Індія відмовилася від російських винищувачів на користь французьких

Джерело: Global Defence

Індія та Франція завершили переговори щодо закупівлі 26 винищувачів Rafale M вартістю 7,6 млрд євро. Індійський флот планує замінити ними застарілі російські МіГ-29К і МіГ-29КУБ. Очікується, що міністр оборони Франції підпише контракт у квітні під час візиту до Індії.

Франція вже випередила Росію і стала другим найбільшим експортером озброєнь у світі після США, згідно з даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Французький військовий експорт зріс на 47% у 2019–2023 роках проти попереднього п’ятирічного періоду.

Тоді як російський експорт озброєнь у 2024 році впав на 47% порівняно з 2022-м – роком повномасштабного вторгнення в Україну. За даними SIPRI, загалом за останні п’ять років постачання російської зброї скоротилося на 64%, а її частка на світовому ринку знизилася до 7,8%. Якщо у 2018–2022 роках Росія експортувала озброєння до 47 країн, то у 2024-му – лише в 33.

Своєю чергою, Франція активно відбирає частку ринку у Росії. SIPRI зазначає, що 42% французького експорту зброї припадає на країни Азії та Океанії, ще 34% – на Близький Схід. Найбільшим покупцем французького озброєння стала Індія, на яку припадає майже 30% постачань.

Dassault Aviation повідомляє про різке зростання попиту через війну Росії проти України та невизначеність щодо військової підтримки ЄС з боку США. Компанія планує постачити 25 винищувачів Rafale та 40 бізнес-джетів Falcon у 2025 році. Президент Франції Емманюель Макрон уже закликав купувати французькі Rafale замість американських F-35. Водночас основною проблемою французького ОПК залишаються виробничі обмеження: якщо Dassault Aviation випускає 25 Rafale на рік, то Lockheed Martin у 2024-му планує виробити 190 F-35.

На одному з пляжів на заході Ірландії подружжя Кейт і Джон Гей натрапило на пляшку з посланням, яка пропливла майже 3 тисячі кілометрів через Атлантичний океан. У ній була записка від пари закоханих – Аніти Моран та Бреда Сквайрса – яку вони залишили ще у 2012 році після побачення на канадському острові Белл.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.