IPI надіслав листа українській владі через скандал із повісткою журналісту «Слідство.інфо»
Джерело: International Press Institute
Міжнародний інститут преси (International Press Institute) надіслав листа українським урядовцям через скандал щодо вручення повістки журналісту “Слідство.Інфо”.
IPI звернулись до генпрокурора Андрія Костіна, голови СБУ Василя Малюка, головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського та міністра оборони Рустема Умєрова через “неправомірний спосіб, в який журналісту-розслідувачу “Слідство.Інфо” Євгену Шульгату вручили повістку в армію під час шопінгу в популярному торговому центрі в Оболонському районі Києва”.
“На початку хочемо наголосити, що ми добре знаємо про мобілізаційні положення в умовах воєнного стану в Україні. Однак обставини цієї справи свідчать про те, що ці посадовці не проводили звичайну операцію, як це передбачено законодавством України”, – йдеться в листі IPI.
В інституті преси зазначили, що “військові знали про місцеперебування Шульгата і чекали на нього, що свідчить про те, що за ним стежили”.
Також наголосили, що на записі з камер відеоспостереження видно, що військових супроводжував помічник начальника департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка – Олексій Біленко, що “особливо насторожує”, враховуючи, що Шульгат нещодавно оприлюднив розслідування про ймовірні неправомірні прибутки Вітюка.
“Ми закликаємо владу встановити системні запобіжні заходи, які не дозволять посадовцям СБУ нападати на журналістів чи інших критиків у помсту за їхню роботу, а також захистити журналістів, які повідомляють про можливі неправомірні дії чи злочини співробітників СБУ”, – йдеться в листі.
В інституті преси також зазначили, що “стурбовані” нещодавнім випадком щодо прослуховування журналістів-розслідувачів Bihus.Info, оскільки “разом вони, видається, засвідчують закономірність залякування та переслідування журналістів-розслідувачів в Україні”.
Що передувало?
6 квітня редакція інтернет-видання “Слідство.Інфо” заявила, що працівники СБУ використали Солом’янський ТЦК для тиску на ЗМІ. За словами журналістів, йдеться про спробу мобілізувати кореспондента Євгена Шульгата через помсту за його професійну діяльність.
Причиною вручення повістки Шульгату, як зазначили в редакції, стало його розслідування щодо майна родини глави департаменту кібербезпеки СБУ Іллі Вітюка. Журналіст встановив, що родичі Вітюка володіють у Києві нерухомістю щонайменше на 25,5 млн грн.
Під час спроби вручення повістки в одному з ТРЦ Києва, поруч із військовими перебував чоловік у цивільному, який давав їм вказівки. Його вважають наближеним до співробітника СБУ Вітюка.
- Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеозйомки представників проєкту “Bihus.Info”.
- Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський дав завдання командувачу Сухопутних військ провести службову перевірку за матеріалами, опублікованими “Слідство.Інфо” щодо вручення повістки їхньому журналісту.
- Український президент Володимир Зеленський заявив, що особисто запрошував голову Служби безпеки України Василя Малюка через інцидент щодо стеження за командою журналістських розслідувань Bihus.Info.
У Москві розпочався демонтаж двох Z-інсталяцій біля посольства США. Робітники почали розбір конструкцій, серед яких панно з написом “Мы вместе” у кольорах російського прапора, та один із символів повномасштабної російської агресії проти України – ZVO.
Міноборони допустило до експлуатації у підрозділах Сил оборони України наземний роботизований комплекс “Лють” українського виробництва, призначений для виконання широкого спектра завдань у складних умовах. Зокрема, для ведення спостереження та вогневої підтримки дій наших підрозділів.
14 березня президент Володимир Зеленський надав українському пілоту F-16 Олексію Месю звання Героя України посмертно.
Канцлер ФРН Олаф Шольц спільно з президентом Франції Емманюелем Макроном пообіцяли Україні подальшу військову підтримку після оприлюднення результатів телефонної розмови Дональда Трампа з Путіним.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 18 березня. Загалом від початку цієї доби відбулося 120 бойових зіткнень.