Іранські балістичні ракети Fatah-360: що про них відомо

Джерело: Букви

У п’ятницю, 6 вересня, США повідомили, що Іран відправив Росії балістичні ракети. За даними українських джерел, до Росії відправили саме ракети Fateh-360. Однак яку загрозу становлять іранські Fath-360?

Іранські Fath-360, також відомі як BM-120, анонсували на День армії Ірану в квітні 2022 року. Відомо також, що їх використовували для атаки на позиції KDPI в Північному Іраку 28 вересня 2022 року.

Фото: Fars Media

Вони невеликі і легкі, що дозволяє розміщувати по кілька таких ракет на вантажівці. З чотирма ребрами на кінці біля вихлопної труби, ще чотири трикутні ребра прямо над ними та чотири маленькі – біля наконечника ракети.

Вони мають дальність польоту від 30 до 120 км, можуть нести боєголовку вагою 150 кг і летіти зі швидкістю 3 Маха (1020 м/с). 

Після запуску ракети підключаються до супутників, щоби вражати цілі на швидкості 4 Маха (приблизно 4900 км/год).

Вважається, що іранці використовують російську супутникову навігаційну систему ГЛОНАСС, яка є альтернативою GPS.

Сучасна система наведення забезпечує відносно високу точність ураження цілі. Висока швидкість польоту ускладнює перехоплення ракети засобами протиповітряної оборони. Також, порівняно з іншими типами балістичних ракет, Fath-360 є відносно недорогою у виробництві.

  • 10 вересня речник ЄС із закордонних справ Пітер Стано заявив, що передача іранських балістичних ракет Росії означає подальшу військову ескалацію і зустрінеться “рішучою відповіддю” з боку Європейського Союзу.
  • Держсекретар США Ентоні Блінкен пригрозив Ірану санкціями за передачу ракет Росії.
  • МЗС України викликало тимчасового повіреного у справах Ісламської Республіки Іран в Україні Шахріяра Амузегара, якому висловили глибоке занепокоєння української сторони у зв’язку із повідомленнями щодо можливого постачання Іраном балістичних ракет Російській Федерації.
  • Іранський депутат Ахмад Бахшаєш Ардестані визнав факт передачі балістичних ракет Росії, попри офіційне заперечення Тегерана.

Обраний президент США у своїй передвиборчій кампанії обіцяв швидко покласти край російсько-українській війні. Responsible Statecraft припускає, що може розглянути нестандартні підходи, а саме використання арктичних питань для переговорів із Росією.

Під час виступу з нагоди Дня дипломата Президент України наголосив на ключових завданнях для української дипломатії у наступному році, зокрема, на досягненні справедливого миру та подальшому зміцненні міжнародної підтримки України.

Президент Володимир Зеленський нагадав, що українська енергетика вже третій рік є мішенню для Росії. І щоразу працівники галузі роблять усе можливе, щоб повернути світло в міста й села.

Під час американського туру об’єднання “Культурний десант” британський музикант Стінг заспівав свій хіт “Shape of My Heart” у дуеті з українським бандуристом Тарасом Столяром. 

22 грудня Україна традиційно вшановує працівників енергетичної галузі, які забезпечують стабільне енергопостачання та відновлення інфраструктури в умовах війни. На сьогодні енергетикам доводиться працювати під постійними обстрілами та відновлювати енергетику в будь-яку погоду.