путіним у 2022 році – The New Yorker

Джерело: The New Yorker

З початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, уряд США став покладатися на технологічного мільярдера Ілона Маска, однак зараз намагається його приборкати. Засновник SpaceX повідомив посадовцям Пентагону, що мав телефонну розмову із президентом РФ Володимиром Путіним, що раніше всіляко заперечував.

Маск розповів про спілкування з главою РФ під час жовтневої розмови з колишнім високопосадовцем Пентагону Коліном Калєм. Вони розмовляли про те, що українські сили раптово втратили звʼязок зі Starlink, коли зайшли на територію, що була окупована росіянами.

Інший посадовець згадав, що Маск також заявив йому про розмову з Путіним за декілька тижнів перед тим, як написав у Twitter свій “мирний план”, і зауважив, що його консультації з Москвою були регулярними.

Поряд зі звичайними атаками Кремль здійснював кібератаки на цифрову інфраструктуру України. Українські посадовці та коаліція експатріантів у технологічному секторі знайшли потенційне рішення: SpaceX, яка виробляє лінійку мобільних інтернет-терміналів під назвою Starlink. Встановлені на штативі тарілки, кожна розміром з комп’ютерний дисплей і одягнені в білий пластик, що нагадує елегантний дизайн електромобілів Tesla Маска, з’єднуються з мережею супутників.

Троє осіб, які брали участь у переведенні Starlink в Україну, і всі говорили на умовах анонімності, оскільки хвилювалися, що Маск, якщо засмучений, може відмовитися від своїх послуг, зазначили, що вони спочатку не помітили важливості його особистого контролю.

Тоді про це ніхто не думав, — пояснив один із них, український технічний керівник. — Це все було про “Хай, біса, люди гинуть”.

У наступні місяці збір коштів, контракти з Агентством міжнародного розвитку США та з європейськими урядами, а також безплатні внески від SpaceX сприяли передачі тисяч одиниць Starlink в Україну.

Спочатку Маск продемонстрував беззастережну підтримку українській справі, коли український міністр з питань цифрової трансформації Михайло Федоров, опублікував у Twitter світлини обладнання в полі. Одначе, з початком війни SpaceX почала відмовлятися надання допомоги.

Маска також дедалі більше хвилювало те, що його технологія використовується для війни. Тоді ж він висловив підтримку ідеї переговорів.

Згодом опублікував у Twitter пропозицію щодо власного мирного плану, який передбачав проведення нових референдумів для зміни кордонів України та надання Росії контролю над Кримом.

Одного разу українські війська, які просувалися до окупованих районів на півдні, раптово виявились нездатними спілкуватися.

Ми були дуже близько до лінії фронту, — розповів військовий Микола. — Ми перетнули цей кордон, і Starlink перестав працювати. Наслідки були миттєвими. Зв’язок обірвався, блоки були ізольовані. Коли ви йдете в атаку, особливо для командирів, вам потрібен постійний потік інформації від батальйонів. Командирам доводилося їздити на поле бою, щоб бути в радіусі радіозв’язку, ризикуючи собою, — розповів Микола. — Це був хаос.

Тоді Каль зателефонував Маску, він подякував за його зусилля в Україні, визнав величезні витрати, які він поніс, і благав навіть кілька тижнів, щоб розробити контракт.

Маска не відразу переконали.

Мій висновок полягав у тому, що він нервував через те, що участь Starlink у РФ все частіше розглядали як сприяння українським військовим зусиллям, і шукав спосіб заспокоїти побоювання росіян, — зазначив Каль. На розчарування посадовців Пентагону, Маск заявив, що спілкувався з Путіним особисто. Розмова відбулась після того, як українські військові втратили зв’язок зі Starlink.

Після п’ятнадцятихвилинної розмови Маск погодився дати Пентагону більше часу. Він також з очевидним роздратуванням, відмовився від своїх погроз припинити обслуговування.

Грець з цим, — написав Маск у Twitter. — Хоча Starlink все ще втрачає гроші, а інші компанії отримують мільярди доларів від платників податків, ми просто продовжуватимемо безплатно фінансувати український уряд.

У червні цього року Міністерство оборони оголосило, що досягло угоди зі SpaceX.

Нагадаємо, у жовтні Маск заперечував розмову з Путіним, наголошуючи, що говорив із російським президентом лише один раз — приблизно 18 місяців тому, “про космос”.

На Донеччині та у прикордонних районах Сумщини стартує пілотний проєкт “Укрпошта. Аптека”, завдяки якому доставлятимуться ліки на деокуповані території України.

В “Енергоатомі” повідомили, що Запорізька АЕС знову – за крок до блекауту через відключення однієї з двох наявних ліній електропередачі ПЛ-330кВ “Феросплавна-1” внаслідок російських обстрілів.

Сьогодні, 21 лютого, президент України Володимир Зеленський провів селектор, учасники якого обговорили блокування кордону польськими фермерами та ситуацію на фронті.

Молдова планує надіслати Україні першу партію гуманітарної допомоги у 2024 році. Загальна вартість цієї допомоги, у вигляді матеріальних цінностей та іншого обладнання, складає 4,9 мільйона леїв, що перевищує 250 тисяч євро.

Внаслідок бойових дій Запорізька атомна електростанція залишилась на одній лінії живлення.