Іноземний бізнес в Росії втратив понад $170 млрд – дослідження KSE Institute

Джерело: дослідження KSE Institute

Згідно з даними дослідження Київської школи економіки (KSE Institute), від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну загальні втрати іноземного бізнесу в Росії перевищили $170 млрд.

Основну частину втрат становлять списання активів – понад $167 млрд. З них понад $57 млрд припадає на компанії, чиї активи конфіскувала російська влада й передала місцевим структурам або державним установам, хоча їхня ринкова вартість оцінювалася у близько $74 млрд.

Додатково компаніям довелось сплатити щонайменше $3 млрд “податку за вихід”, який став обов’язковою умовою продажу активів і значно зріс із 2023 року.

Найбільше постраждали компанії зі США ($46 млрд), Німеччини ($44,5 млрд), Великої Британії ($35,1 млрд), Франції ($12,1 млрд), Австрії ($6,7 млрд) та Фінляндії ($5,1 млрд).

Серед найбільших втрат – вихід British Petroleum (BP) із “Роснефти” ($25,5 млрд), націоналізація активів Uniper ($22 млрд), Fortum ($4,07 млрд), списання активів ExxonMobil ($4 млрд), Renault ($2,4 млрд) та вимушений продаж Société Générale свого російського бізнесу ($3,3 млрд).

“Продаж активів міжнародних компаній у Росії часто відбувався з суттєвим дисконтом – до 90–100% нижче ринкової вартості. Кремль та пов’язані з ним бізнес-групи отримували вигоду від цієї ситуації, викуповуючи активи міжнародних корпорацій фактично за безцінь”, – зауважують аналітики.

Разом з тим, Росія системно використовувала механізми економічного тиску. Щонайменше 30 компаній стали жертвами примусового захоплення активів. Серед них: Carlsberg, Danone, Fortum, Wintershall Dea, Uniper та ExxonMobil.

У 2023 році компанії сплатили $1,2 млрд “податку за вихід”, а у 2024 році до липня – ще $1,5 млрд. Загалом податкові втрати бізнесу перевищили $3 млрд. Часто вихід із ринку супроводжувався замороженням прибутків, а активи передавалися під контроль російських структур.

Фінансові втрати були найбільшими у секторі енергетики, де загальні списання British Petroleum, ExxonMobil, Fortum, TotalEnergies та Uniper перевищили $60 млрд.

Читайте також: Росія сподівається на повернення нафтових компаній США на ринок – NYT

В автомобільній промисловості Renault втратила $2,4 млрд, Volkswagen та Nissan також зазнали суттєвих втрат.

У фінансовому секторі Société Générale втратила $3,3 млрд, а UniCredit та Raiffeisen Bank постали перед масштабними судовими позовами та списаннями.

У сфері споживчих товарів McDonald’s, Nestlé, Unilever, Danone та Carlsberg довелось або піти з ринку, або розпродати активи за безцінь.

Станом на початок березня 2025 року 481 компанія повністю залишила російський ринок. Ще близько 1357 бізнесів скоротили операційну діяльність або перебувають у процесі виходу.

Водночас понад 2260 міжнародних компаній продовжують працювати в Росії без суттєвих змін, отримуючи прибутки та сплачуючи податки до бюджету країни-агресора.

“За оцінками KSE Institute, вихід міжнародних компаній із Росії посилює економічну ізоляцію країни. Росія втратила значну частку іноземних інвестицій, а її економіка стає дедалі більш залежною від державного контролю та китайських компаній”, – наголошують у KSE Institute.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 19 квітня. Станом на цей час загальна кількість бойових зіткнень становить 59.

Американський актор Лієв Шрайбер і фронтмен та засновник гурту Gogol Bordello Євген Гудзь у Нью-Йорку спекли великодні паски з борошна, яке зібрали на розмінованих полях на півночі Харківщини й експортували до США.

Німецькі урядовці блокують постачання Туреччині близько 30 винищувачів Eurofighter через арешт мера Стамбула Екрема Імамоглу — ключового політичного суперника президента Реджепа Таїпа Ердогана.

Речник Пентагону Шон Парнелл підтвердив скорочення місії військ США в Сирії.

Поліція затримала ще двох підлітків, причетних до побиття українського військового у Києві 18 квітня.