Інтерпол розблокував для України доступ до інструментів у розслідуванні воєнних злочинів
Джерело: Нацполіція
Інтерпол дозволив Україні використовувати його механізми для розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та геноциду.
Відповідне рішення ухвалили під час зустрічі Генерального секретаря Інтерполу Вальдесі Укрізи з начальником Департаменту міжнародного поліцейського співробітництва Нацполіції України Віталієм Касапом у Ліоні на щорічній конференції голів Національних центральних бюро Інтерполу.
Раніше Інтерпол відмовлявся розглядати такі запити від України, посилаючись на статтю 3 свого Статуту, яка забороняє втручання у військові справи. Однак тепер, відповідно до резолюції Генасамблеї Інтерполу 2010 року, організація офіційно надасть країнам-членам роз’яснення щодо можливості використання своїх інструментів у цих справах.
У результаті кропіткої та тривалої роботи української сторони з обґрунтування необхідності повернення заблокованої попереднім Генеральним Секретарем Інтерполу можливості використання інструментів Інтерполу у справах геноциду, злочинів проти людяності та воєнних злочинів, Україна та інші країни світу нарешті здобули таку можливість в рамках Резолюції Генеральної Асамблеї Інтерполу 2010. Відповідне роз’яснення буде надано Генеральним Секретаріатом Інтерполу всім країнам вже на цьому тижні, – зазначає Касап.
На конференції також обговорювали переобрання України членом Європейського комітету Інтерполу. Віталій Касап провів переговори з представниками низки країн, зокрема США, Німеччини, Великої Британії, Франції, Японії та інших, заручившись підтримкою української ініціативи. Вибори нових членів комітету відбудуться у травні-червні цього року.
Довідка. З початку повномасштабної війни Україна подала понад 70 запитів до Інтерполу для розміщення оповіщень про міжнародний розшук російських воєнних злочинців, але жодного з них не було опубліковано.
Це пов’язано з тим, що Інтерпол не розглядає запити від України через те, що згідно з його статутом, він не може втручатися у розслідування воєнних злочинів під час активних конфліктів.
Україна намагалась обійти це обмеження за допомогою механізму, передбаченого резолюцією Генасамблеї Інтерполу AG-2010-RES-10, який дозволяє оголошувати у розшук осіб за воєнні злочини, злочини проти людяності та участь в геноциді. Цей механізм використовували під час розслідування міжнародних злочинів у Югославії, Руанді та Сьєрра-Леоне.
Однак, Інтерпол відмовляється застосувати його, оскільки війна між Росією та Україною досі триває.
- Замороження зовнішнього фінансування адміністрацією Трампа почало впливати на міжнародні зусилля щодо притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини в Україні, повідомляє Reuters із посиланням на вісім джерел та український документ.
- Перебуваючи з візитом в Україні, Жозеп Боррель відвідав село Ягідне на Чернігівщині, котре постраждало від окупації російськими військами.
- Уряд Великої Британії оголосив про надання понад 5,6 млн доларів (4,5 млн фунтів стерлінгів) для підтримки зусиль України у розслідуванні та покаранні воєнних злочинів, скоєних під час повномасштабного вторгнення Росії.
Міністр фінансів США Скотт Бессент дав зрозуміти, що пом’якшення санкцій проти Росії може бути предметом переговорів. За його словами, Вашингтон може як посилити, так і послабити санкції залежно від готовності Росії до переговорів.
Лідер фракції “Європейська солідарність” Петро Порошенко на тлі різкого загострення у стосунках між владою України та адміністрацією президента США Дональда Трампа закликав перейти від емоцій до раціональних дій, щоб подолати небезпечну для України міжнародну кризу.
У НЕК “Укренерго” повідомили, що в усіх регіонах України 21 лютого застосовуватимуть графіки відключення електроенергії для промисловості та бізнесу. Енергетики закликали до ощадливого споживання світла.
Один з останніх західних банків, котрі продовжують працювати в Росії, італійський UniCredit має намір згорнути російський бізнес, навіть якщо війна поти України завершиться, заявив головний виконавчий директор кредитної організації Андреа Орсел.
Генеральний директор Renault Лука де Мео не відкидає можливості повернення компанії до Росії.