Іран відкинув заклик США відмовитися від збагачення урану
Джерело: Reuters
Переговори між Іраном і США щодо ядерної програми “зайдуть у глухий кут”, якщо Вашингтон і надалі вимагатиме повного припинення збагачення урану. Про це заявив заступник міністра закордонних справ Ірану Маджид Тахт-Раванчі.
Спецпредставник США Стів Віткофф підтвердив позицію Вашингтона, що будь-яка нова угода з Іраном повинна передбачати відмову Тегерана від збагачення урану. У відповідь Тегеран наполягає, що його ядерна програма має виключно мирний характер.
Наша позиція щодо збагачення чітка, і ми неодноразово заявляли, що це — національне досягнення, від якого ми не відмовимося, — наголосив Тахт-Раванчі.
Минулого тижня під час візиту до країн Перської затоки президент США Дональд Трамп зауважив, що угода з Іраном вже близька, однак, Тегеран має діяти швидко, щоб розв’язати багаторічну суперечку.
У понеділок речник іранського МЗС Есмаїл Багаї заявив, що США ускладнюють переговори, озвучуючи публічно позиції, які відрізняються від тих, що обговорюються під час зустрічей.
Попри суперечливі заяви з боку американців, ми все ще беремо участь у переговорах, — додав речник.
Іранський посадовець повідомив, що п’ятий раунд переговорів може відбутися у Римі вже цими вихідними.
Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб. Та вже у лютому запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли.
МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.
Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.
У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.
Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.
- Іран знову розпочав нарощувати темпи виробництва збагаченого урану, вийшовши на дев’ять кілограмів на місяць, вважає Міжнародне агентство з атомної енергії.
- Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл назвав Китай, Росію та Іран новою “віссю зла” і зазначив, що вони є безпосередніми загрозами для США.
- 14 серпня міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахян заявив, що країна прагне вирішити свою ядерну суперечку зі світовими державами “дипломатичним шляхом”.
- США скасували деякі санкції стосовно Ірану, аби той гарантував, що звільнить п’ятьох громадян США з полону в межах угоди щодо обміну полоненими. Держсекретар Ентоні Блінкен вважає, що їхнє скасування “відповідає інтересам національної безпеки США”.
- Очікується, що Іран не прийматиме пропозицію США передати свої запаси високозбагаченого урану третій країні – до прикладу, Росії – у межах намагань Штатів скоротити ядерну програму Тегерана.
Японський мовник NHK з посиланням на власні джерела повідомив, що Північна Корея розглядає можливість відряджання робітників на завод з виробництва дронів у Росії.
Держдепартамент США оголосив про відновлення процесу видачі віз студентам-іноземцям, зазначивши, що відтепер всі заявники повинні будуть відкрити свої акаунти в соціальних мережах для їх перевірки урядом.
19 червня Касаційний адміністративний суд у складі Верховного суду частково закрив розгляд справи п’ятого президента Петра Порошенка стосовно оскарження санкцій Ради нацбезпеки та оборони.
Іспанія виступить проти планів НАТО підвищити цільовий рівень витрат членів альянсу на оборону до 5% ВВП. Це може призвести до конфлікту з президентом США Дональдом Трампом, який хоче, щоб Європа витрачала більше на свою безпеку.
Верховна Рада 19 червня проголосувала постанову щодо створення Тимчасової слідчої комісії, котра займеться розслідуванням випадків корупції у правоохоронних та судових органах.