Іран звільнив двох журналісток, ув’язнених за висвітлення смерті Махси Аміні

Джерело: ВВС

Влада Ірану випустила з в’язниці двох журналісток, ув’язнених більше року тому за висвітлення смерті Махси Аміні, що спричинило загальнонаціональні протести.

Як розповіли у виданні, 31-річну Нілуфар Хамеді та 36-річну Елахе Мохаммаді звільнено під заставу у розмірі 200 000 доларів за умови не виїжджати за кордон.

Відомо, що журналісток заарештували невдовзі після початку протестів через смерть Махси Аміні і звинуватили у співпраці з урядом США та змові проти національної безпеки. Їх було засуджено до 13 і 12 років ув’язнення відповідно.

Зазначається, що Хамеді, яка працювала в реформістській газеті “Шарг”, повідомила про смерть Аміні. Вона сфотографувала батька і бабусю Аміні, які обіймалися після того, як дізналися про смерть доньки, і розмістила фото в Інтернеті з підписом: “Чорна сукня жалоби стала нашим національним прапором”.

Своєю чергою, Мохаммаді, яка працювала в реформістській газеті “Хам-Міхан”, написала про похорон Аміні в її рідному місті Сакез, на якому сотні протестувальників вигукували: “Жінка, життя, свобода”.

Примітно, що державний коронер Ірану пояснив смерть Аміні її “захворюванням”, тоді як експерт ООН з прав людини заявив, що докази вказують на те, що вона померла “внаслідок побиття” поліцією моралі.

Перші акції протесту відбулися після її похорону, і заворушення швидко поширилися по всій країні, з вимогами від більшої свободи до повалення влади.

ДОВІДКОВО. 22-річна Махса Аміні померла після арешту та побиття в Тегерані силами так званої поліції моралі за “неправильне носіння хіджабу”. У вересні минулого року іранська влада затримала батька дівчини. Тоді ж щонайменше 18 активістів було заарештовано в містах по всьому Ірану, оскільки влада забороняла проведення можливих заходів напередодні річниці смерті Махси Аміні.

Фінські служби оглянули місце обриву електричного кабелю EstLink 2 на дні Балтійського моря і виявили слід від волочення якоря. В Національному бюро розслідувань вважають, що він залишений нафтовим танкером Eagle S, що належить до “тіньового флоту” Росії.

У соцмережі X (Twitter) обліковий запис під назвою “Чи помер Джиммі Картер сьогодні?” останні пів року щодня публікував відповідь “Ні” у різних варіаціях. Проте 28 грудня, оновивши статус “Ні”, власник акаунту не зміг оперативно зреагувати на новини: через кілька годин після публікації Джиммі Картер помер у віці 100 років.

30 грудня президент Володимир Зеленський підписав закон №12178 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо впровадження оцінювання повсякденного функціонування особи.

Акторка Галь Гадот, відома за роллю в серіалі “Диво-жінка”, розповіла про свою термінову операцію через виявлений тромб у мозку, коли перебувала на восьмому місяці вагітності своєю молодшою дочкою.

Накопичування звичок — це техніка, яка передбачає поєднання нової звички з тією, що вже існує, аби було легше запам’ятовувати та виконувати їх. Психологи вважають цей метод ефективним у формуванні довготривалих змін у поведінці, як-от новорічні обіцянки.